Κρέμα/σαπούνι τριαντάφυλλο

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

mitsos έγραψε:Χάρη επειδή έτσι όπως το λες δεν μπόρεσα να το βρω αν και έψαξα σε αρκετά καταστήματα εξωτερικού ή τουλάχιστον με την σύνθεση, μήπως έχεις λίνκ? Γιατί ψάξε ψάξε νομίζω τελικά ότι balm με την έννοια του "γαλακτερού" πιο παχύρευστου (πολύ ή λίγο) από την lotion υγρού είναι μόνο το soap commander love το κόκκινο που το δίνει πιο πάνω ένας φίλος (με το δύσκολο όνομα που το μπερδεύω συνέχεια χαχαχαχα)
Και κάτι άλλο Χάρη, το trumper που έχεις (για το οποίο να υποθέσω ότι δεν έχει καμία σχέση(?) με αυτό που κυκλοφορεί σήμερα) είναι σκληρό ή μαλακό?
Το σαπούνι του Trumper είναι σκληρό. Για το Harris δες αυτό.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Αυτό είναι asb? Ή είναι για άλλη δουλειά (όπως γράφει στην περιγραφή) και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για μετά το ξύρισμα?

Added in 12 minutes 53 seconds:
Επειδή αυτοί έχουν παράδοση και λόγω χαμηλού κόστους σχετικά, το παράγγειλα (το βουλγάρικο). Όταν με το καλό έλθει θα πω εντυπώσεις.Επίσης παράγγειλα και το dusy.
Σας ευχαριστώ όλους για τις υποδείξεις.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε Μήτσο το coral skin food είναι πηχτό υγρό στυλ ζελέ που είναι για πριν και για μετά το ξύρισμα.
Η υφή του είναι κοντά σε αυτή των balm αλλά στο πιο υγρό/διάφανο.
Δεν είναι λοσιόν αλλά αυτό που είναι κάνει δουλειά.

Μόλις παραλάβεις Γράψε μας αν θες και τις εντυπώσεις σου.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Πάντως εαν κάποια στιγμή ενδιαφερθείς για κρέμα τριαντάφυλλο, συνιστώ Cyril R Salter Wild Rose. Εκτός από εξαιρετική απόδοση, έχει ακριβώς το άρωμα ροδοπέταλων. Είναι λες και είσαι σε κήπο με τριανταφυλλιές. Η απόδοσή της δε, είναι εξαιρετική και την συγκαταλέγω άνετα στο top 5 των προϊόντων που έχω χρησιμοποιήσει...
Νίκος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Επειδή με ...τρώει και για κρέμα και ψάχνω την trumper. Νομίζεις ότι είναι καλύτερη σε άρωμα και προστασία? Και ένα ερώτημα για την συγκεκριμένη που λες, είναι μαλακή ή σκληρή σαν πχ την castle forbes? Ή εν πάσει περιπτώσει σαν ένα αρκετά μαλακό σαπούνι?
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Γιατρε μου διαβαζοντας την συζητηση θα βγαλω απο το ντουλαπι την Φαενα Τριανταφυλλο ASL. :whistle:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

mitsos έγραψε:Επειδή με ...τρώει και για κρέμα και ψάχνω την trumper. Νομίζεις ότι είναι καλύτερη σε άρωμα και προστασία? Και ένα ερώτημα για την συγκεκριμένη που λες, είναι μαλακή ή σκληρή σαν πχ την castle forbes? Ή εν πάσει περιπτώσει σαν ένα αρκετά μαλακό σαπούνι?
Δυστυχώς δεν έχω χρησιμοποιήσει καμία Trumper για να κάνω σύγκριση. Πάντως είναι μαλακή, σαν κανονική κρέμα. Καμία σχέση με Castle Forbes ή μαλακό σαπούνι.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

rhtoras έγραψε:Φίλε Μήτσο το coral skin food είναι πηχτό υγρό στυλ ζελέ που είναι για πριν και για μετά το ξύρισμα.
Η υφή του είναι κοντά σε αυτή των balm αλλά στο πιο υγρό/διάφανο.
Δεν είναι λοσιόν αλλά αυτό που είναι κάνει δουλειά.

Μόλις παραλάβεις Γράψε μας αν θες και τις εντυπώσεις σου.

Λοιπόν εχθές (!!!) παρέλαβα το σαπούνι το γερμανικό το μισόκιλο. Κι αυτό γιατί υπήρχε μια γερμανική εμονή σχετικά με τη διεύθυνση. Τέλος πάντων. Το βουλγάρικο το balm το είχα πάρει κανα δεκαήμερο πριν, και το φύλαγα για να τα συνδυάσω, φοβερή μυρουδιά και πολύ καλή υφή. Πηχτό όσο πρέπει για να αλοίφεται χωρίς να τρέχει εύκολα αλλά και ούτε σε μορφή κρέμας. Στην υφή μου θύμησε λίγο το balm του korre. Aπό προστασία θα το δούμε όταν μπει στη "μάχη" μαζί με τον "συνέταιρο" από τη Γερμανία.
Πάμε στο σαπούνι. Όπως είπα το παρέλαβα εχθές και δεν θα το πιστέψετε μύριζε όλο το αυτοκίνητο της speedex που το έφερε. Δεν ξέρω μετά τι θα γίνει αλλά μιλάμε για απίστευτης έντασης μυρουδιά η οποία βέβαια δεν πιστεύω ότι θα μείνει έτσι παρά το ότι έχει χημικά μυριστικά και όχι αιθέρια έλαια. Λευκό σε δύο μπασούνια των 250 γραμ. Στο χέρι μια υποψία λιπαρής υφής στην αφή η οποία όμως δεν μένει παρά μερικά δευτερόλεπτα στο δέρμα. Πήρα ένα γυάλινο βαζάκι με βιδωτό πλαστικό καπάκι από τον γαλαξία λίγο φαρδύ και λίγο χαμηλό για να δουλεύουν άνετα και πινέλα με κοντή λαβή, και πλάκωσα το ένα μπαστούνι με τον χοντρό τον τρίφτη, το έβαλα μέσα και το πάτησα με όση δύναμη και βάρος διέθετα ώστε έγινε μάλλον πιο συμπαγές από ότι ήταν χαχαχαχαχα. Ήρθε δε λες και ήταν παραγγελία, πατήμένο όπως είναι κανα δυο εκατοστά κάτω από το χείλος για να δίνει εύκολο χειρισμό στο λαδεράρισμα με τη χρήση πινέλου και να μην φεύγει ο αφρός έξω με την πρώτη. Λίγο (λίγο) πιο μαλακό στο τρίψιμο από ένα sadalwood TOBS που έτριψα πριν μερικές μέρες. Μάλλον όμως λίγο μεγαλύτερης έντασης το άρωμά του από το sandal.
Αύριο (μάλλον) θα τα εγκαινιάσω όλη την ομάδα (βουλγάρικο asb rose - savesoap busy - general colonial) και αν ναι θα τα πούμε σύντομα.
Καλή ανάσταση σε όλους και στις οικογένειές σας!

Added in 9 hours 13 minutes 28 seconds:
Όπως έγραψα και στο ξύρισμα της ημέρας δεν περίμενα για αύριο και πήρα τ' άρματα τα ξυριστικά για τη μάχη. Επειδή δεν μου ήρθαν τα super proffetional feather χρησιμοποίησα την menrock με voskhod.
To τριαντάφυλλο το busy cabinet παρουσίασε εκπληκτικό αφρισμό (αυτό σίγουρα δεν θα αλλάξει σε όσα ξυρίσματα και να γίνουν). Σε αυτό βοήθησε βέβαια και η τρίχα του ch2 synthetic που από τις πρώτες τριβές βγήκε αφρός μεταξένιος και σε ποσότητα, Απρόσμενα γρήγορα και παρά το face lathering που δεν παράγεται η μαρέγκα που βγαίνει στο μπωλ. Εντυπσιακό εδώ. Πιο κάτω παρά την "ρώσικη αγριάδα" του ξυραφιού (αμάν πια έχει καταντήσει αηδία και μάλλον θα πεταχτούν όσα υπάρχουν ακόμα) υπήρχε μία γλίτσα στο πρόσωπο που θύμιζε καλά πατημένη χιονοπίστα στον Παρνασσό. Κι εδώ πολύ καλή συμπεριφορά που δεν νομίζω, μάλλον δεν βρίσκω το λόγο να αλλάξει αυτή η παράμετρος (αφρισμός 9/10 και γλίστρημα 8/10). Η προστασία τώρα δεν με ικανοποίησε. Κρατάω μία επιφύλαξη λόγω voskhod (που το δέρμα μου το βλέπει κι αλλάζει πεζοδρόμιο χαχαχα), αλλά δεν νομίζω... Εδώ θα έβαζα 5/10. Άρωμα ορίτζιναλ και καθαρό τριαντάφυλλο με καλή ένταση που όμως και δεν είχε σχέση με αυτό που φαινόταν στη συσκευασία και επίσης με όχι μεγάλη διάρκεια. Η διάρκεια όμως σε μία κρέμα ή σαπούνι ξυρίσματος δε νομίζω ότι αποτελεί πρωτεύοντα παράγοντα επιθυμίας. Θα ξαναγίνουν δοκιμές σποραδικές και με άλλον εξοπλισμό,
Πάμε τώρα στο asb Bulgarian Rose Be Cool, Αυτό όταν το άνοιξα η εικόνα υφής που παρουσίασε και που έγραψα στο προηγούμενο ποστ ήταν πλασματική γιατί ήταν στην άκρη του λαιμού του μπουκαλιού ακριβώς κάτω από το πώμα που πήζει λίγο, Η πραγματική του εικόνα που είδα σήμερα ήταν ένα νερουλιαστό άσπρο υγρό, λίγο πιο νερουλιαστο από το dr harris sandalwood και λίγο πιο πηχτό από το αντίστοιχο gien του lidl. Θα το ήθελα λίγο πιο πηχτό. Τέσπα. Προστασία απρόσμενα ικανοποιητική με ικανοποιητική (όχι άριστη) αποροφητικότητα και αίσθηση στο δέρμα μετά από ώρα, Μια απαλάδα που θυμίζει καινούργιο βαμβακερό εσώρουχο μόλις ανοιχτεί από τη συσκευασία του για πρώτη φορά. Μυρουδιά κι εδώ αυθεντικό τριαντάφυλλο όχι τόσο έντονη αλλά με αξιοπρόσεκτη διάρκεια. Δεν ήταν η μυρουδιά που θα σε κάνει να ονειρευτείς κήπους και ροδοπέταλα. Που θα σε κάνει στον πρώτο μετά το ξύρισμα ύπνο να βλέπεις ότι ξυρίζεσαι με ανθοδέσμες γύρω γύρω. Συνολικά θα του έβαζα 6,5/10
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Παραθεση απο εδω. [mention]Iapetos[/mention] εγκυκλοπαιδικα να κανω μια αναφορα μιας κ προσφατως διαβαζα για το Βουλγαρικο αιθεριο (rose otto). Τα Βουλγαρικα τριανταφυλλα (rosa damascena) παραγουν τα ποιοτικοτερα προιοντα ροδου παγκοσμιως. Αυτο οφειλεται στις συνθηκες και το εδαφος της Βουλγαριας. Τα βασικα συστατικα του είναι ανωτερες αλκοολες και παραφινες οπως και πολλα ιχνοστοιχεια. Λεγεται οτι εχει καποιες εκατονταδες συστατικα και συχνοτητα η οποια ειναι μεγαλυτερη των αλλων αιθεριων ελαιων. Ο υψηλος κραδασμος αυτης της συχνοτητας εχει σαν αποτελεσμα να ζωντανευει τους αδυναμους οργανισμους. Επισης για μια σταγόνα λαδι χρειαζονται περιπου 3000-4000 ροδοπεταλα.


Φημιζεται για τις καλλυντικες ιδιοτητες του αλλα ειναι και:
Αιμοστατικο, αντισηπτικο.
Διουρητικο.
Τονωτικο.
Για τον πονοκεφαλο
Αντικαταθλιπτικο.


Βεβαια για να μη μπερδευομαστε...η ποιοτητα του αιθεριου που βρισκεται σε μια κρεμα η σαπουνι δε το κανει σωνει κ καλα καλυτερο σε ιδιοτητες απο ενα αλλο. Ασε με τοσα που γινονται για το κερδος σε βαθμο απληστιας, αν κανεις ονομα, πχ στο ροδονερο, μετα φοβαμαι οτι μπορει να μου βαζεις μεσα κ λασπονερο. Χα! Χα!

Ελπιζω να εγραψα στο σωστο νημα!
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Πολυτιμη η παραθεση στοιχειων που ουτε καν φανταζομουν. Δεν μου ηρθε ειδοποιηση του "tag". Παλι καλα που περιηγουμαι. Ευχαριστουμε που θελησατε να τα μοιραστειτε!
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”