Ρroraso κρέμα - σαπούνι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εμένα μου αρέσουν προσωπικά τα συγκεκριμένα προϊόντα.Έχουν καλά συστατικά προσφέρουν ευρεία γκάμα αρωμάτων και προϊόντων.Η τιμή τους είναι πολύ καλή και όσο και αν είναι υποκειμενικό το θέμα δεν υπάρχει κάποιο προϊόν proraso που να μην καλύπτει κάποιον.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Έχω δοκιμάσει μόνο το πράσινο σαπούνι και είναι το χειρότερο από όσα χρησιμοποιώ στο ροτέισον που κάνω :)
Παραμένει στο ροτέισον γιατί
1. είναι το μοναδικό σαπούνι από τη συλλογή μου που έχει μενθόλη και
2. έχω βάλει περιορισμό στον εαυτό μου (με 2 εξαιρέσεις :D ) να μην πάρω άλλο σαπούνι εαν δεν τελειώσω πρώτα κάποιο από αυτά που έχω
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Όποτε κι άν ανοίξω το πράσινο σαπούνι ταξιδεύω στην εβδομάδα του 2013 που διάβαζα
το ιστολόγιο του Δορυφέροντα και το φόρουμ μας και την μέρα που επέστρεψα από τον
Χόντο με το σαπούνι, ένα χελωνοπινέλο και ένα μιά σταλιά μπολάκι για αφρό.
Το σαπούνι θέλει παραπάνω φόρτωμα, τότε κάνει πολύ καλή δουλειά. Συγρίνοντάς το όμως
με αντίστοιχα όπως το Τσέλα ή το Πίνο Σιλβέστρε, σαφώς τα δυό αυτά είναι πολύ καλύτερα.
Το άρωμα του Κουάντο εε συγγνώμη του πράσινου Προράζο δεν τόχει ομώς κανένα :D
Το άσπρο, απλώς δεν μου άρεσε το άρωμα και τόχω στην "αποθήκη".

Όσον αφορά τις κρέμες για μένα κάνουν ευκολότερο, περισσότερο, ευκολότερα αφρό.
απο τα σαπούνια . Η Μπλέ ειδικά είναι νομίζω η καλύτερή τους.
Το σκανδαλόξυλο παιδιά λυπούμαι δεν μου άρεσε το άρωμα =o
Συκγρίνοντάς τες με αντίστοιχες, είναι πολύ καλύτερες για μένα από την Speick, την Κάπους,
την Προσάρ, την Ουίλκινσον (που έχω). Κατώτερες όμως από τις Άρκο Μόιστ, Μάξιμουμ Κόμφορτ
την πολύ καλή Ινδική Godrej και εννοείται από τις Παλμόλιβ

Όλα όμως είναι υποκειμενικά, ΠΟΚ δηλαδή ;)
stergios

Δε θα ταν καλυτερο λετε να ενσωματωνοταν σ αυτο το νημα κ τα αλλα θεματα που εχουν ανοιχτεί κ αφορουν προϊόντα της ιδιας εταιρίας, ταυτόχρονα με μια αλλαγη στον τιτλο του παροντος νηματος? Η θα ναι πιο δυσκολο μετα να βρει καποιος αυτο που τον ενδιαφέρει?
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Λοιπόν έχω να πω ότι χθες συγκινήθηκα ιδιαίτερα όταν έκανα με το λευκό proraso έναν καλά κρεμώδη και γυαλιστερό αφρό δουλεμένο στο πρόσωπο με συνθετικό πινέλο (s10081 ) .
Πραγματικά τέτοιο αφρό με proraso δεν έχω ξαναφτιάξει.
Φόρτωμα περίπου 30 δευτερολεπτων και μετά έκανα κάτι διαφορετικό από άλλες φορές . Το σαπούνι που ήταν φορτωμένο στο πινέλο το άπλωσα όλο σπατουλαριστό στο πρόσωπο και μετά άρχισα να προσθέτω νερό στο πινέλο σιγά σιγά και δούλευα το πρόσωπο κομμάτι κομμάτι . Έκανα πραγματικά έναν πολύ καλό πηχτο αφρό.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
zouve
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: 02 Ιαν 2013, 13:01
11
Τοποθεσία: Αγία Βαρβάρα
Has thanked: 59 times
Been thanked: 111 times
Ηλικία: 39

έχω παρατηρήσει ότι οι κρέμες μέσα στα σωληνάρια αν τις αφήσεις για πολύ καιρό ξεραίνονται. Έχετε παρατηρήσει και εσείς κάτι τέτοιο;
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ναί το έπαθα κι εγώ με μια κόκκινη. Έπρεπε να πιέσω πολύ το σωληνάριο, ώστε να βγει η ξεραμένη ποσότητα, η οποία ηταν αρκετή. Παρατρίχα να μου ανοίξει απ' τα πλάγια το σωληνάριο λόγω της πίεσης.
Νίκος
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

αυτο συμβαινει σε πολλες κρεμες και ειναι φυσιολογικο.με την παροδο του χρονου η κρεμα αφυδατωνεται.αν την βαλουμε σε μια κατσαρολιτσα με λιγο χλιαρο νερακι και την αφησουμε κανα 5λεπτο ξεπετρωνει.εννοειτε οτι την βαζουμε μαζι με το σωληναριο. ;)
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Nomad έγραψε:Ναί το έπαθα κι εγώ με μια κόκκινη. Έπρεπε να πιέσω πολύ το σωληνάριο, ώστε να βγει η ξεραμένη ποσότητα, η οποία ηταν αρκετή. Παρατρίχα να μου ανοίξει απ' τα πλάγια το σωληνάριο λόγω της πίεσης.
Γι αυτό αρχίζω σιγά σιγά και γίνομαι φαν των σαπουνιών.

Added in 6 minutes 42 seconds:
Κι εγώ σιγά σιγά γίνομαι οπαδός της σειράς proraso. Όπως είπα και σε άλλον νήμα εχθές, έχω μια ευαισθησία στο πρόσωπο (προσωρινή πιστεύω) που προήλθε μάλλον από το κακοακονισμένο ξυράφι και τις δύο κόντρες με αυτό. Εχθές πήρα το καινούργιο άσπρο proraso soap white για ευαίσθητες επιδερμίδες, έκανα αφρό (με νερό της βρύσης) και μεταφορά στην κούπα όπου με τη βοήθεια του omega άφρισε ο τόπος, και τον πήρα τον αφρό και τον έβαλα στο πρόσωπο (και με το πινέλο και με τα χέρια). Τον κράτησα στο πρόσωπο 4-5 λεπτά και τον ξέπλυνα με τρεχούμενο νερό. Αποτέλεσμα τεράστια διαφορά στην επιδερμίδα η οποία έχει άλλη όψη ακόμα και σήμερα. Και πιστεύω ότι το απογευματινό ξύρισμα θα είναι καλύτερο από πλευράς ερεθισμών.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Το λευκό proraso είναι φοβερό σε θέμα ερεθισμών . Αν το αφήσεις και μετά το ξύρισμα 2 - 3 λεπτά πάνω στο πρόσωπο και μετά ξεβγάλεις ειλικρινά είναι απίστευτο το αποτέλεσμα.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”