Razorock

Απάντηση
Thodoris2403
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 27 Μάι 2019, 15:30
4
Has thanked: 287 times
Been thanked: 411 times
Ηλικία: 42

Η σύντομη εμπειρία μου με το Razorock XXX μου αναζωπύρωσε λίγο περισσότερο το μικρόβιο που ήδη είχα, και το οποίο μου έβαζε στο μυαλό σκέψεις περί υπερτίμησης του MWF. Πολύ καλή ολίσθηση και προστασία, μου παρέχει πάντα απροβλημάτιστα και χωρίς ερεθισμούς ξυρίσματα. Έξτρα μπόνους το πολύ όμορφο άρωμα, που φέρνει μεν σε Acqua di Parma Colonia (αγαπημένο άρωμα) αλλά όχι τόσο όσο το αντίστοιχο asl ΧΧΧ. Και είναι λογικό διότι θεωρώ πως η αρωματική δυναμική των αιθέριων ελαίων (ή fragrances) λογικά αποδίδονται πιστότερα και "καθαρότερα" σε ένα asl παρά σε ένα σαπούνι το οποίο μάλιστα περιέχει και tallow που όπως και να το κάνεις διαστρεβλώνει την καθαρότητα του αρώματος βάσης.
Ικανότητα αφρισμού άριστη, μπορείς να κάνεις αφρό ακόμη και με κρύο νερό. Το μόνο αρνητικό που παρατήρησα είναι ότι αφυδατώνεται σχετικά σύντομα στο πρόσωπο με διαφορετικό τρόπο όμως από τα Proraso. Τα τελευταία γίνονται σαν πηχτό γιαούρτι, ενώ το XXX αποκτά μια ξηρή "ταλκάτη" υφή. Διψάει πολύ για νερό και διαπιστώνω ότι θέλει λίγο φόρτωμα (το πολύ 20 στριφογυρίσματα) γιατί με το που ξεκινήσεις το face lathering αναγκάζεσαι να προσθέτεις σταδιακά νερό. Όσο προσθέτεις νερό, τόσο κερδίζει σε όγκο που τελικά δεν είναι και επιθυμητός. Άρα, το μυστικό είναι λίγο φόρτωμα, σταδιακή προσθήκη νερού κατά το face lathering και έχεις μια κρέμα που σου χαρίζει ολισθηρότητα, προστασία και υπέροχο άρωμα.
Ό,τι μείνει στο πινέλο το αλείφω στο πρόσωπό μου και το αφήνω μέχρι να πλύνω τον εξοπλισμό. Είναι σχεδόν θαυματουργό, λειτουργεί σαν balm και σου αφήνει μια επιδερμίδα "βούτυρο", βάζοντάς σε σε σκέψεις περί μη αναγκαιότητας χρήσης του όποιου aftershave.
Άβαταρ μέλους
not_is
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 183
Εγγραφή: 04 Οκτ 2019, 14:57
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 873 times
Been thanked: 1461 times
Επικοινωνία:

Την καλημέρα μου σε όλους.
Κάποιος φίλος που είχε , εχει κάποιο απο αυτα τα σαπούνια (Razorock ,essensial oil of lime & what the puck ,orange) αν θα μπορούσε να γράψει λίγα λόγια.
Εικόνα

Εικόνα
Νότης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Το καλύτερο της σειράς -σύμφωνα με τη κοινή γνώμη ουκ ολίγων - είναι το Mudder Focker.
Θα συμφωνήσω ,καθώς από τα λίγα RR σαπούνια
που βρίσκονται στην κατοχή μου ,το MF ξεχωρίζει
και μάλιστα με αρκετά μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα ( XXX,Blue Barbershop,Irish Countryside,Plague Doctor,Emperor) .
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Καλύτερο και από Santa Maria Στέφανε; Επίσης δεν παίζει τα παραπάνω να τα βρίσκουμε Ευρώπη ε;
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Βασίλη ,τα περισσότερα τα πήρα από εδώ
( Wellshaved & Kosmosman) .Τώρα ,γνωρίζω
πως στα soul objects και rasoirgoodfellas ,έχουν
σαπούνια της RR.

Το Santa Maria δεν το έχω δοκιμάσει,αλλά σε
ξένα φορα ,το MF αρκετοί το θεωρούν το top
σαπούνι της σειράς.

Πάντως ,αφρίζει εύκολα,ο αφρός του έχει απ’όλα
( προστασία,λίπανση,φροντίδα ),ενώ το άρωμά του ξενίζει στο μπολ,αλλά στο άφρισμα «ξεδιπλώνεται» το αρκετά περίπλοκο «μπουκέτο»
του.Σε άλλη συσκευασία και υπό διαφορετικό
brandname άνετα θα μπορούσε να πωλείται
σε διπλάσια ή και τριπλάσια τιμή.
Προσωπικά ,με ξάφνιασε ευχάριστα η πρώτη
επαφή με το MF.Και συνεχίζει να προσφέρει μόνο απολαυστικά ξυρίσματα.
Μου άρεσε πολύ το MF.
Σε βαθμό που στοκάρισα ακόμη δύο μπολάκια.
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

θα πω και εγώ την εμπειρία μου από τρία σαπούνια που έχω δοκιμάσει ,το RazoRock XXX, RazoRock Emperor, RazoRock Mudder Focker,για εμένα το Mudder Focker ήταν καλύτερο από τα τρία,αν υστερούσε κάπου ήταν στο άρωμα αλλά αυτό είναι θέμα γούστου,εγώ γουστάρω την μυρωδιά του mwf πολύ σε άλλους δεν αρέσει καθόλου,το Mudder Focker μου έδινε μια αίσθηση καλού σαπουνιού ,τα άλλα δυο όχι τόσο, και άκουσα και καλά λόγια για το RazoRock The Dead Sea.
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1401
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9172 times
Ηλικία: 47

Αριστερά το RR σαπούνι/asl .
Δεξιά τα αυθεντικά που αποτέλεσαν την αρωματική έμπνευση .

XXX & Gold Label - Aqua di Parma

Irish Countryside - Green Irish Tweed (Creed)

Emperor - Aventus (Creed)

Blue Barbershop & Blue Label - Floid Blue

The Stalion - AdP Oud

Nomad - Zizonia (Penhaligons)

Tuscan Oud - Tom Ford tobacco oud + Alt Innsbruck EdC

Acqua - CK One

Santa Maria del Fiore - Santa Maria Novella Tobacco Tuscano

Son of Zeus - Hermes Terre d'Hermes

Gold - Paco Rabane One Million

Mudder Focker - Boellis Panama

Chicago - L'Eau d'Issey Pour Homme

X - AdP Fico di Amalfi

XX - AdP Mirto di Panarea

Project Unlabeled - 1881 Men by Cerruti

American Barber & Black Label - YSL Rive Gauche

Classic - Cella ?

Zi' Peppino - TFS Tobaco Verde

Don Marco - TFS Bergamot Neroli

New York & Green Label - Polo Sport ?
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

Εγώ πάντως μετά το proraso κόκκινο που ήταν το πρώτο μου σαπούνι ever μπορώ να πω ότι ναι μεν το συμπαθώ πολύ αλλά το razorock xxx μου φάνηκε ένα σκαλί πιο πάνω.... Παραμένω βέβαια αρχάριος και απλά μπήκα να δω τι λέτε οι πιο έμπειροι για αυτό το σαπούνι. Εγώ έκανα μισό lathering στο μπολ του και μισό στο πρόσωπο και μπορώ να πω πως έκανε γρήγορα αφρό, η μυρωδιά του είναι ωραία και μου πρόσφερε μια άνεση στο ξύρισμα. Με εντυπωσίασαν τα υλικά του. Tallow, lanolin και αρκετά ακόμα σε τιμή αρκετά χαμηλότερη από αλλά ποιοτικά σαπούνια. Νομίζω πως κι αυτό ανήκει στα ποιοτικά, τι λέτε?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”