Martin de Candre

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Δύσκολη ερώτηση, είναι διαφορετικά, το MDC θεωρώ ότι είναι μια σκάλα ανώτερη του LPL σε όλα, αλλά μην ξεχνάς το LPL είναι και αυτό τοπ των τοπ σαπουνιών. Αν θα έπρεπε να είχα ένα θα ήταν το MDC, θα σου πρότεινα όμως να δοκιμάσεις πρώτα το LPL αφού του αλλάξεις σκεύος γιατί σε πολλούς μαύρισε ή άφησε στίγματα και κάποια στιγμή αγοράζεις και το MDC.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Σαν κλασικό αρρωστάκι του MDC, βρήκα τρόπο για preshave, αν και φυσικά δεν χρειάζεται. Αφού βρέξουμε το πινέλο και πετάξουμε το επιπλέον νερό με απαλές κινήσεις, περίπου 10 στροφές και χωρίς πίεση θα γεμίσει ελάχιστα το πινέλο με σαπούνι.
(Στοπ δεν θέλει παραπάνω εκτός αν ξυρίσετε λόχο)
Αφήνουμε το πινέλο στην άκρη, βρέχουμε το πρόσωπό μας και την παλάμη μας. Με το ένα χέρι (το βρεγμένο) καθαρίζουμε την επιφάνεια του σαπουνιού ώστε να είναι ετοιμοπόλεμο και καθαρό για το επόμενο μας ξύρισμα. Στην παλάμη μας έχει αφρό που δεν έχει πάει στο πινέλο αλλά είχε μείνει στο μπολ, είναι ελάχιστος αλλά πιστέψτε με φτάνει, με απαλές κινήσεις το απλώνουμε στο βρεγμένο πρόσωπό μας ώστε να πάει ο αφρός παντού. Το νερό και το ελάχιστο σαπούνι του αφρού κάνει τη δουλειά.Στο πρόσωπό μας έχει σχηματιστεί αφρός γυαλιστερός ότι πρέπει για Preshave ! Έτοιμο ! Το αφήνουμε λιγάκι, ξεπλένουμε και αρχίζουμε με το πινέλο....
Tip : Η όλη διαδικασία διαρκεί 2-3 λεπτά ώστε να μην ξεραθεί και το σαπούνι που υπάρχει στο πινέλο.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Χωρίς να υποτιμώ το mdc σε αυτά τα λεφτά παίρνω 3 artisan(οχι αυτά που βρίσκετε εδώ με εξαίρεση τα dapper και του dimitris).Βέβαια να ρωτήσω μόνο αν ξέρει κανείς αν είναι εντονο το άρωμά του.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Ναι η λεβάντα έχει αρκετά έντονο άρωμα.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5898
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27336 times
Been thanked: 38858 times
Ηλικία: 54

Χάρη στον Κωνσταντίνο είμαι πλέον κάτοχος ενός από τα θρυλικά σαπούνια του χώρου.
Αφού πέρασαν από τα χέρια μου πάνω από 20 - 25 σαπούνια και κρέμες, ένα έχω να πω:
Ο Μαρτίνος του Κανδρ έχει κάνει συμφωνία με το διάβολο.
Χαιρετώ σας.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Tίποτε απο το ΜDC δε πάει χαμένο ( και όχι δε το φορτώνω με 5-10 στροφές μόνο )..
Είτε ως pre shave στη σαπουνάδα που ξεχυλίζει στην αρχή, είτε ως aftershave απο τον τελευταίο αφρό που έμεινε στο πινέλο με κρύο νερό, είναι απο τα λίγα σαπούνια μου που δε το αφήνω σε ησυχία. Άπαξ και συνήθισα το μπέρδεμα λεβάντας με δεντρολίβανο έγινε απο τ'αγαπημένα μου.
Βέβαια τις καταπληκτικές ιδιότητές του δεν άργησα καθόλου να τις συνηθίσω.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Να δω πότε θα φύγουν τα capital controls να πάρω το ξύλινο και μερικά σαπούνια σώματος.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Δεν θυμάμαι πόσα ξυρίσματα έβγαλε, πόσες φορές έμεινα έκπληκτος από την απόδοσή του. Το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για ένα σαπούνι αναφοράς -σύγκρισης με τα υπόλοιπα.
PicsArt_02-28-01.54.44.jpg
Είναι και δεν είναι 1mm που έχει χάσει...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

ποιο σας αρέσει πιο πολύ σαν άρωμα, φουζέρ ή λεβάντα ?
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πέτρο εγώ στη λεβάντα είμαι ταγμένος και αυτή θα ξαναπάρω. Μεταξύ μας, δεν έχω δοκιμάσει το φουζέρ αλλά για να είμαι ειλικρινής μαζί σου φοβάμαι λιγάκι σε αυτή τη κατηγορία τιμής να πάρω κάτι αν δε το μυρίσω πρώτα.
Παλιότερα δε, την είχα " πατήσει " με το ΜDC γιατί είχα επιλέξει το unscented και αρωματικά δε ταιριάξαμε καθόλου.
Νεανικές απερισκεψίες...

ΥΓ. Το απίστευτο...Είμαι στη δουλειά και σας γράφω ( ξυρισμένος το πρωί με ΜDC όπως κάνω καθημερινά τους τελευταίους μήνες ), περνάει μια συνάδελφος και μου λέει " Ηλία, κάνεις μποτοξ ; Έχεις κάνει επιδερμίδα " " Παίρνω το υαλουρονικό " της απαντάω . :DD

Όλα αυτά μόνο για να επιβεβαιώσω πως οι περιποιητικές ιδιότητες του MDC είναι αισθητές τόσο στην επιδερμίδα του τυχερού ιδιοκτήτη όσο και στους γύρω.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”