Κριτική για το σαπούνι του Δημήτρη

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Κάβειρος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 04 Μαρ 2017, 15:08
7
Τοποθεσία: Stuttgart
Has thanked: 126 times
Been thanked: 374 times
Ηλικία: 49

Στο Etsy δεν υπάρχουν πια ; Εγώ από εκεί τα είχα παραγγείλει. Φανταστικά και τα δύο (λεβάντα και περγαμόντο).
Καλοί μου άνθρωποι!
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

ο dimitris που σου έγραψε είναι ο παραγωγός του. δε χρειάζεσαι κανένα etsy
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τα έβαζα παλιά στο etsy, αλλά τώρα δεν προλαβαίνω δυστυχώς. Όπως και να έχει, το πιο σημαντικό είναι να φτιάξω σαπούνια, και δυστυχώς τώρα δεν προλαβαίνω.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, πραγματικά με τιμάτε.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

Ναι αλλά οι θαυμαστές πεινάνε. Κάτι πρέπει να κάνεις.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Το σαπόυνι με άρωμα λεβάντας παρελήφθη και χρησιμοποιήθηκε σήμερα το πρωί πρώτη φορά. Οι εντυπώσεις μου είναι:
- Πολύ καλός αφρισμός
- Η συσκευασία βοηθάει να δουλέψεις το πινέλο εύκολα χωρίς να ξεχυλίζει το σύστημα με αφρούς.
- Χρησιμοποίησα πινέλο χοίρου αν και απο την ευκολία με την οποία άφρισε θα μπορούσα άνετα να χρησιμοποιήσω και ασβό
- Στο πρόσωπο η αίσθηση είναι πολύ καλή
- Το ξυράφι τρέχει ελεύθερα (χρησιμοποίησα Muhle 89)
- Αν και είχα ξυριστεί τη Δευτέρα το πρωί με Muhle R41 μετά από ΣΚ αγρανάπαυσης και ήμουν ακόμα και σήμερα το πρωί σχεδόν ξυρισμένος η διαδικασία κύλησε ομαλά και το αποτέλεσμα ήταν ένα ωραίο, γλυκό και αποτελεσματικό ξύρισμα.
- Το άρωμα δε με τρέλανε, αλλά είναι πολύ διακριτικό .
Συνολικά μιλώντας είναι πολύ καλό, εφάμιλλο του Mitchel και του Dr. Harris που είναι τα άλλα σαπούνια που χρησιμοποιώ.
Θα ήθελα να δοκιμάσω και το περγαμόντο όταν θα είναι διαθέσιμο.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Εικόνα

Σήμερα έκανα το ένατο διαδοχικό ξύρισμα με τη λεβάντα του Δημήτρη. Κι ενώ έλεγα να το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά μόνο τον Δεκέμβριο, έχω μπει σε διαδικασία σκέψης να το πάω μέχρι τέλους, να το ευχαριστηθώ, μια και το ευχαριστιέμαι ήδη είκοσι μία ημέρες τώρα.

Ξέρετε πώς πάει το πράγμα όταν έχεις αποφασίσει να χρησιμοποιείς ένα σαπούνι σερί: Μετά το πρώτο ξύρισμα, σκέφτεσαι ότι δεν σε υποχρεώνει κανείς να ξυριστείς και την επόμενη φορά μ' αυτό. Όμως, το ξαναχρησιμοποιείς, κάνοντας την ίδια σκέψη κάνεις και μετά την τρίτη χρήση. Αν αντέξεις και φτάσεις στην πέμπτη, κάνεις σχέδια ότι θα το πας σερί μέχρι να το τελειώσεις μεν, αλλά μικρά διαλείμματα κάθε 4-5 ξυρίσματα, οπότε θα ξυρίζεσαι με άλλο σαπούνι ή κρέμα. Αν περάσεις και το έβδομο ή όγδοο διαδοχικό ξύρισμα, πάει να πει ότι το προϊόν σ' αρέσει, σ' έχει βολέψει βρε παιδάκι μου και μετά δεν θα θες να χρησιμοποιείς άλλο. Ε, σ' αυτό το στάδιο έχω φτάσει πλέον.

Και γιατί να δοκιμάσω κάποιο άλλο, δηλαδή; Πρόκειται για υπέροχο σαπούνι. Χωρίς πολύ φόρτωμα, φτιάχνω ωραία γιαουρτόκρεμα που φτάνει και περισσεύει για τα δύο περάσματα που κάνω. Η προστασία που παρέχει είναι σε υψηλότατα επίπεδα, η μεταξυριστική αίσθηση επίσης (βάζω αφτερ σέιβ φυσικά). Το άρωμα είναι ανεπαίσθητο ύστερα από τεσσεράμισι χρόνια, αλλά κι όταν ήταν φρέσκο δεν το θυμάμαι δυνατό - και δεν με ενδιαφέρει κιόλας, οι ιδιότητες έχουν σημασία. Συγκρίσεις δεν θα κάνω. Προφανώς υπάρχουν καλύτερα σαπούνια, artisanal ή βιομηχανικά. Κι αυτό, όμως, είναι πολύ πάνω από τον μέσο όρο.

Ελπίζω στο εγγύς ή στο απώτερο μέλλον να βρει χρόνο ο Δημήτρης και να μας ετοιμάσει νέα σοδειά.
Άβαταρ μέλους
DimTsi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 26 Απρ 2020, 21:47
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 495 times
Ηλικία: 36

Παιδιά τα συγκεκριμένα σαπούνια του Δημήτρη που μπορούμε να τα βρούμε?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Αν και οταν ξαναφτιαξει, θα μας δεις ολους στη λιστα αναμονης :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11254 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Περιμένουμε μπας και βγάλει καμία νέα γεύση! ;)
Για να δούμε!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Κάβειρος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 04 Μαρ 2017, 15:08
7
Τοποθεσία: Stuttgart
Has thanked: 126 times
Been thanked: 374 times
Ηλικία: 49

Λοιπάμαι πολύ που δεν είναι άλλο διαθέσιμα τα σαπούνια του Δημήτρη και τα Smooth operator. Γενικά από τότε που ξέσπασε η οικονομική κρίση, αγοράζω μόνο ελληνικά προϊόντα. Χάνοντας αυτές τις δύο εξαιρετικές επιλογές, μακροπρόθεσμα θα μου λείψει λίγο η ποικιλία. Ευτυχώς έχουμε ακόμα Faena και Κερκίνη.
Ρε Μήτσο κάνε κάτι!
Καλοί μου άνθρωποι!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”