Top Ten Sensitive κρέμα ξυρίσματος

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εικόνα\
Σήμερα ξυρίστικα με την εν λόγω κρέμα.Αρχικά να πώ οτι είναι βουλγάρικη για ευαίσθητο δέρμα και κόστισε 1.70 ευρώ...
Η κρέμα είναι άσπρη και έχει παράξενη σχετικά υφή..κατί μεταξύ τζέλ και κρέμας σε σωληνάριο.Το σωληνάριο μια και το ανέφερα πολύ καλό πλαστικό μέν ευλίγιστο δέ και πολύ βολικό ενώ αν και μικρό είναι 100ml.Αν δεν καταφέρεις με αυτήν την κρέμα να κάνεις καλό αφρό μάλλον δεν κούνησες το πινέλο,αφού ο αφρός δημιουργείται πανεύκολα η [πιο έυκολη κρέμα στο να κάνεις αφρό(διαβάστε και αλλού)].Το άρωμα δροσιστικό και πολύ μοντέρνο, διακριτικό αρκετά και τα συστατικά της κρέμας 1 και 1.Η συγκεκριμένη είναι για ευαίσθητο δέρμα και έχει πολλά καταπραυντικά συστατικά και με προστάτεψε άψογα.Η καλυπτικότητα πολύ καλή ενώ η λεπίδα γλύστραγε άνετα (παρότι στο 4ο ξύρισμα μαζί της ήταν σαν να ήταν στο πρώτο) και ο αφρός άφηνε στο τέλος μια μωρουδίσια απαλότητα.

Θα την ξαναγόραζα? Φυσικάάάάάάάάά΄πάω να πάρω καμια 10αριά από τον άλλο μήνα.
Ευκόλια έυρεσης? Για μένα 2 τετράγωνα από το σπίτι μου...για σας λίγο δύσκολο εκτός αν είστε λαρισαίοι/σας βγάλει ο δρόμος ή έχετε βουλγάρικο μαγαζί κοντά σας(αλλά μια και με ξέρετε μην ντραπείτε :megagrin ).
Τιμή? 1,70 σε αυτήν την τιμή παίρνω χμ χμ εεεμ τις: kolynos,palmolive,nivea,prosar και τις πατάει όόόλες.Ναι ακόμα και τη δεύτερη η οποία μου αρέσει πολύ και είναι ποιοτική.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stefanos την 05 Φεβ 2013, 14:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διορθωση τίτλου. Σε παρακαλώ οχι κεφαλαία! Ευχαριστώ, Στέφος!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Είναι εύκολο να βάλεις τα συστατικά της;
Επίσης, είσαι σίγουρος ότι δεν είναι brushless; Η υφή της αυτό μπορεί να σημαίνει.

Ακούγεται πολύ ενδιαφέρουσα και πολύ ωραία. Πολύ θα ήθελα να τη δοκιμάσω, αν είναι θα σου στείλω ΠΜ.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Είναι κρέμα για πινέλο το λέει και όλας πάνω και κάνει αφρό, από όσο ξέρω οι brushless δεν κάνουν αφρό...
τα συστατικά ήταν πολύ καλά θα τα ανεβάσω μόλις αδειάσω...
τα 2 στην sensitive είναι...yarrow extract & allantoin η άλλη(σ.σ η κανονική) έχει menthol
έχει μείνει μία κανονική αλλά το μαγαζί φέρνει ότι του πώ..οι τιμές φυσικά πολύ προσιτές...(1 ευρώ τα αφτερ σέιβ)
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

rhtoras έγραψε:Αν δεν καταφέρεις με αυτήν την κρέμα να κάνεις καλό αφρό μάλλον δεν κούνησες το πινέλο,αφού ο αφρός δημιουργείται πανεύκολα η [πιο έυκολη κρέμα στο να κάνεις αφρό(διαβάστε και αλλού)].
20150121_111420.jpg
Κοιτάξτε τι αφρό μου έβγαλε πριν από λίγο, ύστερα από μόλις 30 δευτερόλεπτα "χτύπημα". Είναι εντυπωσιακό πώς μία κρέμα του 1 ευρώ κάνει τόσο πλούσιο αφρό. Βέβαια εγώ δεν θα την έβαζα πιο πάνω από την Palmolive ούτε απ' τη συμπατριώτισσα της Aspis Ice Rain στο θέμα της προστασίας, αλλά είναι μία πολύ καλή κρέμα. Και για την τιμή που τη βρίσκουμε στη χώρα μας, είναι... a real bargain, που λένε και οι Αμερικανοεγγλέζοι.

Ας βάλω και τα συστατικά της, για να έχουμε πλήρη εικόνα (ζητήθηκαν άλλωστε πιο πάνω):

Aqua, Myristic Acid, Stearic Acid, Sorbitol, Potassium Hydroxide, Peg-8, Boric Acid, Parfum, Sodium Borate, Propylene Glycol, Achillea Millefolium Extract, Menthol, Allantoin, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Linalool
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Καιρό τώρα που χρησιμοποιώ αυτήν την κρέμα αποκλειστικά (σχεδόν, μια και προχθές, μετά τη 17η σερί χρήση, έκανα ένα διάλειμμα με στικ La Toja), ήθελα να κάνω αυτό το ποστ. Βρήκα τον χρόνο σήμερα.

Εικόνα

Σχεδόν τέσσερα χρόνια αφότου την αγόρασα (βλέπετε και το ποστ που είχα κάνει ακριβώς από πάνω), είμαι πλέον έτοιμος να τελειώσω το σωληνάριο. Και, ύστερα από τόσα διαδοχικά ξυρίσματα, μπορώ να εκφράσω καλύτερη γνώμη για την κρέμα. Στην αρχή μου άρεσε, αλλά τότε τη χτυπούσα σε μπολ, αργότερα τη θεωρούσα υποδεέστερη ακόμα κι από κρέμες της κατηγορίας της, τώρα όμως μπορώ να πω χωρίς ενδοιασμό ότι την είχα αδικήσει και μ' αρέσει. Πολύ.

Εικόνα

Πλούσιος και εύκολος αφρισμός, πολύ καλό slickness (και residual slickness), καλή προστασία, αισθητή δροσιά από τη λίγη μενθόλη,χωρίς να σε παγώνει. Ίσως δεν είναι φοβερή η καλυπτικότητά της, αλλά ξυρίζεσαι μια χαρά. Εγώ τουλάχιστον, που τη συνήθισα πια.

Εικόνα

Εκανα σπάταλη χρήση τον τελευταίο καιρό για να φύγει (τουλάχιστον δύο εκατοστά, σαν σκουλήκι) και βλέπετε τι αφρός περισσεύει. Είμαι τώρα στη 18η από τα μέσα Μαΐου, είχα κάνει άλλες δύο λίγο νωρίτερα, πάνω από δέκα στα τρία και βάλε χρόνια που την είχα συν άλλα τρία που υπολογίζω να βγάλει, μια χαρά τα πήγε. Τη θεωρώ πολύ καλή, ανεξαρτήτως τιμής. Με ένα ευρώ την είχα πάρει από έναν Ασιάτη στην αρχή της Αχαρνών, αλλά παλιά (Νοέμβριος '14). Ολο και κάπου θα βρίσκεται και τώρα, αν ενδιαφέρεται κανείς.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Συμφωνώ με τον [mention]Roadrunner[/mention] και προσωπικά όλες οι βουλγαρικές κρέμες που έχω δοκιμάσει (είναι 5-6), είναι αρκετά καλές έως πολύ καλές. Κάνουν καλή δουλειά οι γείτονες.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”