Pannacrema

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Μέσα στον Ιούλιο είχα παραλάβει αυτά τα σαπούνια, τα οποία μοιάζουν περισσότερο με σκληρή και κρέμα, παρά με σαπούνι. Επίσης η υφή τους είναι τραχειά και όχι μαλακή και γλυστερή όπως τά άλλα μαλακά ιταλικά σαπούνια. Κάτι σαν σαπούνι που δεν έχει ωριμάσει.
Είχα πάρει τα εξής: Meditteraneo, Cuba, Lavandambra και Africa. Απ' ό,τι είδα στο site, δεν βγαίνουν πια αυτά τα αρώματα. Χώρια που τα ακρίβυναν κατά 1,40 :!@#!
Μπήκαν σε μπολάκια και μέχρι τώρα έχω χρησιμοποιήσει τα Meditteraneo και Cuba.
Τα σαπούνια περιέχουν tallow, στοιχείο που συνέτεινε στο να τα παραγγείλω.
Όπως όλα τα ιταλικά σαπούνια φορτώνουν πανεύκολα και γρήγορα, κάνοντας ωραίο, σταθερό, γλυστερό και πηχτό αφρό (με face lathering).
Σήμερα χρησιμοποίησα το Cuba: το ξυράφι γλυστρούσε ωραιότατα και έμενε μια πολύ ωραία αίσθηση στο δέρμα, όπως και η ενυδάτωση του δέρματος ήταν πολύ καλή.
Από άρωμα αν και δεν τα βγάζουν πιακαι δεν είμαι καλός στην περιγραφή αρωμάτων, η σειρά προτίμησης είναι Cuba (βαρύ άρωμα με κυριάρχο το άρωμα του καπνού), Meditteraneo (ελαφρύ με μεσογειακά αρωματικά), Africa (κι αυτό βαρύ, ξεχωρίζει το άρωμα του καφέ) , Lavandambra (πού την είδαν τη λεβάντα;).
Βαγγέλης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έχετε δοκιμάσει το τρόπο lathering που προτείνει ο κατασκευαστής στην ιστιοσελίδα του ? Το έκανα το πρωί με το Semogue 1800 και το μόνο που κατάφερα ήταν να λείπει ένα κομματάκι σαπούνι απο το βαζάκι, ( αρκετά σπάταλος τρόπος θα έλεγα ;) )
να έχει κολλήσει σα ξεραμένη μαστίχα στο θύσανο :dash , να το σβουρίζω με λύσσα για να γίνει κρέμα και στο τέλος να σιχτιρίζω και να φορτώνω το πινέλο με τη κλασσική ιταλική μέθοδο. :)

Πάντως το άρωμα τους με έχει στείλει :wow
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Η περιορισμένη και περιοδική διαθεσιμότητα τους σε συνδιασμό με τις καλές - ως επι των πλείστων - κριτικές αγοραστών το έχουν ανάγει στα must try σαπούνια κάθε wet shaver.
Αυτό το σαπουνάκι με έχει ενθουσιάσει. <3
Το άρωμα του, το άρωμα τους ! Έτσι μου 'ρχεται να τα δαγκώσω ! :drool
Ας πούμε για το Labdano που αυτή τη στιγμή είναι για μένα, αρωματικά καλύτερο απο τα δύο που βρήκα διαθέσιμα, (San Fransesco και Labdano).Μου μυρίζει ανατολίτικο γλυκό, ζεστό γάλα με ζάχαρη κανέλα και λιβάνι όλα αυτά μαζί και στο τέλος ανακατεμένα με καθαρό σαπούνι.Όμορφες μυρωδιές περίεργο να τις περιγράφεις.
Για να το ευχαριστηθείτε θα πρέπει να το φορτώσετε άγρια. Σπάταλα ! Εδώ ευγένειες και προσοχή δε χωράνε, έτσι θα αποδώσει τα μέγιστα !
Αν σκεφτείτε πως το μπολάκι του είναι μικρό (μειονέκτημα), η κλασσική ιταλική μέθοδος φορτώματος είναι ιδανική - για μένα - τότε νομοτελειακά δε γίνεται να σβουρίζεις το πινέλο για ένα λεπτό πχ και μη πασαλείψεις μαζί και ότι άλλο κρατάς. :megagrin
Δε πειράζει. Δε ξυριζόμαστε ντυμένοι με το κουστούμι ούτε στο σαλόνι.Στο μπάνιο είστε και θα ανταμειφθείτε με ένα παχύ, πλούσιο ενυδατικό στρώμα σαπουνάδας.
Η αίσθηση ενυδάτωσης που προσφέρει είναι υποκειμενικά μοναδική. Λυπάμαι που χρησιμοποιώ στο τέλος after shave, το δέρμα μου είναι απαλό, ενυδατωμένο και εννοείτε χωρίς ίχνος ερεθισμού.
Στα συν η εκπτωτική προσφορά αν ξαναπαραγγείλεις μέσα σε διάστημα 3 μηνών περίπου σαν επιβράβευση πιστού αγοραστή, το θέμα είναι να υπάρχει διαθέσιμο. :ninja_hide

Εικόνα

Έρχεται απο Ιταλία και η τιμή ανα τεμάχιο είναι αυτή τη στιγμή 8 ευρώ / 100 gr. Για όλα όσα προσφέρει θα έλεγα πως έχει πολύ καλή απόδοση αξίας αγοράς.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Ηλία σκέφτηκες την περίπτωση να το μεταφορτώσεις σε μπολάκι μεγαλύτερης διαμέτρου ? Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα , λογικά είναι αρκετά μαλακό. Έτσι έκανα με το Cella και σώθηκα ! Τώρα φορτώνω χωρίς κανένα πρόβλημα , και το ευχαριστιέμαι !! :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δεν είναι τόσο μαλακό όσο φαντάζεστε. Αλλά και πάλι όχι φίλε μου και θα σου πω γιατί. Προσπαθώ να είμαι διακριτικός αλλά με τα σαπούνια τις κρέμες και τα after shaves που μαζεύονται χρειάζομαι περισσότερο χώρο απ' οτι η γυναίκα μου και τα παιδιά μαζί στο μπάνιο. Φοβάμαι πως στο τέλος θα φάω παντόφλα :hystericalbs1 :hystericalbs1
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Α, τότε πάω πάσο....... :bigsmilie Πάντως αν πάρω και εγώ κάποια στιγμή :whistle η μεταφόρτωση θα είναι το πιθανότερο σενάριο.Πακέτο με τις ετικέτες εννοείται. :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Όποιος πρόλαβε , πρόλαβε. Το απόθεμα του εξαντλήθηκε.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Πότε εξαντλήθηκαν ρε γα@#%τη μου ? :stumm
Το πρωί που σκεφτόμουν να παραγγείλω, είχε διαθέσιμα σαπούνια σε δύο αρώματα !
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Όποιος πρόλαβε το pananacrema πήρε......... :bigsmilie
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αρη μου φαίνεται οτι παιζεις με την τύχη σου :!@#!
Άρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”