Το αυτοκρατορικο I Coloniali (mango oil)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σημερα η πρωτη επαφη με το εν λογω σαπουνι. Να πω οτι ναι μεν σαν παρασκευαστης φαινεται μια αγγλικη εταιρια (J&E Atkinsons), ειναι στην ουσια ομως ιταλικη (Morris Profumi με εδρα στην Παρμα)! Αλλα το J&E Atkinsons σαν ονομα ειναι συνδεδεμενο με το Λονδινο και φαινεται οτι η εταιρια ειχε ιδρυθει εκει το 1799. Καποια στιγμη τελος παντων η εδρα και η παργωγη μεταφερθηκε στην Ιταλια. Το αστειο ειναι οτι στο φακελακι που ηταν το σαπουνι, εχει μια διαδικτυακη διευθυνση, αλλα και μια ταχυδρομικη, στο Λονδινο. Εαν παει κανεις στην ιστοσελιδα που εδωσα πιο πανω, δεν εχει καν τη δυνατοτητα να αλλαξει τη γλωσσα στα αγγλικα!

Ο Slur θα χαρει βεβαια, γιατι θα ειναι ο μονος που θα καταλαβαινει τι γραφει... :megagrin

Αυτα τα ολιγα για το μαθημα ιστοριας (οχι οτι μπορω να πω και πολυ περισσοτερα, αλλα και να μπορουσα, αυτα πιστευω φτανουνε)

Για να ερθουμε στο ζουμι...

Σημερα το χρησιμοποιησα για πρωτη φορα. Προκειται μεν για ενα σφιχτο σαπουνι, πολυ πιο σφιχτο απο τα γνωστα ιταλικα, αλλα σε καμμια περιπτωση οπως ενα triple milled. Μπορει να πιεστει και να φορμαριστει με αρκετη δυναμη. Καπως ετσι το φιφικωσα στο νεο του σπιτακι (ξερω θελετε φωτο.. :xp1 ). Το αρωμα ειναι μοναδικο, δεν εχω συναντησει καποιο αλλο σαπουνι που να μπορει να μπει αρωματικα στην κατηγορια του. Βεβαια δε συναντησα αλλο σαπουνι με λαδι μανγκο, ειναι η αληθεια!.. Και αρωματικα κανει μεγαλη διαφορα.

Αφου το μουλιασα σε αρκετα ζεστο νερο για ενα λεπτο περιπου (ειπα δεν ειναι "πετρινο" οπως τα triple milled, οποτε δεν θα το αφηνα ποτε τοσο οσο αφηνω ενα triple milled και σιγουρα ποτε σε καυτο νερο!), εφερα μερικες σβουρες με το silvertip. Ζεστο νερο + ζεστο σαπουνι + ζεστο πινελο = αρωματικος οργασμος! Το πινελο φορτωσε γρηγορα την ποσοτητα που θεωρησα αρκετη για το face lathering. η κρεμα που δημιουργηθηκε ηταν πολυ πηχτη, αλλα πρεπει να πω, εχω την εντυπωση οτι το σαπουνι ειναι μια diva. Δεν ειχα καμμια "εκρηξη σαπουναδας" οπως με αλλα σαπουνια, αλλα σταδιακη δημιουργια, και η αναγκη να το δουλεψω για να φτασω στο αποτελεσμα που ηθελα, ηταν κατι που με αρεσε πολυ! Θα ελεγα η ισορροπια που χρειαζεται, σε σχεση με την ποσοτητα του νερου που θελει, ειναι λεπτη. Αλλα να μην αναφερθω και παλι οτι νερο με νερο διαφερει, και ξυπνησω κακα πνευματα... Με αλλα λογια, θα ελεγα οτι ανηκει στα σαπουνια που σε προκαλουν. Αλλα ισως να ειναι υποκειμενικο αυτο. Παντως ετσι και δαμαστει... :wow Η κρεμα αντεξε και εφτασε για τα 2 περασματα με τη Merkur.

Το σοκ ηταν μετα το περασμα με τη μηχανη. Σπανιως και εννοω ΣΠΑΝΙΩΣ ειχα τετοια αισθηση του δερματος! Ενα περασμα απο το ξυρισμενο μερος με εκανε να αναφωνησω σχεδον. Παρα το οτι ειχα περασει τη μηχανη 2-3 φορες απο το ιδιο σημειο (κοντρα, εννοειται, με μικρες, κοφτες κινησεις, διαγραφοντας με τη λεπιδα στην ουσια ενα τοξο), υπηρχε ακομη ενα προστατευτικο φιλμ επανω στο δερμα που αφηνε το δαχτυλο να γλυστρησει. Δεν ηταν στιλπνο, οπως με πολλα αλλα σαπουνια. Ακομη και τωρα, περιπου 2,5 ωρες μετα, εχω στη μυτη ενα απαλο αρωμα με μια νοτα μανγκο, το δερμα ειναι ακομη απαλο και λειο, σα να μην ειχα βαλει αλκοολουχο λοσιον.



Το σαπουνι με εχει εξιταρει. Γιαυτο το ειπα και αυτοκρατορικο. :griechenland


Ειναι ενα σαπουνι το οποιο το προτεινω ανεπιφυλακτα ΣΕ ΟΛΟΥΣ σας.


Παραθετω για ιστορικους λογους και τη συνθεση του:

Aqua, Palmitic Acid, Stearic Acid, Cocos Nucifera (Coconut) Oil, Myristic Acid, Glycerin, Potassium Hydroxide, Isostearic Acid, Sodium Hydroxide, Parfum (Fragrance), Mangifera Indica (Mango ) Seed Oil, PEG-40 Sorbitan Lanolate, Boric Acid, Menthol, Propylene Glycol, Benzyl salicylate, Tetrasodium EDTA, CI 16035 (Red 40), Ci 42090 (Blue 1), Ci47005 (Yellow 10)

Εχει βεβαια μερικα στοιχεια που θα μπορουσαν ισως και κατω απο ειδικες συνθηκες να προκαλεσουν ερεθισμο, το παραδεχομαι, αλλα δε νομιζω να εχει κανεις ΤΟΣΟ ευαισθητη επιδερμιδα...
Ελπιζω να βοηθησε η πρωτη αυτη παρουσιαση, ελπιζω να εχουμε συντομα και αποψεις αλλων μελων με δικες τους εμπειριες! Ξερω οτι ο Κωστας ειναι ο μονος που το εχει εκτος απο μενα, οποτε για να δουμε τι θα πει και ο ιδιος! :megagrin

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22385 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Stefanos έγραψε: Ο Slur θα χαρει βεβαια, γιατι θα ειναι ο μονος που θα καταλαβαινει τι γραφει... :megagrin
Κάνεις λάθος χι-χι-χι :megagrin
Stefanos έγραψε:Ξερω οτι ο Κωστας ειναι ο μονος που το εχει εκτος απο μενα, οποτε για να δουμε τι θα πει και ο ιδιος!
Αν μιλάς γι αυτό τότε... ξανακάνεις λάθος! Ξανά χι-χι-χι
:megagrin :megagrin
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times
It’s my birthday

Το έχω κι εγώ στο γνήσιο μπολάκι από τερακότα, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη
http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php ... =70#p29420" onclick="window.open(this.href);return false;
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Φωτιες που μας ανάβεις Στέφο...και το είχα μπανίσει κάποτε! Δεν θα ενδώσω όμως!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22385 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Καλό είναι, η μυρωδιά του μοιάζει με το ASL της Pino Silvestre. Κι εγώ αυτό με την terracotta έχω.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αν σας αποκαλεσω ρεμαλια, εγω θα φταιω?? :beah2 :!@#!

Pino Silvestre? Με την καμμια!

Αντε να το χρησιμοποιησετε και να πειτε τις αποψεις σας! :dash
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22385 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Είναι θέμα μύτης φαίνεται, εμένα μου μοιάζουν... Εικόνα

ΥΓ. Για να γράφω "Καλό είναι" θα πει πως το έχω δοκιμάσει. Το ίδιο λέω για σαπούνια όπως το MWF, το Tabac, το Valobra stick και άλλα που μου αρέσουν. Μου είναι πιο εύκολο να γράφω τι δεν μου αρέσει παρά να γράφω διθυράμβους για τα προϊόντα που μου κάθονται καλά... ΞανάΕικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σημερα εκανα το μαλλον καλυτερο ξυρισμα με αυτο το σαπουνι.. Απο τοτε που το πηρα το θεωρουσα ως το καλυτερο σαπουνι που εχω. Τον τιτλο αυτο τον εχει ακομη. Με το ρυθμο που περναν τα σαπουνια για δοκιμη, ή απο αγορα, ή δωρο, μετα απο 1,5 μηνες, δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο, αλλα στο μεσοδιαστημα μπηκαν στη συλλογη αλλα 4-5 σαπουνια (D.R. Harris Marlborough, D.R. Harris Lavender, Floris Elite, Geo. F. Trumper Almond, Droyt's, δεν θυμαμαι καποιο αλλο :shocking ), και το συγκεκριμενο παραμενει κορυφη!

Κατα λαθος μαλλον, αλλα ενω το μουλιασα καπου στα 2 λεπτα, το πινελο ηταν ΠΟΛΥ καλα τιναγμενο. Αυτο ειχε το αποτελεσμα οταν το φορτωσα, να ειναι σα μια μαζα, ηταν δυσκολο να το μοιρασω στο προσωπο. Πρωτη φορα που χρειαστηκα τοσο πολυ νερο. Αλλα το αποτελεσμα ηταν φοβερο. Η κρεμα που δημιουργηθηκε ηταν απαιχτη, πηχτη, αλλα γυαλιζε, και μαζι της και το ματι μου! :megagrin Ποιοτικα η κρεμα οπως παντα ηταν απολυτη κορυφη, μετα απο 4 λεπτα προετοιμασια (το οτι κανω face lathering δε νομιζω οτι χρειαζεται πλεον να το αναφερω), και παλι συνειδητοποιησα οτι οι τριχες κοβονταν σα να περνουσε ενα καυτο μαχαιρι απο βουτυρο! Και μιλαμε για σαπουνι χωρις tallow! H Penhaligon's (και οποιος παρασκευαστης εβγαλε το tallow απο τη συνθεση του) θα πρεπει σε αυτο το σημειο να μαθει πολλα πραγματακια ακομη για σαπουνια χωρις tallow (θα με πειτε δεν μπορω να το συγκρινω με ενα triple milled οπως της Penhaligon's, και ισως να εχετε δικιο, γιατι ειναι διαφορετικο ειδος σαπουνιου - αλλα και παλι, για αυτο που προοριζεται ειναι αυτο που μας ενδιαφερει)
Αρωματικα δεν θα το σχολιασω, γιατι απλα, το αρωμα ειναι ενας υποκειμενικος παραγοντας. Προσωπικα το αρωμα μανγκο με τρελλαινει. Σημερα το ASL ηταν με ραβεντι (rhubarb) αλλα αρωματικα μπορω να πω οτι δενει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ με το αρωμα του σαπουνιου. Επισης, δεν εχω δοκιμασει καποιο αλλο σαπουνι που να αφηνει μια τοσο απαλη επιδερμιδα! Μετα το ξυρισμα, το προστατευτικο φιλμ εμεινε (αν και πιο λιγο) ακομη και μετα το ξεπλυμα με ζεστο και κρυο νερο!

Επιμενω οτι το Ι Coloniali ειναι ενα αυτοκρατορικο σαπουνι...





stay tuned
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Σώπα βρε Στέφανε, τόσο καλό ήτανε!Αν και έχω πει δεν έχω τρέλλα με τα σαπούνια αλλα το συγκεκριμένο, το valobra και κάποιο Mitchell’s μου χουν καρφωθεί στο μυαλό!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Χτύπα τα Ηλία!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”