De Vergulde Hand shaving soap (μπολ και stick)

Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Σήμερα χρησιμοποίησα για δεύτερη συνεχή φορά το εν λόγω stick προς επαλήθευση των πρώτων άριστων εντυπώσεων. Ενώ υπήρχε το συγκεκριμένο προϊόν στην συλλογή μου για περίπου ένα χρόνο, δεν αξιώθηκα να το δοκιμάσω γιατί μπορώ να πω ότι το σνομπάριζα.
Το χρησιμοποίησα σαν stick μουλιάζοντας ελαφρώς για 2 λεπτά την κορυφή του σε μπολ με μικρή ποσότητα ζεστού νερού. Άφηνε πανεύκολα επαρκείς ποσότητες σαπουνιού στο τρίψιμο στο πρόσωπο μου χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια που απαιτούν άλλα σαπούνια σε stick επειδή βοηθάει σε αυτό και η μαλακή υφή του. Το face lathering που ακολούθησε ήταν απόλαυση αφού ο κρεμώδης αφρός ξεπετιόταν αστραπιαία με ελάχιστες κινήσεις και ζητούσε λίγο νεράκι παραπάνω για να πάρει την ιδανική του μορφή. Αφρός επαρκώς ενυδατικός και χαρακτηριστικά γλιστερός που έβαζε κάτω σαπούνια πολύ ακριβότερα, ανταποκρίθηκε τέλεια στις υψηλές απαιτήσεις της μηχανής (Merkur Futur). Το άρωμα του συμπαθητικό αλλά ισχνό, παράγοντας που δεν θα επηρεάσει την επιλογή οποιουδήποτε αρώματος after shave μετά το ξύρισμα. Καταλήγοντας θα το χαρακτήρισα special value for money προϊόν αν θα μπορούσε εύκολα να βρεθεί στην αγορά, κάτι που φυσικά δεν ισχύει. Δεν θα δυσκολέψει καθόλου ακόμα και αρχάριους στο “σπορ” και συνιστάται η αγορά του σε όποιον το συναντήσει μπροστά του στην Ολλανδία που παράγεται.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Ειναι πολύ καλό και εμένα προσωπικά μου αρέσει και η μυρωδιά του !!!
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Πολύ συμπαθητικό σαπουνάκι με ωραία μυρωδιά.
Αξιοπρεπέστατο αλλά υστερεί στην μετά το ξύρισμα ενυδάτωση.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δεν είναι περίεργο που είναι τόσο διαδεδομένο στην Ολλανδία και ο Ανδρέας δεν έχει γράψει τίποτα ? Να δείτε που κάτι ξέρει το αφεντικό και μεις πάμε και το παίρνουμε ανυποψίαστοι.. :ninja_hide :megagrin
Με βάλατε στο τριπάκι όμως και θα το δοκιμάσω, ελπίζω πριν το τέλος του έτους.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Πάνος έγραψε:Πολύ συμπαθητικό σαπουνάκι με ωραία μυρωδιά.
Αξιοπρεπέστατο αλλά υστερεί στην μετά το ξύρισμα ενυδάτωση.
Ισχύει σε ένα βαθμό αυτό αλλά το κάλυψα με την χρήση του after shave balm της ίδιας εταιρείας που μου έδωσε την απαραίτητη ενυδάτωση.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Δεύτερη συνεχόμενη φορά που χρησιμοποιώ το Vergulde και θέλω μόνο να επιβεβαιώσω τη χαρακτηριστική του ευκολία στη δημιουργία σαπουνάδας. Σε γενικές γραμμές μπορώ να πω πως απο το λίγο που το ξέρω το συμπάθησα...Περισσότερες λεπτομέρειες θα σας γράψω στο μέλλον.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
drumpa78
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013, 23:05
10
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 3392 times
Been thanked: 2120 times
Ηλικία: 45

Καλησπέρα! Γνωρίζει μήπως κάποιος το σαπούνι αυτό αρωματικά με ποιά κολόνια ή κοντά σε αυτή είναι ίδιο?
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Η μυρωδια του ειναι απαλη και γλυκια λουλουδολεβαντοσαπουνιλα και παει με οτι after θες ;)
Εικόνα
drumpa78
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013, 23:05
10
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 3392 times
Been thanked: 2120 times
Ηλικία: 45

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά! Όχι ο συνδυασμός σαπουνιού με κάποιο αφτερ σειβ αλλά η μυρωδιά του σαπουνιού ποια κολονια θυμίζει? π.χ. όπως λέμε Dior Fahrenheit,κ.α.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Παρεξηγηση. Προσωπικα δεν μου εχει θυμισει κατι.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”