Κρέμα ξυρίσματος Beau Mec

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ευχαριστω Αντωνη για την Blue Ice!

Αρωματικα ειναι διαφορετικη απο την κλασικη Beau Mec που περιεγραψα πιο πανω. Mοιαζει να ειναι πιο φρεσκια, πιο "γαλαζια" (οπως ειναι και το κουτι δλδ). Α! Μιας και ανεφερα το κουτι.. Το κουτι λεει οτι ειναι 100 ml, αλλα αν το σωληναριο εχει 100ml εγω ειμαι ο χαμενος γιος του Ελβις! Μαλλον 75-80ml εχει! Το κουτι λεει οτι εχει και 33% δωρεαν.. Δεν ξερω αν αυτο το ποσο το τραβηξαν απο την τιμη.. Παντως το σωληναριο δεν εχει 100ml με την καμμια!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26397 times
Been thanked: 25867 times

Έφτασε κιόλας;;; Και μετά λέμε για τα ΕΛΤΑ!

Τέλος πάντων, πραγματικά δεν γνώριζα ότι η κρέμα βγαίνει σε δυο εκδόσεις, θεωρούσα ότι πρόκειται για την ίδια σε νέα συσκευασία. Πάντως σε εμένα, η μυρωδιά μου έφερνε σε έντονο δέρμα, το οποίο είναι υποκειμενικό βέβαια!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ναι, φερνει.. Αλλα λιγο. Ειδικα σε σχεση με την κλασικη εκδοαση!

Το οτι παραδοθηκε γρηγορα δεν ειναι θεμα ΕΛΤΑ, αλλα Deutsche Post! Ρωτα τον Αποστολο ποσο εκανε το πακετο που του εστειλα!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26397 times
Been thanked: 25867 times

Επειδή δεν θέλω να βγω offtopic για τα ΕΛ.ΤΑ. άνοιξα θέμα εδώ!
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μιας και το βρήκα το θέμα , το πακέτο μας έχει την εν λόγω κρέμα και με το που την άνοιξα ξετρελάθηκα απο το άρωμα!Έκανα ένα lathering (για να πάρει μυρωδιά και το καινούργιο μου πινέλο) αλλά όχι επιτυχημένο διότι καταλάθος έβαλα πολύ νερό.
Είδα τα συστατικά και μιας και δε τα καταλαβαίνω πολύ αυτά τα χημικά , έχει σιλικόνη η κρέμα αυτή?Υπάρχει κάποιο στάνταρ μαγαζι για να τη βρούμε?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10560
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26397 times
Been thanked: 25867 times

Με βάση τα συστατικά Ηλία δεν είδα σιλικόνη (δεν είναι βέβαια εντελώς καθαρή από ουσίες). Όντως αρωματικά τα πάει καλά, δεν είναι σε καμία όμως περίπτωση (κατ' εμέ) εφάμιλλη της palmolive, που ξέρω ότι την έχεις για να έχεις μέτρο σύγκρισης.

Εγώ την πήρα από super market "Γαλαξίας".
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι palmolive, omega και kappus είναι κορυφή για μενα βάση και της τιμής τους βέβαια , απλά η μυρωδιά της κρέμας αυτή μου έκανε πολύ καλή εντύπωση!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Πληροφορίες επικοινωνίας
Όνομα εταιρείας DIMFIL LTD
Επαφή i i
Email
Διεύθυνση ΣΟΥΡΗ 29, Καματερού, Ελλάδα
Τ.Κ. 13451
Τηλέφωνο 30 210 2323140
Διεύθυνση διαδικτυακού τόπου http://www.dimfil.gr" onclick="window.open(this.href);return false;
Η εταιρια το εριξε στα βιολογικα,δεν βλεπω πουθενα για ξυριστικα κλπ.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Παρα το ιδιο (σχεδον) ονομα, παρα το γεγονος οτι ειναι στο Καματερο και οι 2, εχουν ιδιο τηλεφωνο (τηλεφωνικο κεντρο), ειναι σε διαφορετικα σημεια. Απο την αλλη, η Bio-Farma λεει οτι δραστηριοποιειται απο το 1996 στον τομεα των βιολογικων τροφων. Ισως να ανηκει στον ιδιο ομιλο. Αλλα ειναι 2 διαφορετικες εταιρειες. Στις ΗΠΑ αρκετες εταιρειες χημικων εχουν και εταιρειες τροφιμων (γνωστες στην Ευρωπη ειναι π.χ. οι Unilever, P&G κλπ)....

Nομιζω ενα τηλεφωνο θα ξεκαθαρισει το τοπιο... :megagrin
Εικόνα
morisonhotel
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 11 Μαρ 2013, 21:00
11
Τοποθεσία: περιστερι αττικης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Stefanos έγραψε:Πριν μερικες βδομαδες παρελαβα καποια σωληναρια της εν λογω κρεμας. Για διαφορους λογους δεν την ειχα χρησιμοποιησει (*γκουχ-γκουχ*). Την ειχα σνιφαρει στην αρχη, απεφανθην οτι το αρωμα δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο και την εβαλα στο χρονοντουλαπο του rotation. Σημερα ειχα μια εμπνευση. Και μαζι κωλοκαιρο εξω απο το παραθυρο.

Οποτε την ξεθαψα. Ειναι σε ενα γκαστρωμενο σωληναριο των 75ml και αυτο σε κουτι του οποιου η μορφη πρεπει να αλλαξει.

Αφου εβρεξα με ζεστο νερο το χερι μου, εβαλα ελαχιστη, ημουν περιεργος τι αρωμα θα εβγαινε, λογω της πιο υψηλης θερμοκρασιας. Και το πρωτο σοκ ηταν γεγονος. Μυριζε δερμα (leather)! Το μυαλο μου πηγε αμεσως για καποιο λογο, σε παλιο, καφε δερμα! "Ωωωωωπα της! Αρχιζουν τα ωραια!", ηταν η δευτερη μου σκεψη. Δεν εχω καμμια κρεμα με νοτες απο leather, και το μονο σαπουνι με τετοιες νοτες ειναι το πολυ καλο Knize Ten (το οποιο ομως δεν εχω - για την ωρα). Δεν εχω καν υποψιν μου δευτερη κρεμα (ή δευτερο σαπουνι) που να κυκλοφορει με νοτες leather (EdP οπως το Black Afgano ή το Cuir Ottoman ειναι μεν αρωματικα πιο "ογκωδη" ακομη και απο το Knize Ten, αλλα δεν υπαρχουν σε προϊοντα για ξυρισμα!!)!
Καθαρα χειμωνιατικο το αρωμα της Beau Mec, πολυ retro για την γευση μου, οποτε το αρωμα αυτο το παω με 1000%. Ειναι ενα αρωμα που ή θα το λατρεψεις, ή θα το μισησεις. Κατι ενδιαμεσο δεν υπαρχει.

Και τωρα μερικες φωτο

Εικόνα
Για καποιο λογο, τα σωληναρια ειναι "τουμπανο" μεχρι επανω φουλαρισμενα.
Εικόνα
Ψιτ, μηπως πρεπει να αλλαξετε τη μασκα του εκτυπωτη?
Εικόνα

Αφου βγηκα απο το ντουζακι και ετοιμαστηκα (το Μ46 ηταν σε καταδυση σε πολυ ζεστο νερο - στο μπωλακι που εχω, και αυτο βουτηγμενο σε καυτο νερο στο νιπτηρα - ολη την ωρα), εβαλα περιπου ½ εκατοστο της κρεμας σε καθε μαγουλο. Η πυκνοτητα της κρεμας μου θυμισε αυτη της Wilkinson, ισως λιγο πιο πυκνη. "Καλο αυτο", σκεφτηκα.
Σε καμμια περιπτωση δεν ειναι τοσο πυκνη οπως της Kaloderma για παραδειγμα (review upcoming!)
Τιναξα το πινελο ΠΟΛΥ καλα (παντα ξεκιναω με οσο το δυνατον πιο λιγο νερο!) και αρχισα να φερνω κυκλους πανω στο μαγουλο. Και εκει αρχισε καπου η πανδαισια του ... δερματος! Το πινελο απλωσε υποδειγματικα την κρεμα σε ολο το προσωπο. Βουτηξα τοτε για πρωτη φορα την κορυφη του πινελου στο καυτο νερο, και αρχισα το μασσαζ. Η υψηλη θερμοκρασια του νερου αρχισε να ελευθερωνει και αλλο αρωμα. Στη μυτη ειχα ολη την ωρα ενα εξαισιο αρωμα δερματος. Πορωση σκετη! Ο αφρος που αναπτυχθηκε σηκωνει σιγουρα αρκετο νερο, και αυτο ειναι θετικο, γιατι δινει περιθωρια για πειραματισμους, ειδικα οταν δεν την εχει χρησιμοποιησει κανεις την κρεμα και δεν ξερει πως θα αντιδρασει με το νερο.. Ηταν πηχτος, χωρις φουσκιτσες κλπ ιστοριουλες που θα εδειχναν σημαδια κατωτερης ποιοτητας. Δεν ενιωσα καποιο τσουξημο ή τραβηγμα.
Τα γενια μεν 24 ωρων και κατι, αλλα οταν εβαλα το slim στο δερμα, δεν καταλαβα να κοβει κατι, δεν ακουγα τιποτε. Παραξενεμενος κοιταω το ξυραφι, βλεπω τριχες. Κοιταω το δεξι μαγουλο, δεν βλεπω τριχες! Ηταν μια απο τις ελαχιστες φορες που δεν μπορεσα να ξυριστω με το αυτι. Τι σημαινει αυτο. Η προετοιμασια με το πινελο (οπως ολοι ξερετε κανω μονο face lathering) απο τη στιγμη που εβαλα την κρεμα μεχρι που περασε ο θεριστης της Astra, με πηρε περιπου 4 λεπτα, υπολογιζω. Συνηθως κανω 5. Σε αυτο το διαστημα η κρεμα ειχε καθαρισει τα τελευταια απομειναρια λιπους και φολιδων στο δερμα, ειχε φουσκωσει και μαλακωσει την τριχα, την ειχε προετοιμασει καταλληλα δλδ για την επερχομενη σφαγη.
Με δεδομενο οτι μιλαμε για μια κρεμα της ταξης του 1,30€, η ποιοτητα της ειναι εξαιρετικη, χτυπαει αλυπητα αλλες που κανουν τα δεκαπλασια και βαλε!! Σαφως ανωτερη της Kolynos αλλα και της Prosar, για να μεινουμε σε ελληνικης παρασκευης κρεμες. Και δε μιλαω αρωματικα, γιατι το αρωμα ειναι μια πολυ υποκειμενικη υποθεση. Ποιοτικα μιλαω παντα. Εαν σε καποιον αρεσει το leather, αλλα σε μια αρχεγονη ας πουμε εκδοση, και οχι "μπασταρδεμενο", τοτε η Beau Mec ειναι η τελεια επιλογη. Με δεδομενη και την ποιοτητα της, κυριοι, για μενα η κρεμα αυτη ειναι η κρεμα των κρεμων στο rotation μου. Συνηθως θελω μερικα ξυρισματα για να βγαλω συμπερασματα. Γιαυτο και δεν εχω βαλει ακομη reviews απο Kaloderma, Barbon, D.R. Harris Lavender (δεν το εχω χρησιμποποιησει καν ακομη... :xp1 ). Αλλα εδω εξεπλαγην.
Προσωπικα θεωρω την κρεμα (λαμβανοντας υποψιν τις γνωστες παραμετρους) ως την απολυτη κορυφη για μενα! (παραμενω σαπουνακιας ομως! :beah2 )

Και επειδη το δευτερο πραγμα που σκεφτηκα οταν εκανα τον συνειρμο ηταν το αγαπημενο συγκροτημα της νιοτης μου, παρτε και το καταλληλο βιντεακι! :megagrin

[youtube][/youtube]

Ελπιζω να σας αρεσε το review, σιγουρα θα συνεχισω να γραφω τις εντυπωσεις μου, ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΣΑΣ!

Φιλικα
Στεφος
συνχαριτηρια για το αρθρο αλλα κυριως για τους judas! breaking the law
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”