Κριτική για το σαπούνι του Δημήτρη

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μου φαίνεται ότι ήρθε η ώρα να συζητήσουμε για το σαπούνι και πως να το βελτιώσουμε.
Παρακαλώ τους beta testers να γράφουν εδώ για την ώρα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Δυο δοκιμες που εκανα δεν ειναι αρκετες για να πω με σαφηνεια πολλα πραγματα θα περιοριστω ομως στα μεχρι τωρα δεδομενα .
Πινελο Chubby 2 two band και Shavemac 177
Mηχανη Futur
Ξυραφακι Persona και Αstra καινουργια και τα 2

Ο αφρος εγινε και με τα δυο πινελα στο προσωπο .
Το φορτωμα στο πινελο εγινε ευκολα και στις δυο περιπτωσεις κρατοντας μεγαλη ποσοτητα αρκετη για 4 περασματα . Εδω να πω οτι με κανενα σαπουνι δεν αντιμετωπιζω ιδιαιτερα προβληματα , με το συγκεκριμενο σαπουνι ομως εχω να πω οτι κρατησε μεσα ποσοτητα σαπουνιου περισσοτερο απο καποια και σε καθε περασμα απελευθερωνε απο μεσα μια ποσοτητα που μετατρεποταν σε αφρο καθως το δουλευα .Ιδιαιτερα θετικο για μενα .
Το γλυστριμα της μηχανης καλο με μια μικρη ενσταση μαλλον κατι χρειαζεται εκει .
Ενυδατωση , μου αφησε μια καλη αισθηση στο τελος σαν να ειχε tallow, ομως μετα απο λιγο αρχισε ενα ελαφρυς κνισμος (σε επομενη δοκιμη θα επικεντρωθω περισσοτερο να το τσεκαρω ),μαλλον καποιο συστατικο ειναι σε μεγαλη ποσοτητα . Αυτο φαινεται και στο αρωμα του σαπουνιου αν και παντα ειναι υποκειμενικο ,οταν το μυριζω μεσα στο βαζακι καποιο συστατικο ξεχωριζει εντονα .
Δημητρη για μενα εισαι σε καλο δρομο ,υποκειμενικες καποιες επισημανσεις οπως για το αρωμα , λιγη ισοροπια στα υλικα και νομιζω και θα εισαι οκ .
Τωρα εαν θα το αγοραζα ? Σε δειγμα θα το δοκιμαζα και μετα γιατι οχι , θα ηθελα να το ειχα . Εαν ομως πρωτα το μυριζα χωρις την δυνατοτητα δοκιμης το αρωμα θα με απετρεπε .
Με επιφυλαξη για οτι εγραψα θελω καμια 10 αρια ξυρισματα για πω με βεβαιοτητα τι μου αρεσε και τι οχι .Εδω εχουμε δωσει ευκαιριες σε πολλα και ακριβα σε αυτο δεν θα δωσουμε θα αρκεστουμε στις 2 φορες ? :megagrin
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Έως σήμερα το σαπούνι το έχω δοκιμάσει τρεις φορές.
Την πρώτη με πινέλο χοίρου (omega 98) τις άλλες με ασβού (Simpsons Commodoe X3 και TGN finest). Όλες οι δοκιμές έγιναν με straight. Και στις τρεις περιπτώσεις ακολούθησα την ιταλική μέθοδο με 50-60 στροφές (με τις άκρες του πινέλου).
Σε όλες τις περιπτώσεις η σαπουνάδα έγινε απ´ευθειας στο πρόσωπο και το φόρτωμα ήταν πολύ εύκολο και ικανό για 4+ περάσματα. Για την ακρίβεια πιστεύω ότι είναι από τα πιο εύκολα σαπούνια που έχω δοκιμάσει.

Η σαπουνάδα είναι ιδιαιτερα πηκτή και προστατευτική, αλλά σε καμιά περίπτωση φλύαρη (πχ σαπούνι ToOBS Jermyn str.). Μου θυμίζει πολύ Cella ή Klar Kabinet. Η σαπουνάδα είναι σταθερή, δεν σβήνει ούτε θέλει ιδιαίτερο νερό στη συνέχεια, ακόμα και μετά από 25 λεπτά.
Πράγματι θα συμφωνήσω με τον Νίκο και θα ήθελα το σαπούνι να προσφέρει λίγη περισσότερη λίπανση, χωρίς όμως να με προβληματίσει καμιά στιγμή στο ξύρισμα με straight. Εδώ όμως θα προσθέσω ότι η πολύ λίπανση, τουλάχιστον σε εμένα, μερικές φορές λειτουργεί αρνητικά καθώς δυσκολεύει το τέντωμα του προσώπου με το χέρι, κάτι απαραίτητο στο ξύρισμα με straight.
Σε καμία περίπτωση δεν είχα ερεθισμούς και η ενυδάτωση του σαπουνιού είναι κορυφαία.

Τώρα το άρωμα είναι υποκειμενικό, αλλά ιδιαίτερα σημαντικό καθώς αποτελεί μέρος της ευχαρίστησης του παραδοσιακού ξυρίσματος. Από ότι καταλαβαίνω στην ουσία δεν είναι αρωματισμένο το σαπούνι αλλά έχει τη φυσική του μυρωδιά. Εμένα μου θυμίζει ένα πιο βαρύ Mitchell's.

Συμπέρασμα:
Πραγματικά πιστεύω ότι, με εξαίρεση το άρωμα, το σαπούνι συγκαταλέγεται στα κορυφαία που έχω δοκιμάσει (Mitchell's, La Toja, Cella, D.R. Harris, Klar Kabinett), και επιπλέον έχει ένα μοναδικό πλεονέκτημα: γνωρίζω ότι έχει φτιαχτεί από αγνά υλικά και αγάπη από κάποιον με πραγματικό μεράκι.

Από εδώ και πέρα η χρήση του σαπουνιού θα συνεχιστεί καθώς το σαπούνι θα ενταχθεί στο καθημερινό μου rotation. Μάλιστα σκέφτομαι στην επόμενη παραγγελία μου να πάρω και ένα άδειο ξύλινο μπωλάκι, αντάξιο της ποιότητάς του σαπουνιού!
Μετά από μερικές ακόμα χρήσεις και εναλλαγή με άλλα προϊόντα, θα ξαναγράψω τις απόψεις μου.

Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Μπράβο βρε παιδιά για τις αναλυτικές κριτικές σας,το περίμενα ότι το σαπούνι θα ήταν κορυφαίο σε απόδοση.

:greece :greece Μπράβο Δημήτρη !
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Συγχαρητήρια Δημήτρη για το προιόν που έφτιαξες !! Αναμένουμε μεγαλύτερη ποσότητα για να δοκιμάσουμε και εμείς !! :drool
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Άρα νομίζετε οτι χρειάζεται περισσότερο γλίστριμα και ενυδάτωση μετά;
Αυτά διορθώνονται σχετικά εύκολα.

Επίσης, πρέπει να το αφήνετε ανοιχτό! Το άρωμα χαλάει από το νερό που εξατμίζεται σιγά σιγά.
Αν το έχετε κλειστό και το ανοίξετε, δεν θα μυρίζει ωραία. Επίσης, το άρωμα ειναι απλά για να υπάρχει, παρακαλώ αγνοήστε το. Έβαλα λίγο αιθεριο ελαιο λεβαντας απλά για να μην ειναι σκέτη η σαπουνίλα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Το περισσότερο γλίστρημα ναι χρειάζεται, εμένα η ενυδάτωσή του μου φαίνεται πάρα πολύ καλή.
Εγώ μετά το ξύρισμα το αφήνω ανοικτό για 10 ώρες περίπου και μετά το κλείνω. Προτείνεις να είναι μόνιμα ανοικτό;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ναι, καλύτερα μόνιμα ανοιχτό.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Δημήτρη, θα συμφωνήσω και εγώ με όσα έγραψαν τα άλλα παιδιά.
Θέλει νομίζω κάποια δουλειά στον τομέα της ενυδάτωσης γιατί και εγώ είδα κάποιο πρόβλημα μετά.
Tο δέρμα ήταν κάπως ξηρό και σαν να κοκκίνιζε.
Επειδή όμως τελευταία άλλαξα σχεδόν όλο τον εξοπλισμό (Πινέλα, μηχανή, after shave και Balm ) προσπαθούσα να βεβαιωθώ με εναλλακτικές. Όταν όμως τo ανέφεραν και τα παιδιά βεβαιώθηκα.
Κατά τα άλλα, το άρωμα εμένα προσωπικά μου αρέσει γιατί είναι διακριτικό και αριστοκρατικό,ο δε αφρός, δημιουργείται γρήγορα και είναι συμπαγής.
Το σημαντικότερο όμως δεν είναι οι διορθωτικές ενέργειες που είναι βέβαιο ότι θα γίνουν, είναι το γεγονός ότι ένας νέος άνθρωπος έχει τέτοια αγάπη και μεράκι που σε συνδυασμό με την τεχνογνωσία τον οδήγησε να δημιουργήσει ένα μοναδικό προϊόν.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δημήτρη σου έδωσα με pm τα θερμά μου συγχαρητητριά μου και στα δίνω και δημόσια εδώ!!Παιδιά δε το συζητάμε , το σαπούνι για έναν άνθρωπο που ασχολείται ερασιτεχνικά και απο μεράκι θα έλεγα είναι άριστο!!

Συμφωνώ και εγω ότι με ιταλική μέθοδο ο αφρός ήτανε επαρκής για 4+ περάσματα, καλός αφρός πηχτός που δε χανότανε.Ίσως λίγο γλύστριμα παραπάνω θα ήταν τέλειο θα έλεγα.Στο τέλος όπως ξέβγαζα μου άρεσε πάρα πολύ που γλύστραγε το προσωπό μου , μου θύμισε το Splentit, αν αυτό θεωρείτε ενυδάτωση.

Το άρωμα του μου θύμισε πολύ το Castle Forbes Lavender μόνο που το αρωμά του εξασθένιζε κατα τη διαρκειά του!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”