Razorock

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Μάλιστα τώρα κατάλαβα φίλε Τηλέμαχε. :)

Όντως δεν είχα καταλάβει καλά,όσο για τα παλαιότερα razorock έχεις δίκιο,του 14 η φόρμουλα ήταν καλύτερη και για μένα,και συμφωνώ εν μέρει με την άποψή σου,η ερώτησή μου ήταν για τις ιδιότητες καθαρά,δηλαδή εννοούσα σύγκριση μεταξύ των ξυριστικών ιδιοτήτων των σαπουνιών,και όχι μόνο το άρωμα,άλλωστε τα proraso δεν περιέχουν λίπος.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ποτε εχουν βγει τα προρασο τα καινουρια? Που τα εχει?

Added in 13 minutes 39 seconds:
Ο Μαντικ παντως γραφει οτι τα proraso σαπουνια η κρεμες του στεγνωνανε πριν τελειωσει το ξυρισμα. Κι οτι δεν παρειχαν προστασια κλπ. Τι να πω..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

ε κατι θα ξερει ο Mantic ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Ε μα τι να πω.. Εμενα μια χαρα θα με βολευε να ειναι top προιοντα τα proraso να μην ξεπαραδιαζομαι κιολας.

Σαν aftershave δεν εχω παραπονο κανενα. Μαλιστα αυριο θα παω να παρω το balm το μπλε που μου τελειωνει. Αλλα σα σαπουνια η κρεμες. Εχω το κοκκινο και τη μπλε. Μια χαρα δε λεω. Για τα πρωτα δυο περασματα. Στο κοντρα δεν παρεχουν την προστασια που χρειαζεται η το γλιστρημα της λεπιδας.

Κατι που ειδα στο emperor λογω tallow ισως. Και φοβερο after feel. Μπορει και να ειναι ισαξια δε λεω.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Για να ζωντανέψω το θέμα, έχοντας δοκιμάσει το Blue Barbershop και το Mudder Focker και αντίστοιχα την άσπρη κρέμα και πρόσφατα το κόκκινο σαπούνι της Proraso, θεωρώ πως δεν υπάρχει καμία απολύτως σύγκριση μεταξύ Proraso και RazoRock. Δηλαδή μιλάμε για τη μέρα με τη νύχτα. Όχι μόνο το MF, αλλά και το Blue που είναι vegan. Το Agrumella της TFS επίσης (2 ευρώ) είναι κλάσεις ανώτερο. Πάντα σύμφωνα με τα δικά μου γούστα και χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, υπάρχουν απείρως καλύτερα προϊόντα και φθηνότερα και στα ίδια χρήματα και ακριβότερα.

:btt

Μόλις σήμερα δοκίμασα το MF, απίστευτο σαπούνι, πολύ ωραίο άρωμα, ποιότητα αφρού, γλίστρημα, προστασία, τα πάντα όλα. Ενδεικτικά αναφέρω ότι τη στυπτική πέτρα της Osma μετά δεν την κατάλαβα καν. Ούτε ένα τσιμπηματάκι έτσι για την ιδέα. Ούτε το Spitfire τόσο προστατευτικό...

Επίσης, οι τύποι έχουν φοβερό χιούμορ και το artwork των προϊόντων τους είναι από τα καλύτερα που έχω δει. Άσχετο με εμάς βέβαια αυτό αλλά σε προδιαθέτει θετικά όσο να 'ναι.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Έχοντας δοκιμάσει το Santa Maria del Fiore, μπορώ να πω ότι ειναι ένα πολυ καλό προιον, με ελαφρώς αδύναμο άρωμα. Παρόλα αυτά, σαν γλυστριμα λεπίδας ειναι καλό, όπως κ σαν post shave. Γενικά τίμιο, και σωστά κοστολογημένο. 8/10 από εμένα.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Τελικά η razorock είναι ιταλική ή καναδέζικη;
Ιταλοί που ζουν στον Καναδά;
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ιταλική είναι η Razorock. Πάντως τα προϊόντα της τα παράγουν άλλοι. Για παράδειγμα η TFS. Οι του Italian Barber είναι Ιταλοί που διαμένουν στον Καναδά.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ψάχνοντας για το Son of Zeus εχθές, δεν το βρήκα σε κανένα Ευρωπαϊκό μαγαζί.
Πήγα από Razorock και στέλνουν μόνο από τον Καναδά.
Ε, τι το Ιταλικό έχει πάνω του; Τη σημαιούλα στο κουτάκι; :)
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Για να μην μπερδευόμαστε , οι κύριοι που έχουν την μπράντα της Razorock (που τα σαπούνια είναι rebadging του TFS ) είναι Καναδοί με Ιταλικές ρίζες. Αυτοί έχουν στην ιδιοκτησία τους το site ItalianBarber και όλα τα προϊόντα κάτω από την ομπρέλα της RR ... σαπούνια , μηχανές , πινέλα κλπ

Ναι μεν τα σαπούνια παράγονται (στο Τορίνο αν θυμάμαι καλά) στην Ιταλία , αλλά αποκλειστική διάθεση έχει ο Italianbarber.

Μια χαρά δουλίτσα έχουν στήσει οι κύριοι...

Εμείς οι Ελληνάρες τι κάνουμε ; (καλά είμαστε)
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”