Klar Seifen

Απάντηση
NavalArchitect

Σκεπτομαι να δοκιμασω τα Klar - κοιταξα ολα τα υπαρχοντα νηματα στα σαπουνια και δεν ειδα κατι σχετικο.

Το εχει κανεις; Ξερω για το Kabinett οτι ειναι σχετικα καλο. Για τα αλλα στα μεταλλικα κουτακια ξερουμε κατι;

Στεφο, απο Γερμανια τι λενε οι εμπειριες; Το Classic και το Sport στο κουτακι τι διαφορες εχουν;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10565
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26451 times
Been thanked: 25925 times

Αν και δεν τα γνωρίζω Κωνσταντίνε αλλά από μια ματιά που έριξα στο site τους μου φάνηκαν πανάκριβοι. Μου φαίνονται πολλά τα 25€ για ένα σαπούνι ξυρίσματος των 100ml (στο μεταλλικό κουτάκι) όπως και να χει.
NavalArchitect

Ναι, έχεις δίκιο, έτσι είναι. Μάλλον θα πάω μόνο για το σαπούνι Κάμπινετ, το οποίο είναι μισό κιλό (2χ250γρ.)

Ήθελα και 2-3 σαπούνια μπάνιου έτσι για να δω πόσο καλά είναι, αλλά μόλις τα πρόσθεσα στην παραγγελία μου'βγαλε 16.50 Ευρώ μεταφορικά...

Δεν υπάρχει θέμα βέβαια, αλλά παίζω ανάμεσα σ'αυτό και σ'ένα άλλο σαπούνι (που θα μου φτιάξει ένας απ'το TSR http://www.ebay.co.uk/sch/Health-Beauty ... 1.c0.m1538) οπότε θα δούμε. Αντικειμενικά όμως τα σαπούνια της Κλαρ στα μεταλλικά κεσεδάκια είναι πολύ ακριβά.

Το Κάμπινετ πάντως είναι καλό, και μπορεί να το παραγγείλει κανείς κι από το Άμαζον (Γερμανίας) όπου τα μεταφορικά ίσως να είναι λιγότερα. Οι Εγγλεζάδες στο TSR από 'κει το παραγγέλνουν (και ο πωλητής του Γερμανικού Άμαζον είναι e-shop το οποίο διαβάζω πως ανήκει στην Muehle...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το εχω το σαπουνι. Απο τα αγαπημενα μου. Πολυ καλο!
Εικόνα
NavalArchitect

Ευχαριστώ Στέφο.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ας επανελθω μετα απο αρκετο καιρο. Το σαπουνι αυτο πλεον εχει μπει ως νουμερο ενα στις προτιμησεις μου.

Σιγουρα προκειται για ενα απο τα (σχετικα) ακριβα σαπουνια ξυρισματος. Πιστευω οτι λογω των αποδοσεων, τα αξιζει τα λεφτα του.Το αρωμα του ειναι διαχρονικο, μοντερνο και vintage ταυτοχρονα. Η κρεμα που δημιουργει ειναι παχια (σημειωνω οτι χρειαζεται ισως λιγο περισσοτερο νερο σε σχεση με τα αλλα - παντα αναλογα και με τη σκληροτητα του νερου), στην υφη δε, καταλαβαινει κανεις οτι προκειται για ενα ποιοτικο προϊον. Συνηθως οταν ξυριζομαι με αυτο το σαπουνι το αποτελεσμα ειναι τοσο καλο ωστε θα μπορουσα να το αφησω με το ενα περασμα μονο, ειδικα οταν ξυριζομαι με τις Kalashnikov!!! Για καποιο λογο με σχεδον κανενα αλλο σαπουνι - κρεμα δεν μπορω να το πετυχω αυτο.. Μηχανικα, κανει τη δουλεια του απιστευτα καλα, τα γενια δλδ μαλακωνουν οπως πρεπει να μαλακωσουν, ο αφρος ειναι ευκολος στη δημιουργια του (face lathering) και με "αντοχες". Ο αφρος στο προσωπο (με την προϋποθεση οτι εχει χρησιμοποιησει κανεις τη σωστη ποσοτητα νερου) δεν ξεραινεται ευκολα, αλλα ουτε και "χανεται" στο πινελο. Αφηνει μια σχετικα στιλπνη επιφανεια (σε σημειο που το δερμα "τραβαει"), και καποιες φορες η μηχανη θα μπορουσε να κολλησει επανω στο δερμα. Αυτο συμβαινει κυριως εαν παρει καποιος 3-4 φορες τη μια μετα την αλλη αμεσως. Αλλιως δεν δημιουργει καποια προβληματα. Επισης δεν ειχα καποιους ερεθισμους απο το σαπουνι αυτο καθαυτο. Να πω πως οταν το χρησιμοποιω (οπως και τα αλλα), το κανω μετα το ντουζ. Εαν δεν το κανω μετα, αλλα καποια στιγμη της μερας, καθαριζω τη μουσουδα μου πρωτα με ενα κλασικο σαπουνι. Ακομη εχω το ενα σαπουνακι του Αλεπουδελη που με ειχε στειλει ο Slur... (το 2ο δεν το ανοιγω πλεον). Το γεγονος οτι τα μονα προβληματα που ειχα ηταν με δικια μου υπαιτιοτητα (οχι καλη προετοιμασια, bad mood, αγαρμπη χρηση της μηχανης κλπ), νομιζω οτι λεει πολλα.

Το συνδυαζω με το Tüff after shave και ο συνδυασμος ειναι θανατηφορος.. Καποια στιγμη θα παρω και το μαμισιο του ASL.

Τα συστατικα του (2012)
Sodium Cocoate, Potassium Cocoate, Sodium Stearate, Potassium Stearate, Aqua, Cocamidopropyl betaine, Soyamide DEA, Parfum, Sodium Chloride, Beta-Alanine Diaecetic Acid, Trisodium Salt, Sodium Hydroxide, Potassium Hydroxide, Linalool, Limonene, Benzylbenzoate, Coumarin, CI 77891

Τα μαρκαρισμενα συστατικα μπορει σε σπανιες περιπτωσεις να προκαλεσουν καποια αλλεργια (προσωπικα δεν ειδα πουθενα σε καποια ξενη κοινοτητα να αναφερεται αλλεργια προερχομενη απο καποιο απο τα συστατικα του σαπουνιου).

Σε γενικες γραμμες:
Το συνιστω για αγορα "MUST HAVE"?: ΝΑΙ!
Θα το αγοραζα ξανα μολις τελειωνε?: ΠΡΙΝ καν τελειωσει εντελως θα φροντιζα να παρω!

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Στέφο, που μπορούμε να το βρούμε;
Το μυρισα σε ένα μαγαζί στη Γερμανία και μου φάνηκε σχεδόν ίδια μυρωδιά με το Cade. Συμφωνείς;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καμμια σχεση αρωματικα με το Cade (το οποιο παρεπιπτοντως ειναι και αυτο απο τα πολυ αγαπημενα μου σαπουνια!). Συγκριτικα το Cade, αρωματικα ειναι πιο "σφιγμενο" απο το Klar, δεν σε δινει πολλα περιθωρια. Το που θα το βρεις.. Μαλλον στο λιμανι, αν θες για μια "λογικη" τιμη (ή στη Γερμανια). Στην Ελλαδα δε νομιζω να το βρει κανεις ευκολα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22427 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Stefanos έγραψε:ειδικα οταν ξυριζομαι με τις Kalashnikov!!!
:confused Εννοείς τις ΑΚΡ? Οπως λέμε ΑΚ47?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

:megagrin
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”