Κρέμα/σαπούνι τριαντάφυλλο

NavalArchitect

Η άκρη που έχω μέχρι στιγμής είναι τα:

Trumpers rose (soap, vintage, tallow)
Truefitt rose cream
ToOBS rose cream
C&S #88 soap
Connaught roses cream (special edition)

Πιθανόν να υπάρχουν κι άλλα/άλλες που έχω ή έχω απλά δοκιμάσει και τώρα μου ξεφεύγουν.

Σαν σαπούνι το 88 είναι φυσικά άπιαστο αλλά η μυρωδιά του είναι ως γνωστόν dark.

H κρέμα του Connaught ήταν πάρα πολύ καλή και σπέσιαλ, σε ένα φοβερό μεγάλο γυάλινο, την χάρισα στον Μάρτιν του TSR (Audiolab). Δεν ήταν σαν τις κανονικές κρέμες που πουλά, ήταν με άλλες προδιαγραφές σαν παραγγελία, όμως τη σταμάτησε μετά από λίγο καιρό.

Η μυρωδιά του Truefitt που έχω τώρα (κρέμα) είναι πολύ ωραία, αλλά at the end of the day είναι κρέμα Creightons οπότε έχει τα γνωστά limitations.

H ΤoOBS είναι για τις μάζες (βλέπε Αμερική μεριά) το πιό καλό τριαντάφυλλο, αλλά με προϊόντα σαν το Klar αλλά έστω και την T&H (η οποία στο κάτω-κάτω απ'το ίδιο εργοστάσιο βγαίνει) δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης.

Αν είχα όρεξη για ψάξιμο και πειραματισμό τώρα κι ήθελα τριαντάφυλλο θα πήγαινα σίγουρα Klar μισόκιλο και μετά σε ένα ωραίο artisan soap.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το Klar Kabinett ειναι και αυτο με αρωμα τριανταφυλλο...
Εικόνα
NavalArchitect

Ναι, βέβαια, όταν γράφω "Klar" εννοώ "Klar Kabinett"...
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

παντως μπορώ να σου στείλω και μια rose of bulgaria με τριαντάφυλλόνερο βουλγαρίας...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Tommy h
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 20 Φεβ 2012, 19:36
12
Has thanked: 24 times
Been thanked: 7 times

Rhtoras την rose of bulgaria απο που την αγόρασες γιατί έχω παραγγείλει εδώ και 3 βδομάδες μια κρέμα ξυρίσματος και το aftershave απο το site rose-of-bulgaria.com αλλα ακομα δεν έχω παραλάβει τίποτα τους έστειλα και Email και μου απάντησαν οτι η καθυστέρηση οφείλετε στα ελληνικά ταχυδρομεία , και οτι ποτέ δεν έχουν χάσει δεμα αλλα αυτό που με την έδωσε ήταν όταν μου είπε εαν το δεμα επιστραφεί σε αυτούς και εαν δεν ειναι δική μου ευθύνη που δεν το παρέλαβα διότι δεν ήμουν στο σπιτι (εδώ κολλάει το Θωμά είσαι σπιτι :beah2 )ίσως και να μου το ξαναστείλουν ,τι μαλ@@@ς.
θωμάς
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

τις φέρνει ένα βουλγάρικο μάρκετ στη γειτονιά μου σε τιμές πολύ καλές...περιμένω να φέρει απο βδομάδα...η κολώνια πάντως τα σπάει...και πιστεύω για να είμαι και μέσα στο θέμα ότι είναι μια πολύ ποιοτική προσέγγιση στο θέμα "άρωμα τριαντάφυλλο" ξεκάθαρα αντρική σε όλα τα προιόντα της σειράς
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Έχω δει και δεν θυμάμαι που και ενδιαφέρομαι να αγοράσω σαπούνι (όχι κρέμα) με άρωμα τριαντάφυλλο σκέτο. Όχι με ροδόνερο κλπ ντεμέκ καταστάσεις. Επίσης θα με ενδιέφερε και ψάχνω για συνοδεία balm τριαντάφυλλο (τα πάω πακέτο και δεν ανοίγω ξεχωριστό θέμα για το καθένα) Αν η διαχείριση διαφωνεί ας ανοιχτεί ξεχωριστό θέμα.
Είχε ένας φίλος που του το είχανε κάνει δώρο μάλλον από Αμερική που το είδα το μύρισα και ξετρελάθηκα. Δεν θυμάται όμως τίποτα ούτε φαινεται κάτι πάνω. Ξέρει κανείς να φωτίσει?
Έχω ψάξει αρκετά στα artisan αλλά είναι τόσα πολλά που χάνεσαι και δεν μπόρεσα να βρω κάτι.
"Aut viam inveniam aut faciam "
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1669 times

Πολύ καλές οι προαναφερθείσες επιλογές.
Εγώ θα σου έλεγα ένα που το έχω και ξέρω ότι είναι πολύ καλό:
Dusy kabinette!
Βέβαια πρέπει να πάρεις ποσότητα και επίσης μυρίζει σαν λουκούμι τριαντάφυλλο.
Σαν μπαλμ κάποιο δεν έχω δοκιμάσει αλλά για τα soap commander λένε καλά λόγια.
Πάντως αν ήταν για asl το rose of bulgaria είναι το πιο τριανταφυλλένιο.


Κάποιος θα σου πρότεινε και το rosa bourbon από jabonmann ή το rose de pushkar από lpl αλλά δεν τα έχω μυρίσει.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

9 στις 10 φορές μετά το ξύρισμα και το ξέπλυμα, πάνω στο βρεγμένο πρόσωπο περνάω alumblock. Μικρά τσουξιματάκια για λίγα δευτερόλεπτα και μετά από 2-3 λεπτά ξέπλυμα καλό σκούπισμα και balm. Tην asl τείνω να την καταργήσω με εξαίρεση το πολύ menthol το καλοκαίρι, όπου πάλι καπάκι μετά μπαίνει το balm. Και μου αρέσει να είναι το ίδιο άρωμα με το σαπούνι-κρέμα.

Added in 8 minutes 9 seconds:
paratairosexthros έγραψε:Εδώ

κι

Εδώ
Και τα δύο είναι sold out. Όμως θα το παρακολουθώ. Thanks!
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”