Ρroraso κρέμα - σαπούνι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5899
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27359 times
Been thanked: 38898 times
Ηλικία: 54

Πιάσε μια Castle Forbes να ιδείς τι θα πει slickness σε κρέμα.
Once you go black you never go back.
Αναφέρομαι φυσικά στην μαύρη συσκευασία, τί άλλο;
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Και σε μια Βραζιλιάνα να αναφερόσουν ας πούμε Ανδρέα πάλι δεν θα με πείραζε .... :shock: :shock: :shock:
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Vavous έγραψε:Πιάσε μια Castle Forbes να ιδείς τι θα πει slickness σε κρέμα.
Once you go black you never go back.
Αναφέρομαι φυσικά στην μαύρη συσκευασία, τί άλλο;

Έτσι!!
"Aut viam inveniam aut faciam "
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

επειδη ολα τα σαπουνια και κρεμες τα στριφογυριζω(latherαρω πιο σωστα εις την ελληνικη) σε μπωλ, παντα βαζω 5 σταγονες γλυκερινης.εχω παρατηρησει οπως και ο Ακης οτι η γλυκερινη δινει ογκο στον αφρο, κανει την κρεμα πιο μεταξενια, θελει πιο λιγο νερο και οντως κανει την αφροκρεμα πιο γλυστερη.επισης προστατευει πολυ περισσοτερο το δερμα απο οτι χωρις. :ugeek:
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Όντως η γλυκερίνη πιστεύω κι εγώ κάνει καλό στον αφρό (εγώ θα έλεγα σταγόνες πιο λίγες 3-4) και σαυτόν που θα τον "φορέσει". Όμως αν έχεις υπομονή σταγόνες νεράκι και χτύπημα μαζεύοντας κάθε λίγο τον αφρό από τα πλαϊνά του μπωλ και βάζοντας τα κάτω από το πινέλο, και ξανά και ξανά μπορείς να τον κάνεις τον αφρό να βγεί από το μπωλ και χωρίς ίχνος αέρα μέσα του. Υπομονή και με την προϋπόθεση ότι έχεις πάρει αρκετή ποσότητα σαπούνι. Και ο χρόνος "ενασχόλησης" βέβαια εξαρτάται και από το σαπούνι ή την κρέμα.
Εμένα πάντως επειδή μαρέσουν τα ακροβατικά θα δοκιμάσω λανολίνη και βούτυρο καριτέ (θα πάρω σταγόνες από την κόρη μου που φτιάχνει σαπούνια bio.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Vavous έγραψε:Πιάσε μια Castle Forbes να ιδείς τι θα πει slickness σε κρέμα.
Once you go black you never go back.
Αναφέρομαι φυσικά στην μαύρη συσκευασία, τί άλλο;
Όταν θες slickness - κ μόνο ! - λέγε με Arko Maximum Comfort και δε με λένε έτσι τυχαία..
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

akis_peiraias έγραψε: 06 Σεπ 2016, 11:43 Το λευκό proraso είναι φοβερό σε θέμα ερεθισμών . Αν το αφήσεις και μετά το ξύρισμα 2 - 3 λεπτά πάνω στο πρόσωπο και μετά ξεβγάλεις ειλικρινά είναι απίστευτο το αποτέλεσμα.
Λευκό Proraso και ερεθισμός; Ποιος ερεθισμός; Τι είναι ερεθισμός; :D Εγώ όταν ξυρίζομαι με το λευκό Proraso, μετά δεν αισθάνομαι καν ότι πρέπει να βάλω aftershave. Το βάζω απλά από συνήθεια, αλλά είναι σαν το δέρμα μου να μην έχει ξυριστεί. :mrgreen:

Μπορεί το λευκό να μην κάνει τόσο εύκολα αφρό ή τόσο παχύ όσο πχ το κόκκινο, αλλά η καταπραυντική του δράση είναι άλλο πράγμα!

Το μόνο κακό είναι πως είχα ανοίξει το μπωλάκι πριν περίπου 1 χρόνο και παρά το γεγονός πως έριξα τη rotation στα 2 σαπούνια στην απεγνωσμένη μου προσπάθεια να το τελειώσω, έχω φτάσει στα 67 ξυρίσματα (με 3,5 περάσματα) κι ακόμα να δω τον πάτο. :angry-soapbox: Δε λέει να τελειώσει. Πριν 2 μήνες έλεγα "τελειώνει" κι ακόμα περιμένω... Tι "load it like you hate it", δεν κάνει τίποτα. Αν είχα μείνει και στο bowl lathering, τώρα θα είχε μείνει ακόμα περισσότερο. Την κρέμα την είχα τελειώσει πολύ πιο γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

Αν και "Proraso disliker" θα συμφωνησω μαζι σου για το ασπρο.
Θα ελεγα οτι ειναι πολυ καλο για να ξεκουρασει την επιδερμιδα απο προβληματα που υπαρχουν.
Και το balm τους ειναι πολυ καλο.
Θα παω για εξομοληση με τα καλα λογια που λεω γιαυτο...(ακους Herco?)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Όλη η σειρά( λευκή, πράσινη,κόκκινη, κίτρινη,μπλε, κυπαρισσί) είναι φανταστική.ο ορισμός της σχέσης τιμής/ απόδοσης.και όχι μόνο.
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Δυο τινα συμβαίνουν: Η η τεχνική μου ειναι σε υψηλά επίπεδα η το Proraso ειναι υψηλου επιπέδου σαπουνι. Θυμάμαι ακόμη ένα καλοκαιρινο ξυρισμα χωρίς την παραμικρη αμυχη, BBS με Proraso πράσινο και R41.

Και παίρνει τηλέφωνο στα κεντρικά του men's only ο [mention]herco[/mention] για βόμβα 💣 στο παρον topic.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”