Κρέμα/σαπούνι τριαντάφυλλο

NavalArchitect

Παιδιά, αγόρασα σήμερα ένα μικρό στερεό (ή ξηρό - όπως προτιμάτε πείτε το) άρωμα, τριαντάφυλλο, L'Occitanne.

Είναι τόσο ωραίο που μου ήρθε στο μυαλό να πάρω μια κρέμα ξυρίσματος (ή σαπούνι) σε άρωμα τριαντάφυλλου (Rose). Τώρα βέβαια αυτό που λέω για σαπούνι ξυρίσματος δεν ισχύει μάλλον, αφού όπου κοιτάξω το τριαντάφυλλο βγαίνει μόνο σε κρέμα και σπάνια σε σαπούνι.

Θα ήθελα λοιπόν μια πρόταση, ποιό τριαντάφυλλο είναι κατά τη γνώμη σας το πιό ωραίο. Taylors? GFT? Connaught? Vulfix?

Για την ιστορία, η πρώτη κρέμα ξυρίσματος που αγόρασα όταν μπήκα για τα καλά στο wet shaving, το Νοέμβριο 2009, ήταν μια Taylors 'Rose' μαζί με μια Taylors 'Mr. Taylors'. Το τριαντάφυλλο τελικά δεν με κέρδισε τότε, δεν είχα κιόλας ιδέα του πώς γίνεται σωστή σαπουνάδα. Έπιασα την Mr. Taylors μετέπειτα αλλά κι αργότερα άλλες κρέμες βέβαια. Κάποια εποχή πέρασε κι απ'τα χέρια μου (δώρο) μια Limited Edition, η λεγόμενη "Otto Rose" που έβγαλε το Connaught σε ένα πολύ ωραίο γυάλινο διαφανές μπωλ 200μλ. Την χάρισα σ'ένα πολύ καλό παιδί στο TSR ο οποίος μου'στειλε από μόνος του 10 λίρες για τα ταχυδρομικά, δε μ'άφηνε να του την στείλω έτσι.

Τέλος πάντων, αν κάποιος έχει μια καλή πρόταση θα ήθελα πολύ να την ακούσω. Θα το ψάξω το θέμα λίγο βέβαια, να δω για παράδειγμα τι άλλες επιλογές υπάρχουν (π.χ. Cyril R. Salter, πιό περίεργες μάρκες στην Αμερική κλπ.) Η Taylors 'Rose' θεωρείται πολύ καλή σαν άρωμα. Οι Αμερικάνοι την λατρεύουν, αλλά τώρα εκεί σχεδόν οτιδήποτε είναι Αγγλικό θεωρείται πάντα κορυφαίο. Το πώς κάνει σαπουνάδα η Taylors το ξέρουμε, οπότε αυτό δεν είναι κάτι άγνωστο.

Αν έχετε λοιπόν ένα τριαντάφυλλο να μου προτείνετε, θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σαπουνι τριανταφυλλο εχω μονο το Trumper's, και απο τον ιδιο εχω εδω και ενα χρονο περιπου ενα βαζακι με κρεμα, το οποιο ακομη δεν αξιωθηκα να χρησιμοποιησω :megagrin Το αρωμα του σαπουνιου ειναι απαλο, δε σε βαραει, αν και θα το προτιμουσα να ηταν απο αυτα που βαρανε. Ο αφρος με μουλιασμενο σαπουνι παντα, γινεται πολυ ευκολα και ειναι υδαρης οσο πρεπει, χωρις παρεκτροπες. Αναρωτιεμαι ποσο καλο ηταν το σαπουνι οταν ειχε tallow.. Γαμω τις τρελλες αγελαδες τους μεσα.. :dash :megagrin

Δε θυμαμαι τωρα, ειναι και λογω ηλικιας, καποιο απο τα παιδια εδω εχει προσβαση σε κρεμες τριανταφυλλο απο Βουλγαρια. Οποιος ειναι, να δηλωσει παρων, τον χρειαζομαστε! :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Προσωπικά έχω την Trueffit, μου άρεσε πάρα πολύ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

Ευχαριστώ παιδιά, ναι, είχα δει το νήμα του Δόρυ πριν ξεκινήσω αυτό εδώ.

Διάβασα αλλού πως το σαπούνι Trumpers είναι από αυτά που δεν φέρνει πολύ στο κοριτσίστικο το άρωμα του τριαντάφύλλου του. Ο χαρακτηρισμός του Στέφου ότι είναι 'απαλό' το άρωμα φαίνεται λοιπόν να συμβαδίζει με αυτό που διάβασα.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Και η Trueffit καμία σχέση με κοριτσίστικο. Λίγο με λουκούμι ( τριαντάφυλλο ) μοιάζει... :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

Σαφώς, δεν αντιλέγω και απεναντίας ευχαριστώ, όμως η παραγγελία (στο English Shaving Co. αυτή τη φορά) ήδη δόθηκε, οπότε τώρα μένει να μυρίσω το σαπουνάκι του GFT όταν θα έρθω Ελλάδα για να δω κι εγώ περί τίνος πρόκειται...
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Klar Seifen.
Ομοίως ...
Apostolos έγραψε:...καμία σχέση με κοριτσίστικο. Λίγο με λουκούμι ( τριαντάφυλλο ) μοιάζει... :megagrin
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

θα σε πήγαινα στοίχημα οτι το καλύτερο(σχέση απόδοσης τιμής) είναι το rose of bulgaria αν αναρωτιέσαι αν το χω.. όχι αλλά εχω πιάσει και μυρίσει όλα τα υπολοιπα προιόντα της σειράς εδώ σε ένα βουλγάρικο κατάστημα..είναι απίθανο δεν ξέρω πως μυρίζουν τα άλλα αλλά αντί να δώσεις ένα σωρό λεφτά για κάποιο από τα άλλα δε χάνεις τίποτα να ρίξεις φίλε κωνσταντίνε και ματιά στην εν λόγω κρέμα...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
NavalArchitect

Ναι, βεβαίως, το κρατάω στην άκρη του μυαλού μου και βλέπουμε. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Κωνσταντινε βρηκες ακρη ? Με ενδιαφερει και μενα . Γενικα θελω να αγορασω μερικα σαπουνακια με αρωματα λουλουδιων και φρουτων .Η λεβαντα και αβοκαντο που δοκιμασα απο Τayror θα τις χαρακτηριζα συμπαθητικες σαν αρωμα , η αβοκαντο εκανε το καλυτερο ξυρισμα απο ολες τις tobs που εχω δοκιμασει .Ισως οι γλυκες σαν το τριανταφυλλο μου κατσουν καλυτερα . Επισης αυτη η grapewood ειναι καλη για ανοιξη καλοκαιρι .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”