Martin de Candre

Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

Έχοντας δοκιμάσει το Martin de Candre θα έλεγα ότι η ευκολία του αφρισμού είναι ανεπανάληπτη. Οι ιδιότητες φροντίδας του δέρματος είναι επίσης στην κορυφή, αλλά μπορεί να μην κάνει σαν σαπούνι για όσους έχουν ξηρό δέρμα, καθώς έχει την ιδιότητα να καθαρίζει την επιδερμίδα καθώς ξυρίζεσαι και ενδεχομένως να προκαλεί ξηρότητα μετά. Το after shave balm κρίνεται απαραίτητο. Αντίθετα είναι ιδανικό για λιπαρή επιδερμίδα. Η προστασία που προσφέρει είναι στο μέσο όρο ενώ η ολίσθηση είναι πάνω από το μέσο όρο, το "ghost lather" είναι κάτω από το μέσο όρο. Μου αρέσει η αίσθηση καθαριότητας που αφήνει μετά το ξύρισμα. Σίγουρα ένα βαζάκι κρατάει για "άπειρες" χρήσεις καθώς είναι τόσο συμπυκνωμένο και αυτό δικαιολογεί την τιμή του.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους έχουν λιπαρή επιδερμίδα και θέλουν ένα σαπούνι που έχει έντονη καθαριστική ιδιότητα.

Μόλις κυκλοφόρησε και η περιορισμένη έκδοση σε λεμόνι . [mention]Vavous[/mention]

Όσοι πιστοί σπεύσατε ΕΔΩ
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Απολύτως εύστοχες οι παρατηρήσεις σου Πέτρο.
Συγκαταλέγεται στα κλασικά σαπούνια, παρά την αυξημένη τιμή του είναι οικονομικό αφού βγάζει εκατοντάδες ξυρίσματα, δυστυχώς δεν κάνει για μένα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Μπορεί να υπάρχει και καλύτερο σαπούνι, αλλά αυτό δεν αναιρεί τον λόγο που σχεδόν όλοι το θεωρούν σημείο αναφοράς.
Το άγχος μου να κάνω ροτεισον στα πάμπολλα Σαπούνια που έχω, αναστέλλει την καθημερινή πρώτη σκέψη να το χρησιμοποιήσω...!
Γιατρέ μου είναι σοβαρό?
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Μπααααααα
Let the music play
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

... είπα και γω...2η λοβοτομή δεν την αντέχω ο Πόντιος...(την 1η φορα πίστευα οτι ειμουν ο Νεντ Σταρκ)
Πάντως αλήθεια καθε μέρα η 1η σκεψη είναι να χρησιμοποιήσω το MdC.
Άβαταρ μέλους
Nvlass
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 11:52
5
Has thanked: 12 times
Been thanked: 203 times
Ηλικία: 48

Καλησπέρα
εγώ παράγγειλα σήμερα ελπίζω να μου κάτσει καλά το σαπούνι.
¨οπως και να έχει θέλω να κάνω μια συλλογή από 5 καλά σαπούνια για κάθε ενδεχόμενο.
Jimbo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 12 Δεκ 2018, 09:47
5
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 1789 times

Πρ'ωτη φορά το δοκίμασα χθες. Με ένα και μόνο ξύρισμα, μπορώ να πω πως είναι το καλύτερο σαπούνι που έχω δοκιμάσει.
Το Post shave του, απλά δεν υπάρχει. είναι εξωγήινο. Γενικά, σαν σαπούνι, σε αρκετά πράγματα που θυμίζει τα LPL. Είναι όμως ένα κλικ πάνω.
Θα συμφωνήσω απολύτως με τη περιγραφή του 2petros, λίγο πιο πάνω στην ίδια σελίδα.
Δεν συνηθίζω να κάνω review μετά από μία μόνο χρήση, δείτε το post μου ίσως σαν πρώτη εντύπωση. Σίγουρα θα επανέλθω στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Εγραψα στο ΞτΗ 9-8-19 το παρακάτω σχόλιο για μια περίεργη μυρωδιά που βγάζει το MDC Agrumes.
Το συγκεκριμένο σαπούνι είναι τελευταίας εσοδείας, με την νέα ετικέτα όπως βλέπετε, το πήρα προ διμήνου απευθείας από τον ίδιονε τον Μαρτέν Ντε Κάντρ. Δυστυχώς είναι άτονη η μυρωδιά των κίτρων, αντίθετα πολύ έντονη για τα γούστα μου μια μυρωδιά πηλού ή λάσπης (δεν ξέρω πως αλλιώς να την περιγράψω) από κάποιο συστατικό του σαπουνιού που ενίοτε την συναντώ και σε άλλα. Απογοητευτικό φαινόμενο λόγω της υψηλής τιμής. Θα περιμένω μήπως επειδή είναι ακόμη φρέσκο φαντάζομαι, εξαλειφθεί η κακή μυρωδιά.
Μετά από ιντερνετική έρευνα έμαθα πως ο σαπουνοποιός αρέσκεται να περιλαμβάνει στα αρωματικά αιθέρια έλαια και benzoin. Αυτή ακριβώς είναι και η μυρωδιά που δεν ήξερα να περιγράψω. Μάλλον του έπεσε λίγο παραπάνω στο χαρμάνι της παρτίδας ''άνοιξη 2019".
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

:P Καλά να πάθεις διαφθορέα... Άλλη φορά να τα παίρνεις από εδώ
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5892
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27188 times
Been thanked: 38807 times
Ηλικία: 54

Τα Agrumes είναι τα πρώτα που εξαντλήθηκαν απο τα δικά μας καταστήματα :(
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”