Body Shop "MACA ROOT"

Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Εικόνα

Περιεργως διαπιστωσα οτι δεν εχει ανοιχτει θεμα για την συγκεκριμενη κρεμα.

Δεδομενης της σημερινης αγορας κ δοκιμης της κρεμας (αν και η ιστορια ξεκιναει 2 χρονια πριν οπου ειχε αποτελεσει την πρωτη μου κρεμα στην αρχη του Traditional shaving ταξιδιου μου) θα ηθελα να πω 2 λογακια.

Η κρεμα καταρχην βγαινει σε σωληναριο και μπολακι. Προσωπικα προτιμησα το μπολακι για τους εξης λογους

1. Η ποσοτητα ειναι περισσοτερη
2. Οταν τελειωνει η κρεμα στο σωληναριο, δυσκολευεσαι να "βγαλεις" την κρεμα που εχει απομεινει
3. Μου αρεσει να ανοιγω το μπολακι κ να την μυριζω :beah2

Οσον αφορα το αρωμα ειναι διακριτικο αλλα οχι ανυπαρκτο. Ακομη κ μετα το ξυρισμα η μυρωδια παραμενει διακριτικα στο προσωπο για αρκετη ωρα. Μην περιμενετε ομως εντονα πραματα.

Η ενυδατωση ειναι 10/10. Αν ξερεις να "χτυπας" αφρο (οπως ελεγα κ παλαιοτερα μαρεγκα) το προιον σε αφηνει αφωνο. Κρεμα πηχτη, κρεμωδης που επιτρεπει μια πιο "απρεπη" συμπεριφορα του ξυραφιου αφου προστατευει σε αρκετα μεγαλο βαθμο.

Η ποσοτητα που χρειαζεται για εναν προεδρικο αφρο ειναι αρκετα μικρη, οποτε μην παιρνετε θαρρος κ αρχισετε να φορτωνετε το πινελο σας...

Τελειωνοντας θα προτεινα να κατηφορισετε σε ενα body shop και να την παρετε. Ενα αρκετα καλο προιον, φυσικο, χωρις σιλικονες για τους φιλους που φοβουνται το ακριβο πινελο τους.

:danke
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Τιμή Άρη;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Hταν δωρο της γυναικας μου.....αν δεν κανω λαθος χωρις να ειμαι σιγουρος 13 ευρω??
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Όντως παράξενο που δεν είχαμε παρουσίαση αυτής της κρέμας. Την χρησιμοποιούσα πολύ και τώρα που μου την θύμισες θα την ξαναπάρω.
Το βάζο κάνει περίπου 13 € και το σωληνάριο τα μισά. Είναι εξαιρετικό προϊόν κατάλληλο για αρχάριους αλλά και προχωρημένους, και το βασικότερο εύκολα διαθέσιμο στην τοπική αγορά.

Παρακάτω το σύστημα βαθμολόγησης που χρησιμοποιώ, με ένα επιπλέον πεδίο, σχετικά με το πόσο εύκολα μπορεί κανείς να βρει το κρινόμενο προϊόν εφόσον κατοικεί στην Ελλάδα. (ψηλός βαθμός αν υπάρχει εδώ σε καταστήματα, στην συνέχεια αν υπάρχει σε πολλά ευρωπαϊκά και χαμηλός βαθμός αν υπάρχει σε λίγα και εκτός ΕΕ)

10 άριστο, 1 χείριστο.

Τιμή 5
Ποιότητα 8
Άρωμα 6
Αφρισμός 9
Αποτελεσματικότητα 8
Ενυδάτωση 9
Συσκευασία (μπολ) 9
Διαθεσιμότητα 9
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Επειδή χρησιμοποιώ εδώ και 2 μήνες περίπου την συγκεκριμένη κρέμα, θα συμφωνήσω και εγώ ότι πρόκειται για ένα πολύ καλό προϊόν. Τα χαρακτηριστικά της είναι πράγματι αυτά που αναφέρει ο Άρης και τα άλλα παιδιά, δηλ. πολύ καλή ενυδάτωση, μεγάλη προστασία κατά το ξύρισμα, όντως χρειάζεται μικρή ποσότητα για αφρό 3 περασμάτων που σε συνδυασμό με τα 200ml...υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να βαρεθείτε να την βλέπετε! :megagrin Το βαζάκι είναι σε συσκευασία των 200ml και στοιχίζει 13,50€ και αξίζει τα λεφτά του.
NavalArchitect

Πολύ καλή κρέμα. Ακριβώς όπως τα παιδιά ανέφεραν πιό πριν σχετικά με την απόδοσή της.

Αρκετοί δεν συμπαθούν τη μυρωδιά της, αλλά σαν προιόν είναι μια χαρά. Οι τιμές παίζουν αρκετά, με την έννοια πως στην Αγγλία είναι σχετικά τσάμπα (ειδικά όταν κάνει κάτι περίεργες προσφορές το Body Shop εκεί με free delivery κλπ.) αλλά επίσης και αναφορικά με την διάθεση ή τιμή σε άλλες χώρες. Για παράδειγμα, όταν ήμουν στη Λετονία έκανα το λάθος και πήρα ένα μπωλ - αν δεν απατώμαι το πλήρωσα πιό ακριβά ακόμη κι από Ελλάδα...

Ο 'πρόγονός' της είναι η Real Shaving Co. Limited Edition, μία ειδική έκδοση που είχε βγάλει παλαιότερα η RSC - ακόμη και το μπωλ ήταν ακριβώς το ίδιο αλλά διάφανο αντί για μπλέ. Αν δεν κάνω λάθος και αυτή τότε φτιαχνόταν από την Body Shop, άριστη κρέμα επίσης (σε αντίθεση με τα υπόλοιπα προιόντα της RSC τα οποία φτιάχνονται απ'την Creightons).

Δεν την έχω μαζί μου τώρα για να τραβήξω μια φωτό, αλλά αν είναι στα πράγματα που έρχονται κατά 'δω με το βαπόρι τότε θα επανέλθω ενευθέτω χρόνω...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

E, οχι και "5" για την τιμη ρε Αποστολε! Την τιμη την βρισκω παρα πολυ καλη! Δηλαδη ποια πρεπει να ειναι η βαθμολογια για την Blenheim Bouquet, που εχει και πιο λιγη κρεμα μεσα (150ml, αλλα κανει περι τα 70€! Ok, το καπακι ειναι απο ατσαλι και επαργυρωμενο.. :megagrin )...

Αρωματικα θα πω οτι δεν με εχει συγκινησει τιποτε απο τη σειρα ξυρισματος του Βody Shop.. Γιαυτο και το μονο προϊον που εχω απο την εν λογω αλυσιδα, ειναι το συνθετικο πινελο για να κανω αφρο με τις κρεμες με σιλικονη! :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ίσως και να έχεις δίκιο, έχει να κάνει και με τις οικονομικές αντιλήψεις του καθενός, δεν είναι εύκολο να είσαι αντικειμενικός σε αυτά.

Πάντως δεν θεωρώ την τιμή καλή την στιγμή που μια Palmolive στην Ελλάδα έχει € 2,60. Δεν φέρνω εγώ ένα κομμάτι από Αγγλία, υπάρχει κατάστημα που κάνει εμπόριο και κάνει επιμερισμό των εξόδων του.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Αν συγκρινω την κρεμα αυτη με τις κρεμες Nivea + Wilkinson (που ειναι στην κατηγορια των 2 ευρω) τοτε η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη.....Καμια σχεση σε ενυδατωση και πηχτικοτητα αφρου

Για μενα 13 ευρω δεν κανουν ουτε κρυο ουτε ζεστη κ δεδομενου οτι η κρεμα θα βγαλει λογικα κανα 6μηνο δεν εχω παραπονο.
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εντάξει, τις τιμές δεν τις κοιτάμε σε σχέση με το πόσο θα κρατήσει σε εμάς που αγοράζουμε πολλά προϊόντα και κάνουμε rotation αλλά σε σχέση και με το πόσο θα κράταγε αν χρησιμοποιούσες μόνο αυτή την κρέμα κάθε μέρα. Αλλιώς για ορισμένους (ονόματα δεν λέμε :megagrin ) όσο και να κάνει μια κρέμα θα είναι φτηνή αφού με τόσες που έχουν θα την κρατήσουν 30 χρόνια! :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”