Ingram κρέμα ξυρίσματος

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Σήμερα έγινε δοκιμή της κρέμας ξυρίσματος Ingram (made in the UK). Η κρέμα ήταν δώρο του Δημήτρη, τον οποίον ευχαριστώ πολύ.
Τα συστατικά της κρέμας είναι:
Aqua, Stearic Acid, Glycerin, Palm Kernel Acid, Potassium Hydroxide, Lanolin, Parfum, Sodium Hydroxide, Menthol, Sodium Silicate, Tetrasodium Pyrophosphate, Citronellol, Eugenol, Geraniol, Linalool.
Το άρωμα της μενθόλης, είναι έντονο ακόμη και μέσα από το μπώλ. Η μυρωδιά της κρέμας απλώνεται όμορφα μέσα στο μπάνιο, αλλά μετά από λίγο επικρατεί η μυρωδιά της σιτρονέλας, που είναι κυρίαρχη.
Μετά το πρώτο ξάφνιασμα, η μυρωδιά είναι ευχάριστη.
Με ποσότητα διπλάσια από φουντούκι, έκανα αρκετή σαπουνάδα γιά τρία περάσματα. Μόλις σε ακούμπαγε στο δέρμα αισθανόσουν μιά ευχάριστη δροσιά. Απλώνεται όμορφα, αλλά δεν είναι πολύ πλούσια, ώστε να σε κάνει Αι Βασίλη, είναι τόση όση χρειάζεται.
Και ενώ νομίζεις ότι έχεις να κάνης με μιά συνηθισμένη κρέμα, μόλις ακουμπίσει το ξυράφι νιώθεις ότι αυτό γλυστράει, όμορφα. Έκανα δύο περάσματα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όταν ξέβγαλα το πρόσωπό μου με νερό, τότε κατάλαβα την δροσιά της μενθόλης. Μέχρι τώρα νόμιζα ότι το πράσινο Proraso δροσίζει, δεν είχα δοκιμάσει την Ingram. Η δροσιά της διαρκεί γιά τουλάχιστον μία ώρα. Στην υπόθεση ενυδάτωση, δεν τα πάει άσχημα.
Κρίμα που δεν υπάρχει και στην Ελλάδα.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μαρίνο μη στεναχωριέσαι. Κυκλοφορεί η αιγυπτιακή Ιngram. Κάποιοι την θεωρούν ανώτερη της εγγλέζικης.
Δεν έχω δοκιμάσει καμμία ακόμη αλλά περιμένω, στο γνωστό μαγαζάκι της Παράσχου, μιά παραλαβή απο ίτζιπτ σύντομα... ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Ωραία παρουσίαση Μαρίνο !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Ωραία η παρουσίασή σου Μαρίνο. Για κάποιον περίεργο λόγο, δεν με ενθουσιάζουν οι κρέμες και τα σαπούνια με το menthol, ενώ με τρελαίνει στο after shave. Παραξενιές! :megagrin
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Γιά τις ζεστές ημέρες του καλοκαιριού είναι ότι πρέπει. Αλλά και κάποιες άλλες ημέρες, που το ξύρισμα γίνεται πολύ πρωί, τέτοιες κρέμες σε ξυπνάνε.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Πολύ ωραία παρουσίαση Μαρίνο . Κορυφαίο το "αλλά δεν είναι πολύ πλούσια, ώστε να σε κάνει Αι Βασίλη" :bigsmilie
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ωραια παρουσιαση Μαρινε! Και γω ανηκω στην κατηγορια αυτων που θεωρουν την αιγυπτιακη Ingram κλασεις ανωτερη της αγγλικης...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Στέφανε, δεν έχω δοκιμάσει την Αιγυπτιακή και δεν έχω γνώμη. Το έχω ακούσει όμως και κάποια στιγμή θα την βρω και θα κάνω την δοκιμή.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Συγκρίνοντας τα γραφόμενα του Μαρίνου (για την Αγγλική) με την Αιγυπτιακή θα συμφωνήσω σε όλα.

Ένα-δύο σχολιάκια μόνο θα προσθέσω ...

Το άρωμα δεν μένει πάνω στο πρόσωπο μόνο, αλλά για μέρες μένει και στο πινέλο (πράγμα που εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ).
Έχοντας ως συνήθιο να "τσιμπάω" λίγο παραπάνω από ένα φουντούκι την κρέμα, η συγκεκριμένη μου έδινε πάντα επαρκέστατο αφρό για 3+ περάσματα.

Είναι μία κρέμα που σε βάθος χρόνου (αρκετού χρόνου με το απόθεμα που έχω ... ) σίγουρα θα ξαναγοράσω αφού στην τιμή της είναι, τουλάχιστον για εμένα, κορυφαία.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Αρκετά αναζωογονητική με έντονη αίσθηση και οτι πρέπει για καλοκαίρι
if you have a great shave you have a great day
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”