Σαπουνια και κρεμες που δεν θα παρετε ποτε ξανα!

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ο τιτλος τα λεει ολα, πιστευω!

Κρεμες
* Αrko (τις δοκιμασα για να λεω οτι τις εχω δοκιμασει. Δεν με συγκινησαν)
* Derby (δοκιμασα Limon θενκς δεν ειναι για μενα)
* Culti M'ale (φωτο)
* Westlife
* Nivea (οκ τη γνωρισα δεν με τρελανε)
* Florena (εκτος και αν βγαλουν χωρις σιλικονη!)
* SIR Irisch Moos (εκτος και αν βγαλουν χωρις σιλικονη! - που δεν το νομιζω)
* Tabac Original (εκτος και αν βγαλουν χωρις σιλικονη! - που δεν το νομιζω)
* Balea (οκ τη γνωρισα δεν με τρελανε)
* LaToja sensitive (αν και καλη κρεμα, το αρωμα θυμιζει υγρο χωμα)
* Old Spice made in Turkey Εικόνα
* Logona Mann (οκ τη γνωρισα δεν με τρελανε)
* Mε εξαιρεση τις Wars, Lider classic, Lider sport, Brutal, καμμια αλλη πολωνικη
* Boots brushless (δεν θυμαμαι καν τι "αρωμα" ηταν)
* Αlverde Bio (brushless - αχρηστη)
* Body shop Macca root (igitt το αρωμα της..)
* Lush (brushless - useless)
* Gilette (καμμια απο τις 4 που εχω δοκιμασει, αρωματικα ειναι.. :shocking )
* Weleda (ειναι σαν σαπουνι Arko στην εκδοση κρεμας. Ως γνωστον το σαπουνι κανει 70 λεπτα. Ποιοτικα καλη, αλλα η Σ-Τ/Α ειναι ανυπαρκτη)

Σαπουνια
* Fresh line Ολυμπιος Ζευς (το με διαφορα χειροτερο σαπουνοειδες για ξυρισμα που κυκλοφορει!)
* Wilkinson στο μπωλ
* Haslinger Honey (οκ το γνωρισα δεν με τρελανε)
* AoS (τιμολογιακη πολιτικη)
* Palmolive (αποκλειστικα και μονο λογω μυρωδιας)
* hjm aloe vera (0815)
* Mühle Sandalwood (δε με αρεσει το γλυκο σανδαλοξυλο, το προτιμω πιο spicy, τιμη :dash )
* Mühle Sanddorn (Sea buckthorn) (ωραιο αρωμα πορτοκαλιου, για το καλοκαιρι, αλλα μετριο σαπουνι συγκριτικα, τιμη :dash )
* Calani Cadre Noir (θυμιζει αχυρο η μυρωδια)
* Godrej




Eιδικη κατηγορια
* Splentit



Aυτα τα λιγα με ηρθαν στο μυαλο για την ωρα.. Περιμενω εσας! :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Σαπούνια

Crabtree & Evelyn (δεν μου δούλεψε ποτέ ως κάτι ιδιαίτερο, μάλλον είμαι τύπος Tallow)
Muhle (έχασε γρήγορα το άρωμα του, και γενικά δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο)
Σπλέντιτ

Κρέμες


Kolynos (τίποτα το ιδιαίτερο, δεν μου άρεσε το άρωμα)
Βeau mec (πολύ μέτρια )
AOS πολύ ( ακριβή για αυτά που δίνει )
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν ξερω τι λες εσυ για την Beau Mec, εγω με καυτο νερο την καταβρισκω.. Και μετα Κnize Ten..



Πωπωπωωωωω, ΜΗ ΜΕ ΞΥΠΝΑΤΕ, ΟΝΕΙΡΟ ΖΩ! :megagrin


Ποιο Crabtree & Evelyn δεν σε εκατσε καλα?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Είσαι hardcoρίλα εσύ αγόρι μου, για αυτό!

Το NOMAD.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Stefanos έγραψε:Eιδικη κατηγορια
* Splentit
Ειπα κι εγώ, δεν το είδα στην αρχή και ανησύχησα!

Προσωπικά δεν θα ξανααγοράσω το C&E Νοmad σαπούνι λόγω αρώματος, και τη Nivea κρέμα λόγω σιλικόνης, αν και μου αρέσει να τη μυρίζω που και που, ξυπνάει μνήμες από το πρώτο μου παραδοσιακό ξύρισμα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Απο τις μέχρι στιγμής δοκιμές, δεν πρόκειται να ξαναπάρω κρέμες Speick, Nivea, Tabac και όπως φαίνεται απο τα χθεσινά TOBS Almond. Απο σαπούνιαδεν υπάρχει ακόμα κάποιο που να με δυσαρέστησε.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
NavalArchitect

Κρέμες:

- L'Erbolario Felci και επίσης η άλλη που έχουν με μύρο αν δεν απατώμαι. Καλές ως brushless, ακατάλληλες για εμένα.
- Lavera. Δεν ξέρω, όλα αυτά τα φυρικά και (υποτίθεται) καλά για το περιβάλλον από ένα σημείο και μετά καταντούν εντελώς ακατάλληλα για σωστή χρήση. Άσχημη, οξεία μυρωδιά που φέρει προς κίτρο και λεμόνι, και πολύ κακή απόδοση στη δημιουργία σαπουνάδας. Το after shave balm τους κινείται στα ίδια περίπου επίπεδα.
- Ingrams. Αρκετά αραιή σε σύνθεση, πάντα σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Τίποτε το ιδιαίτερο από θέμα απόδοσης ή μυρωδιάς. Αν θες καλή μέντα, απλά πας σε κλασικές και δυνατές λύσεις τύπου π.χ. Proraso χωρίς να ξεφεύγεις οικονομικά.
- Muehle/Edwin Jagger Aloe Vera στο σωληνάριο. Δεν είναι κακή, αλλά δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο. Μυρωδιά όχι άσχημη, και κρέμα λίγο περίεργη στη δημιουργία σαπουνάδας. Τη Sea Buckthorn την αφήνω απ'έξω γιατί η μυρωδιά της είναι ξεχωριστή και είναι καλή επιλογή για το καλοκαίρι, όταν καμμιά φορά μπαίνει εμβόλιμη στο rotation.
- Prosar. Κάνει δουλειά, αλλά σχεδόν καθόλου μυρωδιά και γενικά μια εντύπωση του τίποτε το φοβερό (π.χ. θα προτιμούσα οποιαδήποτε μέρα να ξυριστώ με τη Nivea ή με μια Gillette κόκκινη/πράσινη - μιλώ για προιόντα που είναι καθημερινά στα ράφια των σούπερ μάρκετς δίπλα από την Prosar.)
- Palmolive (Αγγλική). Κι αυτή κάνει δουλειά, αλλά τίποτε το φοβερό. Σαν μάρκα το δυνατό της προιόν είναι το στικάκι, οπότε ελάχιστα κίνητρα να χρησιμοποιήσει κάποιος την κρέμα.
- Kolynos. Αραιή σαν την Ingrams, αλλά με μυρωδιά που μου θυμίζει Ελλάδα (θετικά το λέω), δεν ξέρω γιατί. Η μυρωδιά από μόνη της όμως δεν είναι αρκετή, η απόδοση είναι τουλάχιστον το ίδιο (αν όχι περισσότερο) σημαντική.

Σαπούνια:

- Fresh Line Olympius Zeus (για τους γνωστούς λόγους - το κεραμεικό μπωλάκι του όμως είναι φανταστικό).
- Dovo. Απαράδεκτο, το λιγότερο που μπορώ να πω. Φυτικό και (στην περίπτωσή μου πιθανώς μόνο) το χειρότερο σαπούνι -μαζί με το Δία της γυναίκας του Βαγιωνή- στη δημιουργία σαπουνάδας. Διάβαζα επροχθές στο Β&Β ένας που έλεγε ότι το υποβίβασε σε σαπούνι μπάνιου κι ούτε για εκεί έκανε, ήταν πολύ ξηρό, οπότε το πέταξε. Στην πραγματικότητα μιλούσε για το Dachs, και αν δεν κάνω λάθος αυτά πρέπει να είναι ίδια ή παρόμοια (όμως ο Στέφος θα ξέρει καλύτερα ειδικά αυτό).
- Colonel Conk Amber. Δεν με εμπνέει καθόλου η μυρωδιά του, δεν είναι κακή αλλά είναι βαρετή. Το πρώτο μου σαπούνι ξυρίσματος, πολλά χρόνια πριν. Το επόμενο σαπούνι γλυκερίνης που θα δοκιμάσω θα είναι το Mama Bears Brut.
- Erasmic stick (tallow). Το είχα τρίψει και βάλει σε ένα ωραίο μπωλάκι, ήταν πάρα πολύ δύσκολο όμως στη δημιουργία σαπουνάδας. Η μυρωδιά λέγεται ότι είναι παλιάς σχολής, παραδοσιακή, αλλά δεν πολυσυμφωνώ με αυτό. Παλιάς σχολής καθαρή μυρωδιά είναι το Floid Blue Italian, η Aqua Velva, η Mr. Taylors της ToBS, το MWF, το Valobra ή το P.160 αλλά τέλος πάντων αυτό στο κάτω-κάτω είναι και υποκειμενικό.
- Nanny's Exotic. Δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν μου πολυάρεσε η μυρωδιά. Ήταν και τότε το σαπούνι της δύσκολο στη σαπουνάδα, βελτιώθηκε πολύ αργότερα βέβαια, οπότε σε αυτό του άλλαξα κατηγορία και το'κανα σσπούνι μπάνιου.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

- Fresh Line Olympius Zeus (για τους γνωστούς λόγους - το κεραμεικό μπωλάκι του όμως είναι φανταστικό). «« και μεσα του θρονιαζει το Arlington... :megagrin

Το Dachs (ή μαλλον το Golddachs) ειναι απο τα καλυτερα σαπουνια που υπαρχουν. Τα σαπουνια αποτι ξερω δεν ειναι τα ιδια. Το Dovo πρεπει να το κανει η Mühle με αλλη συνταγη αποτι τα δικα της..Tο ξερω οτι το κουτι ειναι ιδιο με το Golddachs.. Γιαυτο και δεν ειμαι απολυτος!

Θα προσπαθησω να βγαλω μια ακρη.. Παντως εαν ειναι τοσο κακο σαπουνι, τοτε σιγουρα δεν ειναι ιδιο στην συνταγη με το Golddachs!

H κρεμα ξυρισματος παντως της Dovo γινεται στην Ιταλια...


EDIT
H Golddachs το κανει. Δεν μπορω να φανταστω οτι ειναι τοσο κακο σαπουνι! Θα με κανετε να ξυριστω σημερα με φωτο απο την φαση της δημιουργιας κρεμας! :beah2
Εικόνα
NavalArchitect

Stefanos έγραψε:...H κρεμα ξυρισματος παντως της Dovo γινεται στην Ιταλια...
...και είναι πάρα μα πάρα πολύ καλή.
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 43

Κρεμες
kolynos πολυ αραιη και καθολου καλο αρωμα.
nivea απλα εχει σιλικονη
tabac απλα εχει σιλικονη

Σαπουνια
Σπλεντιτ με απλα λογια δεν κανει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”