Κρεμα Νoxzema

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Η Κρέμα αυτή έχει μυρωδιά σαν της ingram.Διακρίνω την καμφορά και πιο πίσω τη μενθόλη.Δεν είναι σαν παγάκι στο πρόσωπο όπως ας πούμε η palmolive menthol και θα έλεγα οτι πλησιάζει την ingram σε δροσιά.Δεν μπορώ να πώ οτι είναι "ευθραυστη" όπως η Αγγλική ingram.Τώρα επίσης δεν μπορώ να πώ οτι κάνει τον πιο πηχτό αφρο,αλλά αν βάλουμε διπλη ποσότητα όλα βαίνουν καλώς.Η προστασία είναι καλή χωρίς να αγγίζει τοπ προιόντα όπως castle forbes ή lebelle soaps.
Από την άλλη μπορώ να πώ ότι είναι μια κρέμα που ευχάριστα κρατώ στα ντουλάπια μου.Έχει σταματήσει όμως και έτσι με βγάζει από τη δύσκολη θέση να την ξαναπάρω...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Χόντος Καλλιθέας σήμερα το απόγευμα, έχω πάει για ενα σαπούνι Παπουτσάνη και ριχνοντας μια ματια στα ξυριστικα βλεπω ανάμεσα στις κρέμες Προσαρ και Adelco ενα (1) κοκκινο κουτάκι κρέμας ξυρίσματος μόνο του: Noxzema ! Το πήρα χωρίς καθυστέρηση Γιατρέ μου! :D

Εικόνα

Εικόνα

Άντε να βγάλει και κανένα ASL ο Σαράντης !!!
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

"Απλώστε καλά την κρέμα με πινέλο και ζεστό νερό".
ΑΥΤΟ είναι το βασικό, φοβήθηκα μην ήταν καμμιά Brushless.
Μπράβο στους "Ιχνηλάτες" του φόρουμ Νικόλα, Τόλη, Τηλέμαχο, καιρό έχουμε
να πάμε στο Χόντο :D ώρα για ψώνια...

Edit, για τσέκαρέ τη όμως Νικόλα, μην είναι τίποτε Prosar μετονομασμένη σε Νοζίμα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Στα υπόψιν... ;) το καλό είναι ότι αρχίζουν και έρχονται - παραγονται νέα προϊόντα από τις εταιρίες στη χώρα μας .... Νικόλα πόσο κάνει ?
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7318 times
Been thanked: 9858 times
Ηλικία: 54

Τσεκαρα τη συνθεση, ειναι διαφορετική απο την Προσάρ. Αρωματικά δεν αποκλείω να μοιάζουν. Κι εγώ είχα αμφιβολία μηπως ειναι brushless αλλά μόλις διάβασα τη λέξη πινέλο σιγουρεύτηκα. Μόλις μου τελείωσε η Tabac, παίρνει σειρά μαζί με την Williams! Τιμή 2.14
any shave you can walk away from, is a good shave!
tolis7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 07 Φεβ 2017, 00:17
7
Has thanked: 60 times
Been thanked: 328 times

και ειχα αμφιβολιες αν ειδα καλα! αυτη ειναι που ειδα στο χοντο αιγαλεω!
Άβαταρ μέλους
tolis.k
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2015, 15:14
8
Has thanked: 521 times
Been thanked: 428 times
Ηλικία: 53

Έγινε σήμερα ένα πέρασμα από Χόντο Ν.Ερυθραίας για άλλο λόγο, αλλά να σου, έπεσα πάνω στην κόκκινη Noxzema.
Με τιμή στα 2,15 ευρώ δεν το πολυ-σκέφτηκα και την πήρα.
Εν τω μεταξύ είχα γένια 3 ημερών και άρχιζαν να με φαγουρίζουν και απαραίτητα θα γινόταν ένα ξύρισμα το βραδάκι. Έτσι λοιπόν είπα να την δοκιμάσω.

Η δοκιμή έγινε με πινέλου ασβού, Parker 65R, gillette Rubie #4, τρία περάσματα.

Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση είναι το πόσο σφιχτή κρέμα είναι. Εννοώ ότι κυριολεκτικά έβαζα αρκετή δύναμη στο σωληνάριο για να βγεί από μπροστά η κρέμα. Από όσες κρέμες ξυρίσματος έχω χρησιμοποιήσει, πρώτη φορά βλέπω τέτοια κρέμα, που όπως την ρίχνεις στο μπωλ, έτσι να κάθεται σαν κομμάτι από σαπούνι.
Η δεύτερη σκέψη μου ήταν ότι θα είναι συμπυκνωμένη, καθώς στο ανακάτεμα με το πινέλο αργούσε περισσότερο να λιώσει από τις αντίστοιχες άλλες κρέμες του εμπορίου.
Ενώ στριφογύριζα το πινέλο επίσης διαπίστωσα ότι θέλει περισσότερη ώρα δούλεμα μέχρι να δέσει ο αφρός. Άρχιζα να αναρωτιέμαι ....μήπως έβαλα πολύ νερό? Όμως θεώρησα ότι η ποσότητα της κρέμας που έβαλα ήταν αρκετή!

Το άρωμα είναι πολύ - πολύ αδύναμο σε αυτή τη κρέμα και μου ήρθαν με πολύ φαντασία χημικές νότες λάϊμς και μενθόλης.
Ξαναπιάνω το κουτί να διαβάσω σύνθεση. Πουθενά μενθόλη και φυσικά ούτε αίσθηση δροσιάς. Μετά μου ήρθε στο μυαλό πρίν πολλά πολλά χρόνια σαν φοιτητής, που είχα αγοράσει ένα γκαζοτενεκέ Noxzema.

Ναι αυτό είναι, αναφώνησα, Πήγαν και πέρασαν το άρωμα του γκαζοτενεκέ στη κρέμα. Και μετά μου ήρθε πιο ξεκάθαρα το άρωμα.

Το άρωμα είναι αυτό που ονομάζω "Ξεθυμασμένη κόκα κόλα¨. Ναί αυτό είναι το άρωμα της κρέμας "Ξεθυμασμένη κόκα κόλα¨(sic).

Κατά τα τρία περάσματα ο αφρός μου έδωσε σημάδια όχι καλής καλυπτότητας στο πρόσωπο. Ενώ το πινέλο ήταν φορτωμένο με αφρό, ο αφρός δεν έλεγε να ξεκολλήσει από αυτό και να μείνει πάνω στο πρόσωπο.

Τέλος δεν ένοιωσα κάποια ιδιαίτερη προστασία, υποτυπώδης θα έλεγα μάλλον, ενώ επίσης κατά το ξέπλυμα δεν διαπίστωσα καλλυντικές ιδιότητες στο δέρμα, αλλά ούτε ιδιότητες ξηρότητας σε αυτό. Επίσης απουσίαζε η αίσθηση ολισθηρότητας.

Το ξύρισμα ήταν επιτυχημένο και δεν νομίζω ότι οφείλεται στη κρέμα, παρά στη μηχανή και την λεπίδα που στο νούμερο 4 ξυρίσματα, είχε γλυκάνει όσο έπρεπε για την επιθετική Parker.

Για την Noxzema sensitive ήταν πολλά τα κενά που μου άφησε σαν κρέμα και δεν νομίζω ότι θα μπεί στο ντουλάπι μου ξανά.

Κατά την ταπεινή - προσωπική μου άποψη,
He who pays the piper, generally calls the tune. :violin:
ουκ εν τω πολλώ το ευ
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Την έχει και ο Γαλαξίας
"Aut viam inveniam aut faciam "
stergios

Και στο Βασιλόπουλο
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Κρέμα των 2 ευρώ, που όμως δεν πλησιάζει πουθενά την Palmolive. Θα τη χαρίσω μου φαίνεται. Ξεφτιλίζει τις άλλες κρέμες που έχω με το να είναι μαζί τους. H SJOL μου παραπονέθηκε κιόλας ότι κουράστηκε να ζει μαζί με παρακμιακούς τύπους.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”