Πράσινα σαπούνια και κρέμες

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μερικά "πράσινα" ή καθαρά σαπούνια ξυρίσματος:

Mama Bear
Calani
Nanny's Silly Soaps
Mike's Natural Soaps
Fitjar
Professor Blighty

Επίσης, πάρα πολλά χειροποίητα σαπούνια έχει στο Etsy
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
StavrosM
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 13:15
11
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμία, Βόλος
Has thanked: 8 times
Been thanked: 14 times
Ηλικία: 48

dimitris έγραψε:Παιδιά, όλα είναι σχετικά.
Πχ η ιταλική ιστοσελίδα που αναφέρθηκε στο άλλο νήμα έχει το sodium tallowate ως βλαβερό συστατικό.
Αν θέλετε πραγματικά καθαρό σαπούνι, η μόνη επιλογή είναι μερικά artisan ή σαπούνια που δεν έχουν επιδόσεις που έχουμε συνηθίσει.
Το sodium tallowate είναι ζωικό λίπος και ειδικότερα απο βοοειδή
Όπως πχ το sodium olivate ειναι το ελαιόλαδο

Επίσης αποφεύγετε τα σαπούνια με προσθήκη γλυκερίνης για απλά στην αρχή ενυδατώνουν πολύ και μετά μόλις αποροφηθεί στεγνώνει το δέρμα
"Ουδείς Επικυνδυνέστερος Εχθρός εκ του Ευεργετηθέντος Αχάριστου"
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Επίσης "καθαρά" προϊόντα και εδώ...
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
stergios

[mention]mitsos[/mention], [mention]Tony[/mention] και λοιποι συμφορουμιτες. :)

Παιδια τα χουμε ξαναπει, θα τα ξαναπουμε και καλα θα κανουμε, για να μη μας συνεπαιρνει η τρελα για τον Α η Β λογο κ για το Α η Β προϊόν.

Συμφωνω κατα καποιο τροπο κ με τους δυο σας...
Εγραψα την αποψη μου παλαιοτερα περι συστατικων και βλαβεροτητας στα εκαστοτε νηματα αλλα και στο νημα του Captain Facwett του οποιου απορροια ειναι τα παρακατω.

Σε καθε περιπτωση, για να καταληξουμε καπου, καλο ειναι να κοιταμε και τα συστατικα μεταξυ αλλων.
Τουλαχιστον οτι συμβαινει, να γινεται εν γνωσει μας.

Καταννοω κ τον Αντώνη που προφανως θελει να πει "Ε τοσα κορυφαια σαπουνια εχει με αρωμα, αποδοση και αγνοτατα συστατικα...ειναι αναγκη να παρω το Facwett η το Institut du karite?" και καταλαβαινω και τον Δημήτρη που λεει οτι "Ε δεν ειναι και τοσο τραγικο...σε τοσα εκτιθεμεθα! Ενα ακομη σαπουνι ειναι, πανω κατω σαν πολλα αλλα εκει εξω που χρησιμοποιει τοσος κοσμος. " (το Facwett, γιατι με το IDK, παρομοιως ΔΕΝ ο Δημήτρης!)

"Δεν χωραει" να συμβουλεψει κανεις, κανεναν, με σιγουρια και να πει οτι το ταδε ειναι επικινδυνο η το ταδε ειναι αγνο. Συν οτι ο κσθενας μας εχει διαφορετικες ευαισθησιες, ακομη κ αν μιλαμε για "καθαρα"!

Οποτε εγω θα πω στον εαυτο μου...
"Θες να το παρεις εστω και αν ειναι το Ιnstitut du karite, οκ, παρτο για τους λογους σου, αφου το θες τοσο πολυ!"
Προσωπικα μολις ειδα τα συστατικα του εκοψα λασπη! Ε στο Captain Facwett υπεκυψα, τι να γινει. :)

Εν κατακλειδι καλο ειναι να γνωριζουμε τι μας γινεται και να χουμε μετρο ειτε προκειται για καθαρα, ειτε προκειται για βλαβερα. Σ ολους τους τομεις της ζωης μας. Προσεχω για να εχω και αν δεν προσεχω, να ναι εν γνωσει μου.

Μπορει ο ταδε να αγοραζει σαπουνια πυρηνικα, μα ο αλλος ταδε που χρησιμοποιει βιολογικα σσπουνια, να μην εχει ουτε ακουστα τι ειναι ο δεικτης sar, η να χει χιλιες δυο βλαβερες για την υγεια του συνηθειες. Τουλ αν ειναι να τρως 3 πιτογυρα στην καθισια, κουνα και λιγο τον πωπο σου μπας κ τα καψεις και διωξεις και καμια τοξινη! Μια ισοσταθμιση τελος παντων και ας μη φτανουμε στα ακρα καμιας πλευρας. ;)
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Στέργιο άστα να πάνε, μας έχει πάρει και μας έχει σηκώσει. Δεν μας σώζει τίποτα. Ήθελα να ξέρω αν με κάποιο μαγικό τρόπο πάνε τα σαπούνια και όλα τα υπόλοιπα φθηνότερη τιμή 1500 ευρώ το κομμάτι τι θα γίνει? Αυτό έλεγα σε έναν καπνιστή φίλο ότι αν ήμουν κράτος θα πήγαινα 2000 το πακέτο. Και μου λέει ότι λες μ....ες και γι αυτό δεν θα γίνεις ποτέ (κράτος). Τι να πω...
Τώρα στο προκείμενο φυσικά και είναι υποκειμενικός παράγοντας η βλαπτικότητα δηλαδή εμένα από το πρώτο ξύρισμα μου δημιουργεί προβλήματα ενώ εσένα όχι ούτε στα 20. Και η "βλάβη" που προκαλείται εκφράζει την ανεκτικότητα του καθενός η οποία πάλι δεν είναι το ίδιο πάντα. Πχ το idc τότε που το δοκίμασα πρώτη φορά είχα πάθει μια πλάκα από το ξυράφι που (κακώς) νόμιζα ότι είναι τροχισμένο ενώ δεν ήταν και μου λαμπάδιασε το δέρμα σε μεγάλο βαθμό, ερχόταν το συγκεκριμένο σαπούνι και μου έδινε και καταλάβαινα. Τώρα αυτή τη στιγμή που το δέρμα (ας είναι καλά κυρίως η nuavia) έχει στρώσει πολύ το συγκεκριμένο σαπούνι (που είναι από τον μυστικό άγιο βασίλη) και το οποίο χρησιμοποιώ αυτές τις μέρες μπορεί να μην είναι από τα καλύτερά μου αλλά με το δέρμα είναι ουδέτερο έως φιλικό. No problem!!
To συγκεκριμένο cf το χρησιμοποιώ πολύ καιρό (και το άτιμο να μην λέει να κατεβεί) και η επιδερμίδα μου το δέχεται όχι απλά ουδέτερα αλλά την βελτιώνει. Κι αυτό είναι πέρα για πέρα σίγουρο (μιλάω πάντα για μένα). Ότιδήποτε και να ήταν σίγουρα θα είχε φανεί κάπως. Γι αυτό εγώ προσωπικά θα το έχω πάντα μέσα στο συρτάρι.
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Κοιτα αν δε νοιαζεται ο καθενας μας για τον εαυτο του, δε θα νοιαστει ουτε το κρατος, ουτε κανεις. Αν κ πιστευω οτι αν οι πολιτες ειναι υγιεις συμφερει και το κρατος, αλλα ειναι μεγαλη κουβεντα αυτο.

Καταλαβαινω οτι δε ειχες ενοχληση απ τα σαπουνια, απλα οπως ειπες και με τον Αντώνη, τις περισσοτερες φορες οι επιβλαβεις συνεπειες στο σωμα μας δεν φαινονται αμεσα η δεν ειναι φανερες σε μας ποτε ουτε εμμεσα. Ακομη και οι επιστημονες σου λενε οταν νοσησεις εχεις αυτο, εχει να κανει ισως μ αυτο, αλλα δεν γνωριζουμε τι και πως.

Γι αυτο οτι μπορουμε να το αποφύγουμε ας τ αποφυγουμε. Εγω καπνιζω, τελευταια δε γυμναζομαι, απο διατροφη κλασσικη νεοελληνα...και χιλια δυο αλλα κακα. Το σαπουνι θα με πειραξει?

Απ την αλλη οπως ειπα οταν βομβαρδιζεσαι απο βλαβερα πραγματα και συνηθειες, ε μην προσθετεις οσο ειναι δυνατον κ αλλα δεινα. Ειναι θεμα οπτικης και χαρακτηρα! Και μενα ισως οι καθημερινες μου συνηθειες για καποιον αλλο ειναι ανοητες. Και καποιου αλλου για μενα, παρομοιως.

Ειναι σαν τα πιτσιρικια που σκουπιζονται στη μπλουζα τους! Του λες μη σκουπιζεσαι πανω σου και σου λεει "ε λερωμενη ειναι...αφου! "

Εχει μια λογικη! Δε λεω! :D Αλλα δε σημαινει οτι επειδη η μπλουζα σου λερωθηκε, οτι ειναι λογος αυτος να σκουπιζεσαι πανω της και στο τελος εκει που ειχες ενα λεκε...απ το πολυ σκουπισμα...να χεις γινει χοτζας! Χα! Χα!
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Για να κυκλοφορήσουν τα σαπούνια στην αγορά δεν παίρνουν αριθμό έγκρισης από κάτι σαν τον εφετ μετά από αναλύσεις;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

SAVON MYSTERE
KERKINH
TFS
SV
OSP
WICKAM
MWF
STIRLING
FITJAR
EUFROS
LPL (TRADITIONAL)
MDC

και τοοοοοοσα ακομα...Αριστα σε ολα τους και "πρασινα" σχεδον ολα (το talow αν δεν ενοχλει..)
stergios

Εφετ?! Ποιος ειναι αυτος ο Ικας?! :whistle:

Εχει απειρα καλα σαπουνια και πρασινα! Αλλα ειπαμε! Σφηνωμενη τυροπιτα εχουμε με το αθλημα! Τι να γινει!
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Tάσο βάλε στη λίστα και τις νουάβιες και κυρίως τη σειρά των meissner tremonia. Aπίστευτου βαθμού αγνότητα!! Όχι μόνο δεν υπάρχει τίποτα έστω κατ' επίφαση κακό αλλά είναι όλα τα συστατικά 100% οργανικά.

Προστέθηκε μετά από 21 λεπτά 36 δευτερόλεπτα:
stergios έγραψε: 16 Αύγ 2018, 12:40 Κοιτα αν δε νοιαζεται ο καθενας μας για τον εαυτο του, δε θα νοιαστει ουτε το κρατος, ουτε κανεις. Αν κ πιστευω οτι αν οι πολιτες ειναι υγιεις συμφερει και το κρατος, αλλα ειναι μεγαλη κουβεντα αυτο.

Καταλαβαινω οτι δε ειχες ενοχληση απ τα σαπουνια, απλα οπως ειπες και με τον Αντώνη, τις περισσοτερες φορες οι επιβλαβεις συνεπειες στο σωμα μας δεν φαινονται αμεσα η δεν ειναι φανερες σε μας ποτε ουτε εμμεσα. Ακομη και οι επιστημονες σου λενε οταν νοσησεις εχεις αυτο, εχει να κανει ισως μ αυτο, αλλα δεν γνωριζουμε τι και πως.

Γι αυτο οτι μπορουμε να το αποφύγουμε ας τ αποφυγουμε. Εγω καπνιζω, τελευταια δε γυμναζομαι, απο διατροφη κλασσικη νεοελληνα...και χιλια δυο αλλα κακα. Το σαπουνι θα με πειραξει?

Απ την αλλη οπως ειπα οταν βομβαρδιζεσαι απο βλαβερα πραγματα και συνηθειες, ε μην προσθετεις οσο ειναι δυνατον κ αλλα δεινα. Ειναι θεμα οπτικης και χαρακτηρα! Και μενα ισως οι καθημερινες μου συνηθειες για καποιον αλλο ειναι ανοητες. Και καποιου αλλου για μενα, παρομοιως.

Ειναι σαν τα πιτσιρικια που σκουπιζονται στη μπλουζα τους! Του λες μη σκουπιζεσαι πανω σου και σου λεει "ε λερωμενη ειναι...αφου! "

Εχει μια λογικη! Δε λεω! :D Αλλα δε σημαινει οτι επειδη η μπλουζα σου λερωθηκε, οτι ειναι λογος αυτος να σκουπιζεσαι πανω της και στο τελος εκει που ειχες ενα λεκε...απ το πολυ σκουπισμα...να χεις γινει χοτζας! Χα! Χα!
Στέργιο να επαναλάβω ότι η βλαπτικότητα πέρα από τον τυπικό χαρακτηρισμό σαν κακό κάποιου συστατικού, είναι και σε ότι αφορά τον βαθμό αλλά και το βάθος χρόνου που "επιφέρει βλάβες ορατές" τελείως υποκειμενικό πράμα. Εγώ τελειώνοντας να πω ότι προσωπικά είμαι καρα-φαν εναντίον των κακών συστατικών όχι μόνο στα σαπούνια αλλά παντού (ειδικά σε ό,τι αφορά τη διατροφή και έχω φάει και μήνυση γι αυτό κάποτε) και θεωρώ ότι ο κρατικός ή αν θέλετε οι κρατικοί ανά τον κόσμο έλεγχοι είναι αλλού λίγο κι αλλού πολύ ελαστικοί. Συμφέροντα....
Όμως εκφράζοντας την προσωπική μου θέση που αφορά φυσικά εμένα και μόνον εδώ για τα ξυριστικά σαπούνια, αν κάποιο προΊόν δεν με ενοχλήσει (πόσο μάλλον να μου κάνει καλό) σε ένα σχετικό βάθος χρόνου, θεωρώ ότι η πιθανότητα να μου κάνει κάποια "ζημιά" που θα φανεί "του χρόνου" θα είναι κυριολεκτικά απειροελάχιστη και σε ότι αφορά το είδος αλλά και τον βαθμό της.
Τέλος με αυτό το θέμα για μένα και νομίζω ότι πρέπει να το σταματήσουμε εδώ γιατί πλατειάζουμε. Εγώ δεν θα επανέλθω ξανά.
ΥΓ Αλήθεια υπάρχει τρόπος να μάθω αν ο καπετάνιος μου είναι παλιάς ή νέας reformulation-νικής κοπής?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”