Martin de Candre

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Ήρθαν δείγματα από τα νέα LE rose και το vetyver.

Είναι και τα δύο αρώματα γήινα, αεράτα, όχι γλυκά, αρρενωπά και με βάθος. Απολύτως φυσικά, μεταλλάσσονται κατά το λαδεράρισμα και κατά το άπλωμα σε διάφορους τόνους χωρίς να ξεφεύγουν από αυτό που είναι. Σκέτο ρόδο και σκέτο βέτιβερ.

Lesser is more.

Μεταξύ των δύο νομίζω θα παράγγελνα το βέτιβερ, γιατί αρωματικά προτιμώ το Rosa Bourbon του Jabonman.
Όπως έγραψα παραπάνω ο Μαρτέν έχει κάνει συμφωνία με τον διάβολο.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Αρκετά κρατήθηκα από αγορές σαπουνιών (σκάρτο 3μηνο νομίζω :P) και λέω να επανέλθω με 1 εντυπωσιακή προσθήκη στο den μου, να εγκαινιάσει και τη χειμερινή σεζόν. Τι θυσίες κάνουμε για την παράδοση... :D
Το MDC παραμένει το holy grail του είδους ή το καπέλωσε κανένας artisan περιωπής;
Από τα αρώματα που βλέπω διαθέσιμα στο site της εταιρίας ποιο θα προτείνατε; Πολύ θα θελα να τα χτυπήσω όλα αλλά με αυτές τις τιμές δεν είμαστε για τέτοια.
Γενικά τι θα προτείνατε απ την εν λόγω εταιρία κι από που;
Καλημέρες
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Ως ειδικός MDC-ιολόγος προτείνω να πάρεις το κλασικό MDC με άρωμα λεβάντα. Προσοχή όλα λεβάντα μυρίζουν εκτός του Fougere προφανώς που έχει και λίγο λεβάντα, τα υπόλοιπα έχουν πάρει την ονομασία τους από το μέγεθος του μπολ που έχουν. Και τα unscented μυρίζουν λεβάντα αλλά σε λιγότερο βαθμό.

Το σαπούνι αγόρασέ το κατευθείαν από το site τους, μια χαρά είναι. Αν αντέχει η τσέπη σου πάρε και ένα σαπούνι σώματος, είναι καταπληκτικό. Για του ξυρίσματος η μυρωδιά λεβάντας είναι φυσική, όχι τεχνική και αρκετά δυνατή. Αν το αφήσεις ανοιχτό για μέρες θα εξασθενίσει αλλά δεν στο προτείνω γιατί προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ η μυρωδιά του. Αν θες να πιάσεις παλμό λεβάντας πήγαινε στην παιδική χαρά του Πολιτιστικού κέντρου Νιάρχου που είναι γεμάτο λεβάντες για να πάρεις μια ιδέα. Ναι τόσο δυνατή και φυσική μυρωδιά έχει, όσο για τις ιδιότητές του για μένα είναι μακράν το καλύτερο...

Υ.Γ Πάρε το μεγάλο μπολ (200ml) και όχι το μικρό γιατί έχει καλή διάμετρο ώστε να φορτώνεις με οποιοδήποτε πινέλο άνετα. Επίσης όσοι πήραν το 50αρι το μετάνιωσαν σε λίγο καιρό. (σχόλια από ξένα φόρουμ)

Καλή αγορά & περιμένω σχόλια όταν με το καλό ξυριστείς !
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Συμφωνώ σε όλα με τον Πέτρο (εκτός απο αυτό για την παιδική χαρά-δεν έχω πάει).

Θα ήθελα να σημειώσω οτι το εν λόγω σαπούνι θα το εκτιμήσεις ιδιαίτερα αν κάνεις συχνά και απαιτητικά ξυρίσματα. Σε διαφορετική περίπτωση ίσως να σου φανεί "συνηθισμένο".
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Κατ αρχάς ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.
Πλέον είμαι μεταξύ του μεγάλου Φουζέρ και της Λεβάντας καθώς δεν έχω κανένα σαπούνι με κάποιο απ αυτά τα αρώματα (ίσως φουζέρ θεωρείται η κρέμα Maca root; )
Σκεφτόμουν και τα μικρά μπωλ γιατί σε reviews όλοι λένε πως το σαπούνι αυτό δεν τελειώνει ποτέ. Είναι πολύ συμπαγές; Είναι απλά εύκολο στον αφρισμό; Πάντως το αποτέλεσμα είναι πως όλοι αναφέρουν ότι μικρή ποσότητα αρκεί. Αφού υπάρχει τέτοιο θέμα με τη χρηστικότητα του μπολ, και για να μην το αλλάζω βαζάκια εγώ, πάμε για 1 μεγάλο.
Κι αυτό με την κανέλα όμως κάτι μου κάνει. Αν το χουν και σε μπωλάκι από ρυζόγαλο όπως στην εικόνα μιλάμε για μούρλια. Μόνο αρνητικό θα ναι να βαρέσει κανείς κουταλιά και να χάσουμε 5€ σαπούνι :P

Μόλις καταλήξω σε κάποιο θα σας ειδοποιήσω.
Ευχαριστώ για τις απόψεις σας
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Νομίζω -κι ας με διορθώσει όποιος ξέρει καλύτερα- οτι τα ονόματα όπως "Le Cannelé" ή "Le Domino", δίνονται λόγω του σκεύους που τα περιέχει κι όχι λόγω του αρώματος.

Το οτι δεν τελειώνει ποτέ είναι λίγο μύθος.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Εγώ πάντως ,από αυτά που διαβάζω σε ξένα forum, είχα την εντύπωση ότι το MDC δεν είναι πια το holy grail σαπούνι.
Ας μας διαφωτίσει κάποιος σαπουνάς!
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Γιατι να μην ειναι ? Τα περισσοτερα Γαλλικα σαπουνια εχουν κατι το ξεχωριστο - και συμφωνω με τον Πετρο (Petros.Mp) και με τον Ηλια, που το χρησιμοποιουν χρονια. Εχει κατι που δυσκολα συναντας αλλου.
Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σωστά. Τα ονόματα αναφέρονται στα σχήματα των μπολ κ όχι στα αρώματα.
Όλα είναι σχετικά και ymmv αλλά μόνο με το mdc ( καθημερινά ξυρίσματα για μήνες ) υπήρξε αισθητή βελτίωση στην επιδερμίδα μου. Πραγματικά και δε ξέρω πως αλλά περιποιείται το πρόσωπο. Αυτό !
Δε ξέρω αν είναι το καλύτερο, μάλλον όχι, μπορούν όμως τα άλλα να το ανταγωνιστούν εκεί ;

Υ.Γ. Στα ξένα forum μήπως κυνηγούν τα hype αντι να δίνουν σημασία στην ουσία ; Λέω μήπως.. ;)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Το σαπούνι έχει τον ατελείωτο γιατί χρειάζεσαι πρακτικά λίγες στροφές με το πινέλο σου ώστε να φορτώσει και να κάνεις άνετα αφρό (υπάρχει σχετικό βίντεο στο youtube που κάνει λίγες στροφές με το πινέλο). Αν όμως του ρίχνεις στροφές για ένα τάγμα τελειώνει. Γενικά αν φορτώνεις νορμαλ θα σου κρατήσει πολλά χρόνια.

Η επιδερμίδα σου μετά το ξύρισμα καθώς και γλίστρημα που προσφέρει το κάνουν μοναδικό. Θα με θυμηθείς... :)

Το βίντεο το έχει ποστάρει ο Άρης στη πρώτη σελίδα του θέματος, δες το. :)
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”