Santa Maria Novella Crema da Barba

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Φίλε μου η εν λόγω κρέμα έχει αλλάξει φόρμουλα.
Υποθέτω ότι δεν θα είναι σαν την παλιά κρέμα αλλά και μόνο συγκρίνοντας τη φόρμουλα βλέπει κανείς την αλλαγή.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Λοιπόν πρώτο ξύρισμα με την εν λόγω κρέμα (ως γνωστόν για ασφαλή και οριστικά συμπεράσματα χρειάζοντα πολλά ξυρίσματα με διάφορα εργαλεία). Η μυρουδιά δεν είναι απαλό tabaco (όπως μου είχαν πει και έτσι το είδα κι εγώ μυρίζοντας το κουτί) αλλά λίγο προς το πράσινο το proraso. H διαφορά της είναι μυρίζει λιγότερο από αυτό αλλά κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος σου έρχεται αδιόρατα λίγος ευκάλυπτος στη μύτη που περιέχει μέσα του ακόμα πιο λίγο ελάχιστο ποσοστό κάμφορας. Ελάχιστο που αν δεν την είχα τόσο ψώνιο (χαχαχαχα) με τις μυρουδιές δεν θα το καταλάβαινα πιθανόν. Την έψαχνα την ανάλυση. Καμία μαγεία (είδες τι γίνεται όταν φανατίζεσαι και νομίζεις κι εγώ δεν ξέρω τι, σε προσγειώνει η πραγματική εικόνα). Όμως αισθητά περισσότερη (από το πράσινο ιταλικό) δροσιά. Αυτό θα το προσέξω πολύ σε επόμενα ξυρίσματα καθότι φαν της δροσιάς.
Τέλος πάντων φτιαγμένος από τις θείες μυρουδιές των μουάβια (προχθες ξυρίστηκα με την verde - απίστευτη αίσθηση λες και κολυμπας σε πράσινα λειβάδια με θείες μυρουδιές και τεράστια αγχόλυση) προσγειώθηκα.
Πάμε παρακάτω. Χρήση silvetrip frank με 24άρη knot σε εξαιρετικά μαλακό σύνολο. Η υφή της σαν της castle forbes ημισκληρη δηλαδη που σε καμία περίπτωση δεν συνιστάται για face lathering πρωτογενώς χωρίς να περάσει λίγο τουλάχιστον χτύπημα στο μπωλ. Άλλο σφάλμα αυτό. Η κρέμα όμως (λαμβανομένης υπόψιν της δυσκολίας διαχείρισης κατευθείαν πάνω στο πρόσωπο) έχει πολύ καλό αφρισμό αλλά όχι πχ σαν της kent menthol. Προστασία δέρματος εκπληκτική κυριολεκτικά. Χρησιμοποιώντας rockwell 6s/4 σε γέναι δύο ημερών και με ξυράφι KAI (πρώτη φορά) ενώ αισθανόμουν το κόψιμο και νόμιζα ότι θα πέσει κοκκίνισμα κάργα, είχα (με ένα χέρι κανονικό και ένα κόντρα και μισό σε μερεμέτια) με το που μπήκε πάνω μετά το alum block ελάχιστα και ανάξια λόγου τσουξιματάκια. Πολύ λίγα. Σ'αυτόν τον τομέα τολμώ να πω ότι τα σπάει και τελικά νομίζω ότι σε μία ανασφαλή βαθμολογία θα της έδινα (0-10) Τιμή 3 άρωμα 4 αφρισμό 6 προστασία 9
Θα βαθμολογήσω έτσι και κατά τα δύο επόμενα ξυρίσματα και θα βγει ο μέσος όρος. Πάντω νομίζω (νομίζω) ότι αν την είχα δοκιμάσει πιο πριν δεν θα την αγόραζα. Και πιστεύω ότι σίγουρα δεν θα την ξανα-αγοράσω.
Σε αναμονή για next time δοκιμή όπου βέβαια θα γίνει μισό χτύπημα στο μπωλ και μετά μεταφορά του πηχτού αφρού στο πρόσωπο για σβούρισμα και τελείωμα της παραγωγής.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Δεύτερη και τρίτη δοκιμή σε διάστημα μέρα παρά μέρα. Και στις δύο φορές Menrock με Astra, πινέλο omega 0146711 (24/58) συνθετικό hi-brush με μεταξένια τρίχα, και κρέμα στο μέγεθος φουντουκιού στο μπωλ. Αφρισμός παίδες καταπληκτικός από τους καταπληκτικότερους που έχω δει. Παχύς μεταξένιος και πολύ εύκολα διαχειρίσιμος με τη βοήθεια του νερού και της συνθετικής τρίχας. Νομίζεις ότι ποτέ δεν πρόκειται να σου "ξεφύγει" και εύκολα έρχεται εκεί που τον θέλεις εξ αρχής. Αφρός αρκετός για τρισήμιση περάσματα και μένει και λίγο ακόμα Την μία φορά πλήρης ετοιμασία στο μπωλ και μετά ελαφρύ σβούρισμα στο πρόσωπο, ενώ την άλλη πριν ετοιμαστεί πλήρως η μαρέγκα μεταφορά στο πρόσωπο και τελείωμα εκεί. Μάλλον η πρώτη (πλήρης ετοιμασία στο μπωλ και μετά μεταφορά στο πρόσωπο. Και έτσι με αυτό τον τρόπο έρχεται το άρωμα περισσότερο στη μύτη (δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό). Το άρωμα φαίνεται ότι διορθώθηκε αρκετά από την πρώτη φορά. Μάλλον με το άνοιγμα και την πρώτη επαφή με το οξυγόνο του αέρα αναδείχθηκε η μέντα (δεν θυμάμαι ακριβώς το proraso για να μπορώ να συγκρίνω) και η δροσιά ελαφρά περισσότερη από την πρώτη φορά. Και η μυρουδιά με μια περίεργη (που αρχικά ξαφνάζει) γλυκύτητα σε ένα σύνολο ελκυστικό που φέρνει στο νου μνήμες εφηβικές από τα πρώτα ραντεβού και το μάσημα καραμέλας ευκαλύπτου και μέντας τις μαλακές με τη ζάχαρη απέξω. Ταξίδια ονείρου που προχωρούν και σε πάν σε τόπους ανάλογα με την ψυχωσύνθεσή σου σε χρόνια και κόσμους αξέχαστους. Αιώνιους!! Θεωρώντας από τη μία την μυρουδιά καθοριστιό στοιχείο κριτικής σε όλη αυτή την έτσι κι αλλιώς και εξ ορισμού μαγευτική διαδικασία για όλους μας και από την άλλη έχοντας την τύχη-ατυχία να δοκιμάσω σχετικά νωρίς τη μαγεία των ιταλικών νουάβια και έχω σχηματίσει μέσα στο μυαλό μου το πρότυπο όπου όλες σχεδόν οι υπόλοιπες μυρουδιές έπονται με ξενέρωσε η santa maria στον τομέα αυτόν. Εκεί που όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ η κρέμα τα σπάει κυριολεκτικά και μπορώ να πω ότι το αποτέλεσμα ήταν πιο καλό από την πρώτη φορά ήταν η προστασία και το γλύστριμα. Κανένας απολύτως ερεθισμός κσι μεταξυριστικά δέρμα λες και δεν είχε γένια ποτέ. Χωρίς υπερβολή κορυφαία. Νομίζω ότι μάλλον προηγείται έστω πολύ λίγο των νουάβια. Βέβαια σε σύνολο έρχονται οι χρωματιστές Ιταλίδες με το τεράστιο βάρος της αρωματικής ονείρωξης και παίρνουν το βραβείο το πρώτο.
Να σημειώσω εδώ παρενθεσιακά ότι αυτό που είπα στο προηγούμενο ποστ για την σύγκριση του αφρισμού σε σχέση με την kent menthol δεν ισχύει γιατί η μία μαλακή και η άλλη σκληρή και η δοκιμή της santa maria ήταν στο πρόσωπο κατευθείαν.
Ανακεφαλαιώνοντας και σε συνολική βαθμολογία και των τριών ξυρισμάτων θα δώσω με βεβαιότητα εκφράζοντας τη συνολική αντίληψη χαρακτηριστικών τιμή 3 άρωμα 5 αφρισμό 9 και προστασία 10 με τόνο. Μάλλον όμως δεν θα την ξανάπερνα.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4704 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Φανταστική περιγραφή Δημήτρη!
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”