Godrej shaving soap

Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ωραιες ειναι ρε, κανουν και καλο!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

Godrej TV commercials.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Alexis_3
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 429
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2011, 16:13
12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

Καλά η πρώτη διαφήμιση είναι τρελή μ... αχχχααχαχαχαχα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Εικόνα
Πρόκειται για αυτό το σαπουνάκι που είναι και το μοναδικό από οτι κατάλαβα που κατασκευάζεται στην Ινδία.
Το άρωμα παλιακό και με μια δόση λεβάντας σε συνδιασμό με μπαρμπέρικο και μια θύμιση καθαριστικού.Γενικά ευχάριστο άρωμα θα αρέσει σε πολλούς.Το μεγεθός του μικρό χωράει και στην παλάμη.Έρχεται σε κουτάκι πλαστικό με μια τρυπίτσα απο κάτω.Ειναι σχετικά μαλακό αλλά και σκληρό όσο πρέπει.Με ελάχιστες στροφές έβγαλε αφρό για 4 χέρια.Η προστασία αρκετά καλή όπως και η τιμή του και η ενυδάτωση ικανοποιητική.Ταιριάζει άψογα με το after shave Denim-musk και την κολώνια paco rabanne.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Ξεθάβω για να καταγράψω κι εγώ τις πρώτες μου εντυπώσεις μιας και το χρησιμοποίησα πριν λίγο...

Η λίστα συστατικών: Potassium Palmate, Potassium Stearate, Potassium Cocoate, Glycerine, Titanium Dioxide, Perfume.
Το σαπούνι έρχεται σε μικρή πλαστική συσκευασία των 50 γραμμαρίων.
Η υφή του είναι αυτή:

Εικόνα

Το άρωμά του είναι αρκετά έντονο,προσομοιάζει σε κάτι σαν λεβάντα σε συνδυασμό με απορρυπαντικό, σου βγάζει ''παλιομοδίτικο'' χαρακτήρα και προσωπικά θα έλεγα ότι με κάποιον τρόπο καταλαβαίνεις με τη μία την ινδική του προέλευση μόνο και μόνο από τη μυρωδιά. Προσωπικά δεν τρελάθηκα, αλλά έχει χαρακτήρα αναμφίβολα.

Για να το δουλέψω δεν πειραματίστηκα ιδιαίτερα· θεώρησα (μάλλον σωστά) ότι θα δυσκολευόμουν να το κάνω να αφρίσει με τον τρόπο που δουλεύω τα croaps, οπότε αποφάσισα να το βυθίσω στο νερό μέσα στο νιπτήρα για περίπου 5 λεπτά - με τον τρόπο που έχω δει ότι κάνουν στο MWF.

Χρησιμοποίησα γουρουνοπινέλο (Ω 11137) για να είμαι σίγουρος και το αποτέλεσμα μετά από 20-30 δευτερόλεπτα φορτώματος ήταν αυτό:

Εικόνα

Εικόνα

Μετά από 10 περίπου λεπτά στο πρόσωπο, η σύσταση του αφρού είναι αυτή:

Εικόνα

@b[mention]bill3377[/mention] , αφιερωμένη η φωτό :D . Θέλει αρκετό νεράκι κατά τη διάρκεια του face/bowl lathering, νομίζω αν πειραματιστείς λίγο παραπάνω θα σε ανταμείψει. Εμένα ο αφρός έμεινε ακριβώς έτσι στο αριστερό μάγουλο σε όλη τη διάρκεια του πρώτου περάσματος.

Η προστασία του ήταν σχετικά καλή, αν και στο 2ο και 3ο πέρασμα (XTG και ATG) ένιωσα αρκετές φορές τη λεπίδα να τραβάει σε κάποια δύσκολα σημεία. Residual slickness σχεδόν ανύπαρκτο.
Κάπου εδώ όμως πρέπει να σημειώσω πως το σαπούνι χρησιμοποιήθηκε χωρίς καμία απολύτως προετοιμασία ή χρήση pre-shave προϊόντος (κάτι που έχω κάνει μόνο με ακριβότερο tallow σαπούνι στο παρελθόν).

Μεταξυριστική αίσθηση όχι κάτι το αξιοσημείωτο, στον μέσο όρο θα έλεγα. Ερεθισμούς δεν είχα, πέρα από το κλασσικό σημείο στο λαιμό, για το οποίο βέβαια φταίω κι εγώ γιατί πίεσα πάλι.

Συνολικά σαν αίσθηση μπορώ να πω πως μου άρεσε, γιατί πιστεύω ότι αν ένα σαπούνι τα βγάζει πέρα κατ' αυτόν τον τρόπο χωρίς να έχεις προετοιμάσει καθόλου το δέρμα σου, τουλάχιστον αξίζει προσοχής... επιβεβαιώνεται επίσης και το κοινό που έχει παγκοσμίως και το ότι θεωρείται cult προϊόν.
Θα επανέλθω μετά από 4-5 χρήσεις...
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
stergios

Φαινεται λιγο αερατος ο αφρος κ οχι συμπαγης, η με ξεγελαει η φωτο? Νομιζω Ινδία βγαζουν κ μια κρεμα που θεωρουν καποιοι, καλη. Αγιουβερδικη συνταγη ντεμεκ.
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Όντως είναι πιο αεράτος... δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα πάντως.
Πολλές κρέμες βγάζουν οι Ινδοί (περιμένω μία), το θέμα είναι τι να πρωτοπρολάβεις να δοκιμάσεις! Αν εννοείς τη συγκεκριμένη εταιρεία, βγάζει σίγουρα μια έκδοση με μενθόλη και μία λάιμ απ' αυτά που έχω δει εγώ.
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Θα το δοκιμάσω ακόμη μια φορά. Εμένα μου βγαίνει τόσο αερατος ο αφρός που στο τέλος εξαφανίζεται. Αύριο έχει δοκιμή πάλι.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
Rossobianco
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 22 Φεβ 2018, 00:49
6
Has thanked: 1169 times
Been thanked: 1446 times
Ηλικία: 33

Απαντώ εδώ στην παράθεση του [mention]rhtoras[/mention] για να είμαστε on topic. Δε γνωρίζω αν έχει υπάρξει κάποιο reformulation, αλλά εμένα δεν είναι ακριβώς άσπρο, έτσι φαίνεται στη φωτό. Σιέλ-γαλάζιο είναι. Όταν λες το δικό σου είναι μπλε εννοείς σαν το μπλε της συσκευασίας ας πούμε;
ΙΑΣΟΝΑΣ
Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα· όσο λιγότερη έχεις, τόσο περισσότερο την απλώνεις.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οχι - γαλαζιο εννοει - ιδιο με το δικο σου ;)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”