Proraso sandalwood σαπούνι και κρέμα

Απάντηση
gps19
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 29 Μαρ 2017, 18:37
7
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Το πρώτο μου σαπούνι.Αλπά εξαιρετικό.Πήγαινα συνέχεια στο μπάνιο και το μύριζα
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Αν μου επιτρέπεται κι εμένα να γράψω για το κόκκινο σαπούνι της proraso ύστερα από 2 χρόνια χρήσης του και αφού τελείωσα ένα μπωλ.

Σχετικά με το άρωμά του αρχικά, μου βγάζει μια φρεσκάδα και σε καμιά περίπτωση σανδαλόξυλο, έτσι όπως το γνωρίζω εγώ. Προσωπικά το άρωμά του μου αρέσει. Δεν τρελαίνομαι, αλλά μου αρέσει η μυρωδιά του.
Αν αφήσουμε το άρωμα και πάμε στην απόδοση, η μισή αλήθεια είναι ότι μου έδωσε μερικά πάρα πολύ καλά ξυρίσματα. Η άλλη μισή αλήθεια είναι ότι τα πολύ καλά αυτά ξυρίσματα περιείχαν πολύ καλή προετοιμασία και οπωσδήποτε άφτερ μετά. Κι εξηγούμαι:
Όταν η προετοιμασία ήταν μπάνιο ή σχολαστική, το ξύρισμα πήγαινε άψογα, απολαυστικά και χωρίς παρατράγουδα.
Όταν η προετοιμασία ήταν, για διάφορους λόγους ελλιπής ή ανεπαρκής, το σαπούνι δεν με προστάτευε επαρκώς, μου έδινε αυτά τα μικροκοψιματάκια στην κόντρα και η σαβέτα ένιωθα να τραβάει τα γένια.
Σημειωτέον ότι χρησιμοποιώ μόνο σαβέτα, 2 ή 3 περάσματα και διάφορα ξυραφάκια.

Ο αφρός του τώρα δημιουργείται πανεύκολα, με οποιοδήποτε πινέλο και χωρίς μούλιασμα του σαπουνιού, είναι κρεμώδης και καλυπτικός, όχι βέβαια τόσο παχύς όσο τα γούστα μου, αλλά είναι αρκετά ικανοποιητικός.
Στο post shave τώρα νομίζω ότι έχει θεματάκι. Η μουτσούνα η δική μου που είναι ψιλοξηρή, μετά το ξύρισμα ένιωθα ότι είχε ξεραθεί ακόμα περισσότερο και με τράβαγε. Σαν να έχω αποφλοιωθεί ένα πράγμα. Απαραίτητο λοιπόν το άφτερ (αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε), το οποίο περιποιούνταν το φρεσκοργωμένο και αποξηραμένο δέρμα μου.

Γενικά, είναι ένα άνω του μετρίου σαπούνι, το οποίο κατά την γνώμη μου θέλει "βοήθεια" και "συνεργασίες" πριν και μετά το ξύρισμα, ενώ για την τιμή του δεν το συζητάμε value for money.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Κάπως έτσι το χω κι εγω στο μυαλό μου με μια μικρή διαφορά, ότι αν στο lather που παρεις, δεν βάλεις σταγόνα νερό και ξεκινάς να χτυπάς στο πρόσωπο τον αφρό, θα σου δώσει ακόμη πιο παχυ από αυτόν που δίνει. Δεν είναι από τα σαπουνια που σηκώνουν πολυ νερό για να γίνουν..

Να προσθεσουμε επίσης ότι το άρωμα αλλάζει όταν κάνεις lathering και γίνεται ακόμη πιο ευχάριστο και απαλό.

Πολυ καλη review συνονοματε!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexn
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 02 Μαρ 2017, 10:58
7
Τοποθεσία: Νοτιος
Has thanked: 12909 times
Been thanked: 13225 times

Το σαπούνι ανήκει στην κατηγορία της τετράδας άσπρο-μπλε-πράσινο-κόκκινο
φασαρία μπορεί να γίνει αν το Haslinger συγκριθεί με το MWF...
φασαρία ασφαλώς εδώ γίνεται αν το συζητήσω με άλλα και πιο κάτω σε κόστος πχ Palmolive πράσινη κόκκινη,Αrko,Derby,La toja,Agrumella tfs
Cella έως εκεί.
Το άρωμά του ωραίο σάνταλο γλυκό και θα σε ξυρίσει γατί και στο κάτω κάτω λίγο- πολύ οι ιδιότητες θα <αποκατασταθούν>με ένα asl ίσως και το δικό του και με ένα balm,, So What,, αλλά...
ποιο εμπιστοσύνη θα έδινα σ'ενα Ηaslinger santalo και <φυσικά> σ'ενα <TOBS>? γιατί...
η πρώτη ύλη που θέλουμε να βάζουμε στο πρόσωπό μας είναι αυτό που νομίζω <ψάχνουμε> ως <στάνταρ>όσο γίνεται, όλα τα άλλα έπονται.
Αλέξανδρος.
Άριστον υγιαίνειν, δεύτερον δε κάλλος, τρίτον δε πλούτος.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Θα τελειώσει, ίσως, μέχρι το τέλος του μήνα το δεύτερο κόκκινο Proraso και ακόμα δε μπορώ να καταλάβω τι με βάρεσε και πήρα τέσσερα τότε. Μάλλον ο ιος : φθηνό είναι πάρε να 'χεις. Θέλω να γράψω συμπερασματικά και περιληπτικά ( για να μη κουράσω ) πως συμφωνώ με τον Γιώργο πως ενίοτε ξηραίνει και τραβάει ( τουλάχιστον έτσι το νιώθω ) και άρα θα ήταν προτιμότερο στις λιπαρές επιδερμίδες. Δυστυχώς δε μπορώ να του βρω άλλο μειονέκτημα. Με ξυρίζει απροβλημάτιστα ( εντάξει το 26αρι συνθετικό αφρίζει αγγούρια σιγά μην έχει θέμα το Proraso ), το άρωμά του με προκαλεί να δοκιμάσω και την αντίστοιχη κρέμα ( κάααποτε ), έχει πολύ καλό residual slickness ( πως το λένε στο ελλάντα ; ), μου θυμίζει τον Μάχο ( καλή του ώρα ) που τόσο του άρεσε, μου θυμίζει τον Ηρακλή που δε του αρέσει καθόλου..
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”