Κρεμα Νoxzema

Άβαταρ μέλους
vavoulas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 31 Οκτ 2014, 02:31
9
Τοποθεσία: Φλωρινα
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Για 1,67 που την βρηκα ικανοποιητικη ειναι αν και ειναι λιγο δυστροπη στο δουλεμα,ισως και το οτι χρησιμοποιω σαπουνια τα τελ 2 χρονια να παιζουν ρολο στην εντυπωση που μου αφησε!
seek and destroy
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Η Noxzema σαν κρέμα (ο αφρός σε μεταλλικό δοχείο είναι πιο διάσημος), στην Ιταλία είναι κάτι σαν τον φτωχό συγγενή της Proraso. Όχι ότι η Proraso είναι κάτι το εξωγήινο, αλλά είναι το σημείο αναφοράς στην Ιταλία. Η καλύτερη Noxzema crema θεωρείται αυτή με το βούτυρο κακάου (κίτρινη συσκευασία στην Ιταλία) και αυτή έχει πολύ απαλή μυρωδιά. Μη χτυπιέστε άδικα με τη μάρκα αυτή για κρέμες. Και οι Ιταλοί, μεταξύ Proraso και ιταλικής Palmolive είναι χωρισμένοι.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9860 times
Ηλικία: 54

Η κρεμα και ολοκληρη η σειρα Νοχζεμα που κυκλοφορει εδω και λιγο καιρο στην Ελλαδα ειναι κατασκευης Σαράντη (PROϊόν SARάντη). Δεν ειναι κρεμώδης όπως η Palmolive, ουτε πηχτη σαν την Proraso. Ειναι σκληρη κρέμα και βγαίνει δύσκολα από το σωληνάριο. Παρ ολ' αυτα αν δουλευτει μισο λεπτο και με την προσθηκη νερου μια χαρα λαδεράρισμα κάνει και το αποτέλεσμα είναι καλό. Δε θα την ξαναπαρώ, έχω 3 Palmolive και από μία Proraso Nivea TOBS & Prosar στην ουρα να περιμένουν Γιατρέ μου και μιση Williams ήδη ανοικτή ! :twisted: 8) Για νέους στο αθλημα δεν θα την πρότεινα, μια Palmolive γι αυτούς θα είναι ότι πρέπει :character-oldtimer:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Omegaman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 18:47
6
Τοποθεσία: ΙΤ
Has thanked: 245 times
Been thanked: 256 times

Μάλιστα, δεν ήξερα ότι φτιάχνονται στην Ελλάδα. Πάλι καλά! Να παρασκευάζεται και τίποτα στην Ελλάδα...
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε στο Σκλαβενίτη είχε προσφορά τα δυο σωληνάρια Noxzema στα 2,15€
Για 1€ η μια είναι πολύ καλά νομίζω. Προσωπικά τις πήρα κ η μια πήγε δωράκι στον πατέρα μου.
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εμένα ένα σωληνάρι που είχα και το είχα χρησιμοποιήσει πριν κανα μήνα, θυμάμαι ότι την πίεσα υπερβολικά για να βγεί μια μικρή ποσότητα. Σήμερα που άνοιξα το συρτάρι για κάτι άλλο είδα το κόκκινο της noxzema να έχει ανοίξει σε δυο μεριές και να έχει βγεί λίγο έξω. Άνοιξε από την προηγούμενη πίεση. Το πέταξα όπως ήταν.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
5
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Τσάμπα η υπογραφή βρε Μητσο!!!! Όλο και κάποια πατέντα θα έβρισκες!
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Χαχαχα δικαιολογια μεγαλη ηταν για πεταμα. Μου ηρθε κουτι...
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Σαν κρέμα την βρίσκω πολύ καλή. Δεν με ενοχλεί καθόλου που δεν έχει έντονο άρωμα.
Σαν προστασία,και γλίστρα μου κάνει πολύ περισσότερο από κάποιες άλλες κρέμες (ακόμη κ ToBS/CrS).
Το μόνο θέμα που είχα (την έχω βάλει σε μπολ) είναι οτι το στόμιο ειναι πολύ μικρό κ σαν κρέμα αρκετά πηχτή.
Για εμένα είναι ελάχιστα πιο κάτω από την Palmolive (είτε Ιταλική είτε Γερμανική).

Στην ερώτηση αν θα την ξανα αγόραζα είναι ΝΑΙ
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Εγώ πιστεύω ή μάλλον θέλω το ξυριστικό μέρος σαπουνάδας (σαπούνι ή κρέμα) να μυρίζει. Είναι μέρος αναπόσπαστο (η μυρουδιά) της όλης πανδαισίας του ΠΞ. Δέχομαι την ανυπαρξία ή τους χαμηλούς τόνους μόνο σε περίπτωση που έχουμε για χρήση την rolls royce ή την mazerati των κρεμών-σαπουνιών στους υπόλοιπους τομείς (προστασία κλπ). Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η santa maria novella που μυρίζει ελαφρά και ανεπαίσθητα αλλά συνολικά είναι "από άλλον πλανήτη".
Εδώ όμως (στη noxzema) εμένα που έσπαγε τα νεύρα με την δυσκολία να τη βγάλεις από το σωληνάρι. Τύλιξα στο τέρμα της συσκευασίας μεταλλικό κλειδί (το γνωστό για το άδειασμα σωληναρίων) και με πολύ ζόρι να βγάλει κάνα δυο εκατοστά κρέμα που ήθελα λίγο ακόμα. Το σωληνάρι κόντευ να σκάσει, πράγμα που έγινε μετά. Εάν ήταν κάποια ακριβή κρέμα θα του έκανα χειρουργείο για να τη βάλω σε μπωλάκι. Αλλά για 1,5 ευρώ πήγε στο πυρ το εξώτερο χαχαχα
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”