"Ύποπτες" ουσίες σε κρέμες ξυρίσματος?

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Φίλε roadrunner δεν μπορώ να σου πω κάτι γιατί δεν ξέρω αν οι 30 χρήσεις είναι πολλές ικανές να επιφέρουν βλάβη μόνιμη. Υποθέτω βέβαια ότι το dimethicone δεν ξεπλένεται και μένει συνεχώς προστιθέμενο με κάθε χρήση πάνω στην τρίχα. Ή αν ξέρουμε πχ αν κάποιο μέρος με καλό πλύσιμο φεύγει. Αυτό όμως που είναι σίγουρο είναι ότι δεν είναι το ίδιο με το ανθρώπινο δέρμα. Πάντα μιλάμε όχι για την στιγμιαία κάθε φορά "βλάβη" ή ζημιά που μπορεί να προκαλέσει (που αμφιβάλλω για την ύπαρξή της λόγω της πολύ μικρής ποσότητας όπως έχουν πει εδώ διάφοροι φίλοι), αλλά για τη συνολική ποσότητα που επικάθεται μόνιμα πάνω στο δέρμα και η οποία χρήση με τη χρήση θα αυξάνεται. Εδώ όμως είναι η ειδοποιός διαφορά του δέρματος με το πινέλο.Το δέρμα στην συνεχή αναγέννησή του αλλάζει κύτταρα επιφανειακά συνέχεια και δεν μένει πάνω τίποτα μετά από λίγο. Είναι ο ίδιος λόγος για τον οποίο δεν υπάρχει κόλλα να κολλήσει μόνιμα ή για μεγάλο διάστημα πχ δύο δάχτυλα. Η πιο ισχυρή κόλλα μετά από λίγο χρόνο (νομίζω πολύ λίγο) ξεκολάει και αποτοποθετείται από το δέρμα. Με τα πινέλα τι γίνεται που τα πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά. Εκτός αν ασπαστούμε αυτό που είπε κάποιος φίλος πιο πάνω (νομίζω ο macho) σε σιλικονούχες κρέμες να χρησιμοποιούμε συνθετικά πινέλα ή φθηνά γουρουνάκια.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1256
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 10996 times
Ηλικία: 24

Δεν ξέρω πως εννοείς την "καταστροφή" του πινέλου. Ότι η σιλικόνη θα φάει την τρίχα ή κάνει glue bump στην μέση του knot ;
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Βασίλη δεν ξέρω πως θα γίνει (αν και νομίζω ότι κάπου κάποιος εδώ μέσα το έχει περιγράψει) μετά από χρόνια συσώρευση σιλικόνης. Πιστεύω ότι η "καταστροφή" θα έρθει όταν η τρίχα έχει μονωθεί τελείως από τη σιλικόνη και δεν θα απορροφάει πλέον νερό και επι πλέον έχω την εντύπωση ότι σε αυτή την κατάσταση θα σπάει και πολύ εύκολα όντας δύσκαμπτη. Glue bump δε νομίζω ότι θα δούμε ποτέ...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”