Ρroraso κρέμα - σαπούνι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Θα προσπαθήσω να εξευμενίσω εγώ τον herco!

Με τη μικρή εμπειρία που έχω σε Proraso (λευκή κρέμα και pre-shave), θεωρώ ότι έχουμε να κάνουμε με κλασσική περίπτωση όπου το marketing κάνει θαύματα... θα μου πείτε, ξέρεις εσύ με 3μιση μήνες στο πξ και δεν ξέρουν τόσοι Ιταλοί μπαρμπέρηδες που τη χρησιμοποιούν για δεκαετίες στους πελάτες τους (απ' ό,τι έχω διαβάσει, δεν έχω επισκεφθεί ιταλικό μπαρμπέρικο); Λέω καθαρά τη γνώμη μου...

Για μένα η λευκή κρέμα (η πρώτη μου στο πξ) είναι πίσω σε όλους τους τομείς από Palmolive (φθηνότερη), πολύ πολύ πίσω απ' όλη την βασική σειρά TFS(φθηνότερα), ειλικρινά δε βρήκα κάτι λιγότερο και στην Adelco ακόμα ακόμα (η οποία έχει και σαφώς ανώτερο άρωμα).
Όσο για το pre-shave, κάνει δουλίτσα, αλλά το Myrsol Emulsion - το οποίο δεν είναι καν pre - δεν το φτάνει...
YMMV φυσικά!
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Θα βρεθούμε οι καινούργιοι σε διασταυρούμενα πυρά, αλλά μπορώ να πω ότι η proraso red που έχω, είναι από τις κρέμες/σαπούνια που δεν ανυπομονώ να χρησιμοποιήσω.
Στο preshave του δίνω και καταλαβαίνει, αλλά μάλλον είναι η συνήθεια και το άρωμα, γιατί πιάνω τον εαυτό μου να χαζεύει preshaves.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22421 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Rossobianco έγραψε: 25 Μαρ 2018, 23:28 ... το Myrsol Emulsion - το οποίο δεν είναι καν pre - ...
Οι δημιουργοί του λένε ότι είναι και pre ;)

Myrsol Emulsion
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Όχι ακριβώς οι δημιουργοί του, ο Γιώργος! :)
Το προϊόν δημιουργήθηκε ως κρέμα ξυρίσματος και αυτή ακριβώς ήταν και η χρήση του από τον δημιουργό... στη συσκευασία - βάσει google translate - αναφέρει ότι είναι και after shave.
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Το άσπρο Proraso είναι καλό για ήδη ερεθισμένη επιδερμίδα.
Σαν σαπούνι δεν λεει για τίποτα άλλο..

Η Emulsion απο την άλλη είναι ένα τρόπο τινά ΜΑΓΙΚΟ προϊόν.
Υπάρχουν (Ισπανόφωνοι κυρίως) που ξυρίζονται με φαλτσέτες χρησιμοποιώντας την σκέτη !
Και Pre και After και κρέμα ξυρίσματος !!! :shock:
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Έτσι ακριβώς την έχω χαρακτηρίσει κι εγώ Τάσο, μαγική.
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Rossobianco έγραψε: 26 Μαρ 2018, 00:45 Όχι ακριβώς οι δημιουργοί του, ο Γιώργος! :)
Το προϊόν δημιουργήθηκε ως κρέμα ξυρίσματος και αυτή ακριβώς ήταν και η χρήση του από τον δημιουργό... στη συσκευασία - βάσει google translate - αναφέρει ότι είναι και after shave.
Δεν το λεει ο Γιωργος, φιλε Ιασονα. Το λεει η ιδια η εταιρεια στην ετικετα του προιοντος. Ειναι και για pre - οπως ανεφερε ο iogi.

para afeitarse sin dolor sin brocha ni jabon y para el masaje antes y despues del afeitado

to shave without pain without brush or soap and for the massage before and after shaving
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Raphaelo P.
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: 23 Μάι 2019, 23:52
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 4844 times
Ηλικία: 24
Επικοινωνία:

Αν και ξυρίζομαι παραδοσιακά εδώ και πέντε μήνες μήνες δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ Proraso. Αντί για Proraso στην αρχή είχα πάρει LaToja Sensitive κρέμα, χωρίς aftershave λόγο badget. Αργότερα πείρα ένα Nivea Balm από το σούπερ μάρκετ. Μιας και είχα ,λοιπόν, κάποια λεφτά που κάθονταν και με ιδέα του @Βασίλης Τ, είπα ας το πάρω.

Το χρησιμοποίησα με την Omega 48 και ήταν καταπληκτικό! Έχει ένα απλό, φρέσκο, καθαρό και δροσερό άρωμα, και μου αρέσει αυτή η κρύα αίσθηση που δίνει η μινθόλη μετά από κάθε πέρασμα. Είναι αρκετά γλιστερό (όχι περισσότερο από το Arko όμως). Διψάει για νερό αρκετά αλλά δεν το βλέπω σαν πρόβλημα, μιας και ευχαριστιέμαι την διαδικασία δημιουργίας της σαπουνάδας. Δίνει ένα πού καλό προστατευτικό στρώμα για το δέρμα και δυστυχώς πιστεύω πως αξίζει περισσότερο από το Razorock Blue Barbershop.

Μετά το ξύρισμα έβαλα και το Proraso Green Aftershave Lotion μιας και πείρα το πράσινο combo, αν και είχε διαφορετικό άρωμα από το σαπούνι, όταν τα χρησιμοποιήσεις μαζί, ταιριάζουν τελεία. Το ένα συμπληρώνει το άλλο.

Αν και budget επιλογή, μιας και μου βγήκε 10.50€ όλο το combo (λόγο εκπτώσεων :)), το βλέπω να το χρησιμοποιώ πολύ πιο συχνά από το RR BBS σαπούνι μου. Μια πάρα πολύ καλή αγορά και κατά τη γνώμη μου αξίζει.
9/10 :text-+1: και καλή συνέχεια!
Εικόνα
Only ONE way to find out how something works.Buy it yourself and use it. :D
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Πρόσεχε τι γράφεις...θα σε μπαναρει ο Ηρακλής ! :lmao
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7515 times
Ηλικία: 52

Μια χαρα ειναι τα Proraso και σε λογικες τιμες. Απλα τα σνομπαρουμε επειδη τα βρισκουμε ευκολα. Αν ηταν δυσεύρετα θα γραφονταν διθυραμβοι εδω μεσα!
Let the music play
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”