Santa Maria Novella Crema da Barba

NavalArchitect

Ιταλική κρέμα ξυρίσματος πολυτελείας, με σκληρή υφή (μαλακό σαπούνι), έρχεται από το ίδιο εργοστάσιο στο οποίο παράγεται και η Proraso.

1. Εμφάνιση / μέγεθος / συσκευασία: Μεγάλο 220ml πλαστικό μπωλ, θα σας κρατήσει πολύ καιρό, η υφή της είναι σαν της πράσινης Proraso αλλά και λίγο πιό σκληρή, απ'όσο γνωρίζω (χωρίς να έχω κοιτάξει αναλυτικά τα αυτοκόλλητα πάνω στα μπωλ) τα συστατικά της είναι περίπου τα ίδια με της Proraso με μόνη και σημαντική διαφορά του ότι εδώ έχει προστεθεί λανολίνη, η οποία βέβαια κάνει και τη μεγάλη διαφορά.

Εικόνα

2. Τιμή / διαθεσιμότητα: Πανάκριβη. Πωλείται στο ίντερνετ $52 στην Αμερική και ακούω πως στην Ιταλία έχει 25 Ευρώ. Στην Αγγλία έχει περίπου 45-50 Ευρώ αν δεν απατώμαι, και στη Μαδρίτη 45 Ευρώ. Πολύς κόσμος έχει εκφράσει την άποψη πως δεν αξίζει σε καμμία περίπτωση τα τόσο πολλά χρήματα που κοστίζει (ειδικά σε σχέση με την πράσινη Proraso), άλλοι όμως ορκίζονται στ'όνομά της και λένε καθαρά πως μόνο περί μιας 'αναβαθμισμένης' πράσινης Proraso δεν πρόκειται.

Εικόνα

3. Άρωμα: Eucalyptus με στοιχεία μέντας. Πάρα πολύ κοντά στην Proraso, μην περιμένετε εκπλήξεις εδώ. Ιδιανική για άνοιξη, καλοκαίρι και (ζεστό) φθινόπωρο.

4. Αποτελεσματικότητα / Ικανότητα σαπουνάδας: Πάρα πολύ καλή. Κάνει σαπουνάδα παχειά και πολύ καλής ποιότητας, με άριστη προστασία, που δεν στεγνώνει εύκολα. Πολύ γλιστερή, με μικρή ποσότητα προιόντος να είναι αρκετή για ένα ξύρισμα.

5. Ενυδατικές ιδιότητες: Καλές, αλλά όχι κορυφαίες στην κατηγορία. Η λανολίνη βοηθά πολύ, όμως αρκετοί χρήστες έχουν ευαισθησία σε αυτό το συστατικό, οπότε απαιτείται προσοχή. Αφήνει το δέρμα μαλακό και καλά ενυδατωμένο μετά το ξύρισμα.

6. Ποιότητα / Συνολικά: Μια υψηλής ποιότητας κρέμα ξυρίσματος, με άριστη απόδοση αλλά και πολύ υψηλή τιμή.

Εν κατακλείδι - η άποψη του Κων/νου:

1. Εμφάνιση / μέγεθος / συσκευασία: 4/5
2. Τιμή / διαθεσιμότητα: 2/5
3. Άρωμα: 3/5
4. Αποτελεσματικότητα / Ικανότητα σαπουνάδας: 4/5
5. Ενυδατικές ιδιότητες: 4/5
6. Ποιότητα / Συνολικά: 4/5 - Συνιστώμενη.
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Αν εχει καποιος να τα δωσει δεν θα εβελεπα το λογο να μην το κανει
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Νομίζω ότι σε αυτά τα λεφτά αξίζει να δοκιμάσει κανείς άλλα πράγματα πρώτα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Την πήρα.
Προιδεασμένος απο όσα ακούω για ομοιότητα με Proraso (Η οποία δεν μου άρεσε καθόλου επειδή είναι πολύ δυνατή) ήμουν διαστακτικός στη αρχή αλλά το τόλμησα.
Οπως έχω ξαναπεί κ για την συγκριση ADP vs Razorock XXX, Καμία σχέση .
Ότι πληρώνεις παίρνεις. Η λανολίνη κάνει εμφανώς καλύτερη δουλειά αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Δηλαδή αν προσθέσεις λανολίνη στην Propraso θα πάρεις μια SMN? OXI.
Δεν μου έκανε τον πλούσιο αφρο του Tabac, αλλά δεν με ενόχλησε καθόλου αφού ηταν επαρκης για ενα άριστο ξύρισμα, με το ξυράφι να γλιστράει με περίσσεια άνεση.
Αρκετά καλή ενυδάτωση. Ηπια μεθυστική μυρωδιά! Ο ευκάλυπτος κάνει διακριτική την παρουσία του και η αίσθηση στο πρόσωπο είναι δροσερή αλλά σε καμία περίπτωση ενοχλητική.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Από την περιγραφή του Κωνσταντίνου αρχικά, κατάλαβα ότι η μυρωδιά ήταν παρόμοια με του Proraso. Ισχύει τελικά;
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Η πρώτη μυρωδιά μόλις ανοίγεις το καπάκι οχι. Η SMN δεν βγάζει τόσο εντονα αυτην την φαρμακίλα τυπου wicks που βγάζει η proraso. Πάνω στο προσωπο μοιάζουν πολύ αφου εχουν παρόμοια σύνθεση αλλά κ πάλι η SMN εχει πιο εξευγενισμένη μυρωδιά.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Αγοράστηκε 42,00 Ευρώ την περασμένη εβδομάδα. Την έχω και την καμαρώνω αλλά αύριο θα την δοκιμάσω οπωσδήποτε με πιο επίσημο τελετουργικό (simpsons polo και Merkur Futur ) είδομεν .
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Arisk έγραψε:Δηλαδή αν προσθέσεις λανολίνη στην Propraso θα πάρεις μια SMN? OXI.
Και ειχα παρει μια χαρα κι εγω ο ερημος.

Εικόνα
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26273 times
Been thanked: 25719 times

Γιάννη ποιες εντυπώσεις σου άφησε η κρέμα;
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Αντώνη,
Θα την ξαναχρησιμοποιήσω για να φρεσκάρω τη μνήμη μου γιατί έχω πολύ καιρώ να ξυριστώ με τη SMN.
Βλέπεις έχω χάσει τη μπάλα με τόσες κρέμες και σαπούνια, συν του ότι λυπάμαι να χρησιμοποιώ τις καλές .
Σε καθημερινή βάση δουλεύω τα πιο προσιτά ή αυτά που έχω μεγάλο απόθεμα.
Αυτό που θυμάμαι με βεβαιότητα είναι ότι δεν είναι proraso με ότι αυτό συνεπάγεται και καταλαβαίνουμε.
if you have a great shave you have a great day
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”