LEA Menthol shaving cream

Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Εικόνα

Εικόνα

Ισπανική κρέμα ξυρίσματος, στην έκδοση Menthol.
Πολύ καλή κρέμα, αφρίζει πανεύκολα. Αφρός παχύς, γλυστερός και ενυδατικός.
Λόγω της μενθόλης, πολύ δροσερή τώρα το καλοκαίρι, λιγότερο όμως από την Palmolive Menthol.
Αρωματικά ευχάριστη μεν αλλά δεν σου μένει το άρωμά της στη μύτη όπως πχ η Sienna.
Γενικά, μια πολύ-πολύ καλή κρέμα.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ευχαριστουμε.
Την εχω δει αλλα φοβηθηκα μηπως ειναι στυλ Ingram
Το ξυρισμα με τι κεφαλη ηταν;
Με αυτην το ξυρισμα ηταν βαθυ-ποιοτικο οπως στο Proraso;
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Όχι, είναι καλύτερη από την Ingram.
Το ξύρισμα της δοκιμής έγινε με EJ 89L με AKP γύρω στο 15ο ξύρισμα (ίσως και παραπάνω!). Το ξύρισμα ήταν άψογο.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

:thnx
Και την ειχα στα υποψιν τοτε που πηρα το Vie-Long
Εαν ειναι ετσι τοτε την βαζουμε στην λιστα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Η εν λόγω κρέμα είναι απίστευτη.Έχει μενθόλη,αλλά σαφώς λιγότερη ποσότητα από την palmolive.Θα έλεγα είναι στα επίπεδα παγωμάρας της κρέμας proraso.Aπό τις 3(lea,palmolive,proraso) προτιμώ τη LEA.Έχει πιο μπαρμπέρικο,λιγότερο φαρμακευτικό άρωμα από την proraso και πιο αρωματικό-πολυδιάστατο από την palmolive.Θ'υμισε σε κάποια φάση την kolynos αρωματικά.Αλήθεια κάπου έμοιαζε.Όποιος μπορεί ας επιβεβαιαώσει.Το δέρμα μου το άφησε απαλό,και το γλίστρημα-προστασία ήταν πολύ πολύ καλά.
Σαφέστατα μιλάμε για τρομερό προιόν.Είναι μέσα στις καλύτερες κρέμες που έχω δοκιμάσει,ενώ σίγουρα μιλάμε για πολύ συμφέρουσα κρέμα.

υ.γ αλήθεια δεν έχει αρωματικά κάτι κοινό με την κολυνός?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οντως καλες κρεμες οι Lea - τιμιες οσον αφορα του τι προσφερουν και ποσο κοστιζουν. Τωρα για το αρωμα της Λεα Μενθολ και αν μοιαζει με της Κολυνος - γενικα οχι. Και οι 2 εχουν "πρασινη" μυρωδια, αλλα η Κολυνος ειναι στανταρντ "χλωροφυλλη" ενω η Λεα ειναι πιο "πρασινη φρεσκαδα" με λιγοτερο γλυκερη κατευθυνση. Απεχουν αρκετα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Πραγματικο διαμαντι!
Γλυστριμα και προστασια σε αναπαντεχα υψηλα επιπεδα. Αρωματικα μυριζει απλως menthol (σχεδον ιδιο αρωμα με το 444 κλπ) και σαν δροσια μου φαινεται ενα σκαλι παραπανω απο το πρασινο προρασο - σκετη παγωμαρα! Δεν ειναι ενοχλητικη, αλλα δε νομιζω να αντεχα περισσοτερη δοση μενθολης.
Στην τιμη της ειναι πολυ παραπανω απο "τιμια".
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Φίλε Βασίλη συμφωνώ σε όλα όσα λες.Για το άρωμα μια και εμπιστεύομαι τις περιγραφές σου,σε μένα δεν είχε απλά menthol.Μου έβγαλε και κάτι σαν κολυνός,λουλουδάτο αλλά στο πιο χλωροφύλλη.Επιβεβαιώνεις?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Τηλεμαχε, δεν θα το ελεγα αυτο. Ειδικα κολυνος δε μου θυμισε καθολου. Μου εβγαλε ενα σκετο αρωμα μενθολης, για την ακριβεια λιγο πιο δροσερο απο το αρωμα του 444, αλλα εξισου μονοδιαστατο. Να πω την αληθεια αρωματικα δεν με ενθουσιασε, αλλα δεν μου ηταν και δυσαρεστη.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1383
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21649 times
Been thanked: 4016 times
Ηλικία: 47

Δοκιμή σήμερα της Lea Mentholated (από την αγορά στην δοκιμή με την μία :P ). Από άρωμα μπορώ να πω ότι είναι αδύναμο μενθόλ χωρίς να λέει και πολλά. Το πάγωμα δεν είναι τόσο δυνατό όσο της ingram, αλλά περισσότερο σαν της παλμολιβ. Με λίγη κρέμα έκανα εύκολα αφρό για τα 3 περάσματα που κάνω και περίσσεψε και στο πινέλο. Σε γλίστρημα τα πήγε αρκετά καλά και μέτρια προς καλά σε προστασία. Γενικά μια πολύ καλή κρέμα για τα χρήματά της και με αρκετή ποσότητα (150ml). Για το καλοκαίρι θα είναι από τις συχνές επιλογές μου.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”