Martin de Candre

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Εικόνα

Άλλο ένα «θρυλικό» σαπούνι το οποίο χαίρει ιδιαίτερης εκτίμησης μεταξύ της ξυριστικής κοινότητας παγκοσμίως.
Παράγεται στην Γαλλία από φυσικά υλικά.
Έρχεται συσκευασμένο κυρίως σε γυάλινα βαζάκια των 170gr και 50gr (ταξιδιωτικό). Τελευταία και σε άλλες συσκευασίες, όπως ξύλινο μπολ χωρίς καπάκι.
Το άρωμά του είναι λεβάντα και δεντρολίβανο (στη σελίδα τους λέει και για μέντα, αλλά εγώ δεν αντιλήφθηκα κάτι τέτοιο).
Δεν είναι σκληρό σαπούνι, αλλά ελαφρώς μαλακό.
Το πινέλο φορτώνει εύκολα, απαιτώντας καμιά δεκαριά γύρες. Και στις δύο δοκιμές που έκανα χρησιμοποίησα το Semogue 2020 (ασβός).
Ο αφρός που έκανε ήταν φανταστικός: παχύς, γλιστερός, ενυδατικός, αρωματικός (αν σας αρέσει η λεβάντα).
Η αίσθηση που αφήνει στο δέρμα και η ενυδάτωση, εξαιρετική. Μετά το ξύρισμα νοιώθεις το δέρμα σου σα να βγήκες από κούρα περιποίησης δέρματος.
Μόνο μειονέκτημά του η υψηλή τιμή του (γύρω στα 34 ευρώ τα 170gr ή 20 ευρώ/ 100 gr). Προσωπικά, θεωρώ ότι αξίζει τα λεφτά του, λόγω της ποιότητας, της απόδοσης και της αγνής σύστασής του .
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Βαγγέλη πάρα πολύ ωραία παρουσίαση! Απο αυτά που γράφεις, πρόκειται για ενα εξαιρετικό σαπούνι που στα συν του είναι τα φυσικά συστατικά. Βέβαια μας τα χαλάει η τιμή του , αλλά σίγουρα θα αξίζει τα λεφτά του όπως είπες.... Στις προσεχείς αγορές λοιπόν....(στις πολύ προσεχείς όμως. Να χαρούμε και λίγο αυτά που έχουμε!! ):megagrin

Υ.Γ Πάνο όρμα!!!! :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Πρέπει να είναι εξαιρετικό και μάλλον είναι ένα από αυτά που μου λείπουν.
Το έχω σκεφθεί αρκετές φορές και δεν ξέρω γιατί δεν το έχω πάρει ακόμα.

ΥΓ. Δηλαδή ξέρω, γιατί μπούκωσα οικονομικά :cry
if you have a great shave you have a great day
NavalArchitect

Πάρα πολύ καλό, όπως και τα σαπούνια μπάνιου τους βέβαια. Κάνει καταπληκτική κρέμα, κρατά πολύ καιρό και προσωπικά προτείνω την έκδοση στο ξύλινο μπωλ χωρίς καπάκι. Το group buy εδώ αξίζει αλλά δεν υπάρχει λόγος να βιαστείτε, οι τιμές είναι σταθερά ακατέβατες. Τα μεταφορικά νομίζω είναι 20 Ευρώ με κούριερ Colissimo.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Και ενα ωραίο βιντεάκι που δείχνει την ευκολία δημιουργίας ποιοτικού και ποσοτικού αφρού απο το σαπούνι Martin de Candre!! Ε ρε φωτιές που μου ανάψατε!!!! :dash :megagrin
[youtube][/youtube]
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

[youtube][/youtube]
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
NavalArchitect

Πάντως είναι γεγονός πως το σαπούνι τους είναι καταπληκτικό. Κάνει πραγματική κρέμα (και το σαπούνι ξυρίσματος αλλά και το μπάνιου) και με μακρόχρονη χρήση (3 μήνες και) βοηθά το δέρμα πάρα πολύ (το είχε γράψει ο YellowJim στο TSR).

Τώρα τα υπόλοιπα για το μουσείο κλπ. είναι λίγο δορυφόροι της όλης υπόθεσης. Η τύπισσα τό'χει πετύχει το σαπούνι απροσδόκητα, φυτικό και να κάνει τόσο καλή δουλειά είναι επίτευγμα, κι από 'κει και πέρα σου λέει θα ζήσουμε και τη ζωούλα μας, τα σκυλάκια, τα λουλουδάκια, έχει κάνει και 2-3 δωματιάκια εκεί δίπλα, όχι σιγά να μην κάτσει να σκάσει.

Το στυλ είναι άμα θέλετε, καλώς, αν όχι, σόρυ, δε θα χαλάσουμε εμείς εδώ τη γαλήνη και την ισορροπία μας για να στείλουμε σε εσάς περισσότερα ή λιγότερα ή φθηνότερα σαπούνια (έχει συμβεί πραγματικό περιστατικό με φόρουμ, που για να κατεβάσουν τα ταχυδρομικά της ζήτησαν άλλο τρόπο αποστολής και φυσικά τους έγραψε...) Μην ενοχληθεί ο σκύλος στο βίντεο, κατάλαβες? Μη πάθει κανένα ψυχικό τραύμα το κακόμοιρο. Αυτά είναι...

Tallow και πάλι tallow, ρε! Γκαντ ντεμ ιτ!!!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Και ενα ωραίο βιντεάκι απο τον Teiste οπου κάνει face lathering και με τις 2 εκδόσεις του MDC. Tην Scended version αλλά και την Usnscended version . Βλέπετε το ελάχιστο φόρτωμα του πινέλου που απαιτείται για την δημιουργία γρήγορου και ποιοτικού αφρού!

[youtube][/youtube]
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ενδιαφέρον το MdC. Η λίστα των συστατικών του περιγράφει ότι έχει stearic acid σε υψηλότερο ποσοστό. Βέβαια το στεαρικό οξύ μπορεί να προέρχεται από διάφορα άλλα φυσικά υλικά (π.χ. βούτυρο κακάο, καριτέ) και δεν είναι απαραίτητα χημικό. Το στεαρικό οξύ είναι βασικό συστατικό για σαπούνια ξυρίσματος, δηλαδή συμβάλει για σταθερό και πηχτό αφρό.

Διάβασα επίσης ότι η λίστα συστατικών του MdC δεν είναι αληθής! Ο Henk έχει γράψει στο TSR ότι προσπάθησε να αντιγράψει το σαπούνι με αποτυχία (ακολουθώντας τα συστατικά) και ο ίδιος είπε ότι η λίστα των συστατικών του MdC είναι ελλιπής. Ενδιαφέρον ε; Τώρα όποιον θέλετε πιστεύετε.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ίσως αποκρύπτουν κάποια συστατικά ακριβώς για να μην τους αντιγράφουν. Και της Coca Cola τα συστατικά αναγράφονται αλλά όσοι προσπάθησαν να την αντιγράψουν απέτυχαν.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”