Πράσινα σαπούνια και κρέμες

Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

http://www.phenomenon.com.gr/GR/MensCare.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ελληνικά, απο άποψη συστατικων ενδιαφεροντα, και απο τιμη Super!
Άρης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καπου δεν εχουμε ενα νημα αφιερωμενο για τα ελληνικα προϊοντα? Λεω τωρα, ελλειπα και καιρο... :beah2

Απο την αλλη, να δω προϊον (σαπουνι ή κρεμα ξυρισματος δλδ) με ελαιολαδο μεσα (πραγματικο και οχι μουφα, δλδ αρωμα) να κανει "πλουσιο πηχτο αφρο" (ο οποιος μαλιστα θα διατηρειται και δεν θα καταρρεει, εξαφανιζεται κλπ) και θα κανω ενεση ολες τις κρεμες ξυρισματος που εχω με βελονα παρακεντησης G22..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Μιας και σε άλλο νήμα (Πάνο :megagrin ) έγινε συζήτηση για "καθαρά" σαπούνια, απαλλαγμένα από επικίνδυνα ή βλαβερά συστατικά, είπα να ανοίξω ένα νέο νήμα και να τα έχουμε συγκεντρωμένα.
Ας κάνω λοιπόν αρχή:

Otoko Organics shaving soap
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Παιδιά, όλα είναι σχετικά.
Πχ η ιταλική ιστοσελίδα που αναφέρθηκε στο άλλο νήμα έχει το sodium tallowate ως βλαβερό συστατικό.
Αν θέλετε πραγματικά καθαρό σαπούνι, η μόνη επιλογή είναι μερικά artisan ή σαπούνια που δεν έχουν επιδόσεις που έχουμε συνηθίσει.

Επίσης, πρέπει να έχουμε στο νου μας ότι το σαπούνι δεν μένει πολύ ώρα πάνω στο δέρμα, αλλά ξεπλένεται μετά από λίγο. Δεν λέω ότι αύριο είναι δικαιολογία να βάζουν ότι θέλουν στα συστατικά, αλλά είναι πιθανόν λιγότερο βλαβερό από κρέμες κτλ.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εγώ θα πω κάτι γενικό που δεν αφορά μόνο τα σαπούνια αλλά γενικά την μαζική βιομηχανική παραγωγή και όλων των καταναλωτικών ειδών όπως για παράδειγμα και τα τρόφιμα που είναι ακόμη πιο ευαίσθητο θέμα.

Δεν υπάρχει κανένας μα κανένας τρόπος να κάνεις μαζική παραγωγή με 100% φυσικά υλικά χωρίς πρόσθετα χημικά, βελτιωτικά κ.λπ. Όσοι έχουν ασχοληθεί με την βιομηχανική μαζική παραγωγή ξέρουν πως η τυρόπιτα της γιαγιάς μου αν πρέπει να βγει στα ράφια ενός supermarket θα πρέπει να υποστεί μεγάλη επεξεργασία, για λόγους που δεν αφορούν το παρόν θέμα, αλλά κατ' εμέ είναι αυτονόητοι.

Έτσι όλη η συζήτηση περιστρέφεται πάντα γύρω από το ποιος χρησιμοποιεί τις λιγότερες ανθυγιεινές πρώτες ύλες και ποιες και όχι ποιος παράγει 100% φυσικά προϊόντα. Επίσης κατά καιρούς βγαίνουν και διάφορες πρώτες ύλες οι οποίες γίνονται "μόδα" ως υγιεινές ή μη βλαβερές και σε 10 χρόνια διαπιστώνουμε ότι είναι καρκινογόνες. Καταλαβαίνετε βέβαια ότι αυτές οι μόδες μόνο τυχαία δεν διαδίδονται.

Με τα παραπάνω θέλω να πώ ότι πρέπει να είμαστε φειδωλοί και μετριοπαθείς στην απόψεις μας είτε εκπροσωπούν την μία είτε την άλλη πλευρά.

Τέλος δυστυχώς όσο πιο φυσικό το προϊόν τόσο πιο χαμηλές επιδόσεις θα έχει. Είναι σαν την βιολογική σοκολάτα. Ναι μεν είναι πιο υγιεινή αλλά όλα τα παιδιά του περιπτέρου θα ζητήσουν.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

δεν ξερω αν πρεπει να σχολιάσω σε αυτο το νημα η στο προηγουμενο αν κανω λαθος διορθωστε

Λοιπόν η αναφορά που έκανα στο προηγούμενο νήμα ήταν μόνο και μόνο ότι υπάρχει πολύς διχασμός ανάμεσα στο χειροποίητο και οργανικό. Το ότι κάποιο σαπούνι ή και καλλυντικό είναι χειροποίητο σίγουρα δεν σημαίνει ότι είναι και "καθαρό" . Εξάλλου υπάρχουν κάποιες εταιρείες στον χώρο που αναφέρουν τα προϊόντα τους ως χειροποίητα και είναι τίγκα στην χημεία. Το οργανικό ίσως να σηματοδοτεί ότι είναι φτιαγμένο από οργανικά προϊόντα και χωρίς την πρόσμιξη χημικών αλλά και αυτό δεν είναι πάντα απόλυτο, αλλά αν μη τη άλλω το ποσοστό των χημικών που χρησιμοποιούνται είναι σαφώς κατά πολύ μικρότερο από τα "χειροποίητα" του εμπορίου.
Δεν ήθελα να αντιδικίσω με κάποιον αλλά ούτε και είμαι φωστήρας στο θέμα αυτό. Οι γνώσεις αυτές προέρχονται απο την καλή μου :shocking η οποία είναι όπως προείπα αρωματοθεραπεύτρια :dance .

Επειδή δεν έχω δοκιμάσει πολλά σαπούνια αν θέλετε μπορούμε κάλλιστα να χρησιμοποιούσουμε τις γνώσεις τις δανεικές, για το όποιο προιον.
Στο μελλον θα εχω και εγω καποια σαπουνια τα οποια δεν θα ειναι "καθαρα' αλλα τουλαχιστον θα ειναι εις γνωσην μου και σιγουρα θα συμφωνήσω με την τελευταία παραγραφο του αποστολου πιο πανω παρόλο που η γυναίκα μου διαφωνεί.Γιαυτο θα την βαλω στην μπριζα να μου φτιαξη ενα να δουμε :!@#!
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ο Αποστολος με καλυψε και σας γλυτωσε απο ενα κηρυγμα μου... :megagrin

















:xp1 .οΟ(οι "παλιοι" ξερουν τι εννοω!)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10564
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26446 times
Been thanked: 25921 times

Stefanos έγραψε:Δεν ειναι αλλο θεμα, ως πρωην καπνιστης (και καπνιζα συνολικα 10 χρονια, τα τελευταια 4 χρονια καπνο Lucky Strike, και πριν απο αυτον το LS μαλακο) ξερω καλα τι αναπνεουν καπνιστες. Οποτε διαλεγεις: Λιγο παραφινελαιο ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΟΥΔΑ (που το πιο πολυ, σχεδον ολο ξεπλενεται), ή γυρω στις 13000 ουσιες ΜΕΣΑ στα πνευμονια..

Και το καπνιστικο το σταματαμε εδω! ;)

Το αλλο? ΘΑ δω! χεχε
:megagrin :megagrin :megagrin
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Συμφωνώ με όλα.
Ξέρετε ότι σκοπεύουμε με το Γιώργο να φτιάξουμε "καθαρό" σαπούνι, αλλά πιστεύω ότι οι προσδοκίες μας για τα εμπορικά προϊόντα πρέπει να είναι ρεαλιστικές (και σε θέμα συστατικών, αλλά και επιδόσεων).
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Το θέμα το άνοιξα γιατί ορισμένα μέλη έχουν κάποιες μεγαλύτερες ανησυχίες σχετικά με κάποια συστατικά που περιέχονται στα σαπούνια ξυρίσματος.
Συμφωνώ και με τις παραπάνω τοποθετήσεις, αλλά από την άλλη δεν μπορούμε να παραβλέψουμε και το ότι κάποιοι από εμάς αλλά και κάποια δυνητικά ή μελλοντικά μέλη έχουν τις ανησυχίες τους και είναι διατεθειμένοι να κάνουν υποχωρήσεις στο θέμα της απόδοσης ενός σαπουνιού έναντι "καθαρότερων" συστατικών.
Και επειδή νομίζω ότι είναι απόλυτα σεβαστή η οποιαδήποτε επιλογή τους, θα είναι μια βοήθεια επιπλέον αν μπορούν να βρουν συγκεντρωμένες μάρκες τέτοιων σαπουνιών.
Βαγγέλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”