Klar Seifen

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Χάρη , δεν σε αναγνωρίζω !
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Για να μην το αφήσω αναπάντητο... συνεχίζω εδώ
Χάρης
ΛΑΡΡΥ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Ιουν 2012, 11:35
11
Τοποθεσία: Χανιά
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 48

Συγγνώμη, αλλά αν το kabinett είναι τόσο καλό, το seifen τί είναι, εξωγήινο;
ΛΑΡΡΥ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Ιουν 2012, 11:35
11
Τοποθεσία: Χανιά
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 48

Πάμε.
Σαπούνι Klar Kabinett.
Είναι καλό σαπούνι; Μην το συζητάς, πολύ καλό.
Δημιουργεί εύκολα αφρό; Ναι.Με καμιά πενηνταριά στροφές φτιάχνει αφρό για τέσσερα περάσματα.
Και τί λέει ο αφρός; Παχύς και γλυστερός, βελούδινος! Προστατεύει τα μάλλα.
Από ενυδάτωση; Κάθε φορά που ξυρίζομαι, χαϊδεύω για την υπόλοιπη ημέρα τα μάγουλά μου.Κωλαράκι μωρού. Θυμίζει το mitchell σε αυτό τον τομέα (και όχι μόνο).

Συστείνεται ανεπιφύλακτα.Όποιος δεν το έχει ας φροντίσει να το προμηθευτεί πριν εξαντηθεί. Κάτι toobs, nannys, stirling,τα έχει για πλάκα. Πιστεύω ότι είναι τόσο καλό όσο το tabac αλλά με σαφώς καλύτερη μυρωδιά.
Η μυρωδιά του-τριαντάφυλλο-με χάλασε λίγο στην αρχή γιατί ήταν ελαφρώς έντονη για τα γούστα μου. Αλλά από την πρώτη ημέρα το αφήνω ξεσκέπαστο με αποτέλεσμα να έχει γίνει αρκετά πιο ήπια τώρα.
Στα συν να προσθέσω και την χαμηλή τιμή του.
Τα παραπάνω, μετά από 6 συνεχόμενα ξυρίσματα με face lather, Merkur 38c και persona.

Άσχετο, αλλά αρχίζω και πιστεύω ότι τελικά το tallow δεν είναι πανάκεια...
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Χθες δοκίμασα το Klar seifen klassik. Πρόκειται για ένα μικρό σαπούνι σε ένα αλουμινένιο κουτάκι. Με το που το ανοίγεις σου έρχεται μια χειμωνιάτικη μυρωδιά που δεν μπορώ να την διευκρινίσω αλλά ευχάριστη. Το Kent Infinity έκανε λίγες στροφές πάνω και βουρ στο πρόσωπο, στο πρόσωπο ζήτησε λίγο νερό και αυτό ήταν ! Το πρόσωπο Άγιος Βασίλης ! Αφρός μεταξένιος, έβαλα στο Parker 94r μια rapira nos και ξεκίνησα το ξύρισμα. Με 3 περάσματα μιας και είχα γένια αρκετών ημερών καθάρισα. Προστασία, ενυδάτωση φανταστική, γενικά ένα πάρα πολύ καλό σαπούνι. Θα το ξαναδοκιμάσω αν και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πέτρο, αν μετά απο καιρό με ρωτούσε κάποιος, πες τη πρώτη λέξη που σου 'ρχεται στο μυαλό όταν σου λένε Klar seifen klassik, θ'απαντούσα "γλίστρημα".
Σε όλους τους τομείς είναι πολύ καλό αλλά για μένα εκεί διαπρέπει.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Να προσθετα και το αρωμα του ? Καποιες φορες βαζω μονο 444 μετα το ξυρισμα με Klar - για να μην πνιγει το αρωμα του - και μυριζω το σαπουνι ακομα και μετα απο 2 ωρες. Πολυ καλο προιον.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Spiros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: 13 Αύγ 2013, 15:21
10
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 3843 times
Been thanked: 3639 times
Ηλικία: 60

Έχω κάνει μόνο 2 ξυρίσματα με Klar Seifen. Καταπληκτικό σαπούνι. Μόνο με MWF θα μπορούσα να το συγκρίνω..αφού το αποφεύγω για να μην μου τελειώσει....Το έχω πάρει από Γιάννη Hairmaker τον Οκτώβρη που μας πέρασε..Κορυφαίο σαπούνι!!!
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Εύκολα στην πρώτη πεντάδα αλλά με αποτρεπτική τιμή .
Είναι όντως εξαιρετικό σαπούνι.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
SharpRazor
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: 23 Οκτ 2014, 08:21
9
Τοποθεσία: Νέος Κόσμος, Αθήνα
Has thanked: 130 times
Been thanked: 192 times
Ηλικία: 59
Επικοινωνία:

Μόλις τώρα έκατσα και διάβασα όλα τα μηνύματα σ' αυτό το topic, επηρεασμένος από την περιγραφή του σαπουνιού στο σημερινό ξύρισμα του Σπύρου.

Κάποια στιγμή, Γενάρη 2013, ο ΛΑΡΡΥ είχε κάνει μια απόπειρα για ομαδική παραγγελία του Kabinett, το οποίο, από ο,τι καταλαβαίνω, κυκλοφορούσε σε μισόκιλη συσκευασία (δύο πλάκες των 250 gr). Νομίζω ότι εκείνη η προσπάθεια απέτυχε. Η ερώτηση είναι, υπάρχει ακόμη στην αγορά το μισόκιλο; Έψαξα, όχι ενδελεχώς, αλλά δεν το βρήκα ούτε καν στο επίσημο site. Αν υπάρχει, μετά από τις τόσο ωραίες κριτικές, μπορούμε να ξανασκεφτούμε το ζήτημα της ομαδικής παραγγελίας;

Εν πάσει περιπτώση, εάν δε θέλει κανείς άλλος να συμμετάσχει, υπάρχει κάποιο μέλος του forum που να του έχει μείνει αρκετό από το Kabinett και που θα είχε την καλοσύνη να μου πουλήσει 50, 100, 200 gr, όσα θέλει, για να το δοκιμάσω κι εγώ;

Κάποια στιγμή θα πάρω το Classic (κλασσικά σε έλλειψη στον hairmaker επί του παρόντος), αλλά καταλαβαίνω ότι το Kabinett είναι διαφορετικό και ασύγκριτα φθηνότερο (μάλλον, θα εξαρτηθεί από το αν υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να το έχει, να θέλει να μου δώσει ένα κομμάτι και σε τι τιμη).

Αυτά. Άλλο ένα σαπούνι χωρίς tallow που αποκομίζει εξαιρετικές κριτικές...
Αποστόλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”