Κριτική για το σαπούνι του Δημήτρη

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Τωρα εγω πως να γραψω κακο πραμα? Χαχαχα

Πρωτες εντυπωσεις:

Ας αρχισουμε απο τα καλα, μην με πειτε γκρινιαρη.
Αφρισμος εξαιρετικα ευκολος ακομη και με πλαδαρους ασβους της πλακας.
Αφρος - πηχτος και σταθερος για πολυ ωρα πανω στο πινελο η το μπωλ. Σηκωνει αρκετουτσικο νερο και δεν στεγνωνει ευκολα στο προσωπο.
Γλιστρα απιστευτη.
Λιπανση εξαιρετικη.
Η υφη του σαπουνιου θυμιζει πολυ pannaκρεμα!
Προστασια πολυ καλη!

Και τωρα τα ξινα:
Το αιθεριο ελαιο περγαμοντο απλα δεν μυριζει.
Σαπουνι μυριζει.
Γαλατιλα λανολινης μυριζει.
Μια μικρη καπνιλα υπαρχει.
Το περγαμοντο πνιγηκε καπου :b
Αχ αυτη η μυτη μου...

Γνωριζω την επιμονη του Δημητρη στην αγνοτητα των συστατικων. Και την σεβομαι απολυτα. Ειδικα το περγαμοντο ως αιθεριο ελαιο ειναι πολυ ιδιαιτερο. Περιεχει ενα συστατικο, οπως και ολα τα εσπεριδοειδη, που προκαλει φωτοευαισθησια. Ετσι δεν πρεπει να μπει σε μεγαλες δοσεις. Γι'αυτο στην αγορα αρωματων κυκλοφορει ακριβη εκδοση αιθεριου περγαμοντο,απαλλαγμενο απο fourocoumarins (bergaptene). Δηλ FuoroCoumarin Free.

Ακομη, παρατηρησα οτι το σαπουνι μετα απο το ξυρισμα τραβαει στο προσωπο. Το δερμα ειναι μεν ενυδατωμενο και απαλο αλλα τραβαει.
Στο τελος του ξυρισματος μου ηρθε ελαφρο καψιμο στα χειλη, οπου ειχα αρχικα απλωσει αφρο και τον αφαιρεσα με το δαχτυλο.
Τα παραπανω δειχνουν μαλλον οτι το σαπουνι θελει λιγο χρονο ακομη να ωριμασει.
Δεν ειμαι ειδικος στην παρασκευη σαπουνιων.
Ξερω οτι ο Δημητρης εφαρμοζει θερμη μεθοδο που επισπευδει την ωριμανση. Παρολα αυτα θα αφησω το σαπουνι ησυχο για κανενα μηνα και θα επανελθω.

Το σαπουνι καρααξιζει και ειναι σουπερ σε σχεση αποδοσης - τιμης. Προσφερει τα μεγιστα κατα την διαρκεια του ξυρισματος. Αυτο μου αρκει. Απλα εγω, για να μην αδικησω μια τετοια καλη δουλεια, θα το θεωρω απο εδω και περα unscented ;) :D
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Eίναι πολλά τα artisan σαπούνια που ψιλοτραβάνε στο τέλος.Δεν ξέρω αν όντως συμβαίνει και στο συγκεκριμένο,αλλά έχοντας δοκιμάσει 9 περίπου διαφορετικά τα 4 ψιλοτραβούσαν.Πιθανώς να είναι κάτι στη συνταγή,παρόλαυτά πιστεύω για αυτό τα balms δίνουν λύση,ή ένα καλό asl.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
giobi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: 12 Απρ 2013, 02:01
11
Τοποθεσία: Κάντζα-Παλλήνη
Has thanked: 327 times
Been thanked: 151 times
Ηλικία: 55

Παναγιωτη, κατι για το αρωμα.
Και γω οταν το αγορασα, δε μυριζε παρα ελαχιστα.
Μετα απο καποιο καιρο, διαβασα εδω μεσα οτι ειναι καλο να μενει ανοικτο.
Απο τοτε μυριζει σαφως περισσοτερο.
Αντωνης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Παναγιώτη, σε ευχαριστώ για την κριτική και ελπίζω να το βελτιώσω ακόμα περισσότερο.
Έχεις γενικά ξηρό δέρμα;
Όσον αφορά τη γαλατίλα, ήταν επιλογή να χρησιμοποιήσω αγνή λανολίνη και όχι περισσότερο αιθέρο έλαιο. Ίσως να το αυξήσω σε επόμενες παρτίδες.

Για το κάψιμο τώρα; Αυτό είναι περίεργο. Το σαπούνι είναι έτοιμο αμέσως μετά το μαγείρεμα και του κάνω και pH test. Μήπως σε είχε κάψει ο ήλιος εχτές; Σε παρακαλώ γράψε περισσότερα για να δούμε τι φταίει.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Δημήτρη ελπίζω να κατανοείς, ότι είναι πολύ καλοπροαίρετη η κριτική μου, για να μην υπάρχει εξ αρχής θέμα παρεξήγησης.

Τα ποιοτικά υλικά και η τρομερή αποτελεσματικότητα δεν αμφισβητώνται στο παραμικρό. Η λανολίνη σίγουρα απογειώνει την απόδοση.-

Το τράβηγμα δεν με ενοχλεί. Έχω πολύ λιπαρό δέρμα, τόσο λιπαρό που η σμηγματοροϊκή δερματίτιδα και η λιπαρή πιτυρίδα στο κεφάλι είναι 25ετίας χαχαχα. Ούτως ή άλλως σε 15 λεπτά πάλι θα γυαλίζω. Συνήθως δεν έχω ανάγκη το after shave...

Το κάψιμο στα χείλια με μπέρδεψε. Έχω 4 ημέρες να εκτεθώ στον ήλιο σε δουλειά ή μπάνιο. Γενικά στην παραλία και σε εξωτερικές εργασίες, αποφεύγω τις άσχημες ώρες, φοράω καπέλο, βάζω αντηλιακά τουλάχιστον στο πρόσωπο προσπαθώ να είμαι σε σκιά, και στην αμμουδιά κάτω από ψάθινη ομπρέλα.

Παρεπιπτόντως, το ph που μέτρησες στην παρτίδα πόσο ήταν?

Σε 4-5 μέρες που θα είμαι πάλι Χαλκιδική θα το ξαναδοκιμάσω, και μετά θα το αφήσω για κανένα μήνα ήσυχο. Χθες μετά το ξύρισμα, αφέθηκε να στεγνώσει και μπήκε στο ψυγείο σήμερα το πρωί. Το καλοκαίρι δεινοπαθούν τα μαλακά σαπούνια.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Δοκιμή με το αδηφάγο Shavemac Silvertip 167 XXL, knot 28mm/64mm.

Παρόμοια συμπεριφορά με τα άλλα πινέλα.
Το Dimitris Bergamont, με σχετικά λίγες και ήπιες περιστροφές του πινέλου, (ιταλική μέθοδος), φόρτωσε εύκολα και απέδωσε πλούσιο αφρό, με τα γνωστά χαρακτηριστικά του σαπουνιού: Πυκνός (αλλά όχι στόκος), ολισθηρός, λιπαντικός, με διάρκεια, αλλά όχι μεγάλο όγκο.
Το τεράστιο και πυκνότατο Shavemac συγκράτησε μέσα του άφθονη κρέμα, ικανή για τρία περάσματα. Ωστότο, εγώ με ενάμισι ταχύτατο πέρασμα πέτυχα σχεδόν BBF. Και μία αμυχή: ίσως επειδή υπερεπιτάχυνα την Τech φορτωμένη με φρέσκια Feather.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εχω κάνει μόνο τρία ξυρίσματα με τη Λεβάντα, αλλά αρκούν για να δηλώσω κι εγώ ενθουσιασμένος.

Ο αφρός δημιουργείται πανεύκολα και με χοίρο και με ασβό. Ισως να μην είναι τόσο ογκώδης όσο αυτός που κάνουν άλλα σαπούνια (π.χ. Cella), αλλά είναι έχει άψογες ιδιότητες και όλες τις φορές έκανα τέλειο ξύρισμα.

Εκεί που εντυπωσιάστηκα, βέβαια, είναι στο πόσο απαλό αφήνει το δέρμα. Αν δεν είχα τη μανία να τελειώσω κάποιο άφτερ σέιβ, δεν θα έβαζα καθόλου, ειλικρινά δεν χρειάζεται.

Το άρωμα της λεβάντας στη νέα έκδοση με τη λανολίνη (;) που έχω κι εγώ μοιάζει λίγο αδυνατισμένο, πράγματι, παρότι έχω μονίμως ανοικτό το μπολάκι. Αυτό, όμως, ελάχιστα με απασχολεί σε οποιοδήποτε σαπούνι, οι ιδιότητες μετράνε.

Σίγουρα είναι ένα απ' τα καλύτερα σαπούνια που έχω (εντάξει, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα MWF, Tabac κ.λπ.). Κακώς δεν ζήτησα και το περγαμόντο τώρα που ξανάβγαλε ο Δημήτρης, αλλά δεν χανόμαστε, θα κάνω υπομονή μέχρι να ξαναφτιάξει. 8)
nikos.a

Έχω κάμποσο καιρό να τα χρησιμοποιήσω.
Τις τελευταίες φορές που το δοκίμασα, ήμουν σε αναζήτηση συνδυασμών μηχανών- λεπίδων, πειραματισμών. Δεν το είχα ψάξει ποτέ. Όλοι οι συνδυασμοί έγιναν με βοήθεια κορυφαίων σαπουνιών ομολογουμένως, 2 από αυτά ήταν και τα Dimitris'... Δεν θέλω να μπω σε διαδικασία συγκρίσεων μιας και το ένα υστερεί σε έναν τομέα από κάποιο άλλο σαπούνι και το αντίστροφο. Θα σταθώ σε κάτι που μου έκανε εντύπωση. Με επιθετικούς συνδυασμούς λεπίδας- μηχανής, με τα Dimitris' είχα μικροκοψίματα σε σημεία που δεν είχα κοπεί σχεδόν ποτέ, ή πολύ σπάνια. Στο πηγούνι, κάτω από το αυτί, σε 1-2 ελιές που έχω στο λαιμό και προσέχω ιδιαίτερα... Την επόμενη φορά και με ακριβώς την ίδια προετοιμασία, συνδυασμό αλλά άλλο σαπούνι, π.χ. LPL, αυτό δεν συνέβη. Το ξύρισμα ήταν ομαλότατο, αναίμακτο και απολαυστικό. Λέω έτυχε. Την επόμενη φορά ξανά με το Dimitris', ακόμα περισσότερη προσοχή, αλλά δεν γλύτωσα πάλι τα μικροκοψίματα. Αυτό συνέβη και 2 άλλες φορές με το 2ο σαπούνι. Μικροκοψίματα, άνευ σημασίας κάποια, αλλά έγιναν.
Που θέλω να καταλήξω. Σίγουρα το σαπούνι του Δημήτρη είναι πολύ καλό. Εξαιρετικό σε κάποιους τομείς. Ολισθηρότητα, ευκολία δημιουργίας αφρού με λίγο νεράκι παραπάνω, ενυδάτωση( απόλυτη). Στην προστασία, με επιθετικούς συνδυασμούς είχα μικροθεματάκια που με άλλα δεν είχα. Ακόμα και με το PAA Neroli, που από άποψη συστατικών είναι κατώτερο, δεν κόπηκα. Αυτό το σαπούνι έχει άλλο θέμα. Νερό, πολύ νερό.

Από φθινόπωρο, θα δοκιμαστούν πάλι.
Επίσης το καλό με το περγαμόντο είναι πως με το καιρό, το άρωμα έχει δυναμώσει λίγο. Και τα 2 αρώματα είναι εξίσου ωραία, δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Νίκο σε ευχαριστώ για τη κριτική. Αλοίμονο μου αν έλεγα ότι το σαπούνι μου είναι ανώτερο του LPL!
Πάντως εγώ δεν έχω κοπεί ποτέ με το σαπούνι μου - και το έχω κάνει crash test πολλές φορές. Μπορεί να μην σου ταιριάζει στην επιδερμίδα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”