Proraso sandalwood σαπούνι και κρέμα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Orion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 17 Μάι 2017, 19:21
6
Τοποθεσία: Αττική
Has thanked: 1397 times
Been thanked: 325 times

Δοκίμασα χτες πρώτη φορά το συγκεκριμένο σαπούνι.Πιστεύω και εγώ ότι είναι αξιοπρεπέστατο χωρίς όμως να είναι top.Μου άρεσε το άρωμα του και είναι αρκετά οικονομικό.
Αντώνης
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Πραγματι αξιοπρεπεστατο. Εν αναγκει, οτι πρεπει για να καλυψει
την στερηση στους εθισμενους στις τοπ αγγλικες μαρκες.
(tobs - truffit)

ΥΓ Το αντιστοιχο αφτερσειβ το δοκιμασε κανεις?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Και οταν λεμε αναγκη εννοουμε μια πιθανη πυρηνικη συγκρουση μεταξυ Αγγλιας και Γερμανιας που θα οδηγησει σε αφανισμο των 2 κρατων. Τοτε ναι

(Σορρυ Θεοδωρε αλλα καποιες φορες δεν μπορω να κρατηθω )
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Theodoros έγραψε:[..]

ΥΓ Το αντιστοιχο αφτερσειβ το δοκιμασε κανεις?
Πολλοί, αλλά μη το πεις του Ηρακλή, δε το ξέρει :|, δε θέλουμε να τον στεναχωρήσουμε.
:P
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

herco έγραψε:Και οταν λεμε αναγκη εννοουμε μια πιθανη πυρηνικη συγκρουση μεταξυ Αγγλιας και Γερμανιας που θα οδηγησει σε αφανισμο των 2 κρατων. Τοτε ναι Εικόνα

(Σορρυ Θεοδωρε αλλα καποιες φορες δεν μπορω να κρατηθω Εικόνα)
Η Γερμανία δεν έχει πυρηνικά οπότε σε μια τέτοια περίπτωση θα μας έμεναν μόνο τα Αγγλικά προϊόντα ...:D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

herco έγραψε:Και οταν λεμε αναγκη εννοουμε μια πιθανη πυρηνικη συγκρουση μεταξυ Αγγλιας και Γερμανιας που θα οδηγησει σε αφανισμο των 2 κρατων. Τοτε ναι Εικόνα

(Σορρυ Θεοδωρε αλλα καποιες φορες δεν μπορω να κρατηθω Εικόνα)
Σιγα-σιγα βρε. Μου βγηκε η κοκακολα λαιτ απο τη μυτη. :D :D :D :D :D

Ηλίας έγραψε:
Theodoros έγραψε:[..]

ΥΓ Το αντιστοιχο αφτερσειβ το δοκιμασε κανεις?
Πολλοί, αλλά μη το πεις του Ηρακλή, δε το ξέρει :|, δε θέλουμε να τον στεναχωρήσουμε.
:P
Πως και δεν το ειδα το νημα? 8) Ευχαριστω.
Παντως λιπαρη υφη και γλυκερη μυρωδια διαβαζω
και λεω να μην το στοκαρω τζαμπα. Εχω
στοκαρει ηδη τη nivea sensitive σε αυτο το στυλ.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σε μένα πάντως γλυκύτητα δεν έβγαλε και να σου πω λίγη θα ήταν επιθυμητή από μέρους μου.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Είναι κρέμα η οποία έχει κάτι ουδέτερ-αδιάφορο σανδαλόξυλο. Προσωπικά, έχοντας δοκιμάσει την ToOBS και άλλες αγγλικές, την θεωρώ μέτρια, αλλά όχι κακή. Κοινώς, αν δεν παίζουν χρήματα, μια χαρά είναι.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Αν και δουλεύω το ΠΞ τουλάχιστον τα 2/3 της ξυριστικής μου ζωής δέν είχα δοκιμάσει έως τώρα προϊόντα proraso.

Πριν από 2 εβδομάδες πέρασα από κατάστημα γνωστής αλυσίδας και προμηθεύτηκα την κρέμα σανδαλόξυλου καθ'ότιν λάτρης της συγκεκριμένης μυρωδιάς.

Αρωματικά για εμένα η κρέμα ήταν μια μικρή απογοήτευση εφ'όσον δεν μου θύμισε σανδαλόξυλο τουλάχιστον όπως αυτό είναι καταγεγραμμένο στα μικρά φαιά κύτταρα του εγκεφάλου μου. Αντίθετα μου θυμίζει έντονα κάποιο απροσδιόριστο μπαρμπέρικο άρωμα όπως μύριζαν τα κουρεία στις γειτονιές του Πειραιά έως τα μέσα της δεκαετίας του '70.
Αν διαγράψω την λέξη "σανδαλόξυλο" το άρωμα κατά το ξύρισμα μου είναι σχετικά ευχάριστο εκτός από το άρωμα που μένει στο πινέλο αφού στεγνώσει το οποίο δεν μου αρέσει καθόλου.
Επιπλέον παρατήρησα ότι το άρωμα μένει και διακρίνεται επάνω στο δέρμα του προσώπου αρκετές ώρες αφότου έχει περάσει η διάρκεια του αρώματος διαφόρων τυπικών after shave lotions. Δηλαδή μπαίνει το ASL με το άρωμά του να διαρκεί 1-2 ώρες και όταν αυτό χάνεται εμφανίζεται το άρωμα της κρέμας ξυρίσματος ξανά. Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Σαν κρέμα ξυρίσματος βρήκα ότι φτιάχνει εύκολα εξαιρετική μαρέγκα τόσο με πινέλα ασβού όσο και με χοιρινά ή συνθετικά. Το ξύρισμα απροβλημάτιστο ακόμη και με hardware χαμηλών προδιαγραφών τόσο σε σχετικά σκληρά γένια 2-3 ημερών όσο και σε γένια 18 ωρών. Δοκίμασα ακόμη και ξύρισμα με κρύο νερό που για εμένα αποτελεί causa mortis και όλα πήγαν ρολόϊ.

Δεν παρατήρησα ερεθισμούς στο δέρμα, καψίματα ή λοιπά παρατράγουδα.

Γενικά μια τίμια κρέμα για τα χρήματα που ζητάει και σε μεγάλη ποσότητα επίσης.

Το αν θα την αγόραζα ξανά δεν το γνωρίζω. Με προβληματίζει ακόμη το θέμα του αρώματος ( εμένα που ακόμη και το άρωμα του Arko stick το βρίσκω τέλειο :) ... )
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εγώ την έχω και να πω την αλήθεια τη χρησιμοποιώ για χειμώνα. Αλλα όχι συχνά. Κακή δεν τη λες πάντως. Το άρωμα είναι υποκειμενικό, εγώ δεν τρελάθηκα πάντως.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”