Κρέμα Ξυρίσματος Old Spice

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Αν διακρίνω καλά από την φωτογραφία αναφέρει ότι η κρέμα είναι της Shulton οπότε μάλλον μιλάμε για vintage πρίν το 1990 όπου η εταιρεία εξαγοράστηκε από την ακατονόμαστη (P&G). Αν το κατάστημα φέρει και άλλα "χτύπα" τα ανελέητα καθὸτιν σπανίζουν (μάλιστα αν περισσεύει και κανένα σφύρα άμεσα :drool , εννοείται με το αζημίωτον).
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Λοιπον κυριοι, μετα απο αρκετο (sic) καιρο, λεω να κανω ενα review..

Προκειται για την κρεμα του Τηλεμαχου (τον οποιο και ευχαριστω εξτρα αλλη μια φορα). Η κρεμα εχει bar code, (για την ιστορια: 8716500382004). Επανω γραφει Made in England, οποτε μαλλον μιλαμε για γνησια Old Spice κρεμα, και οχι ...

Εχοντας δοκιμασει την ινδικη εκδοση της κρεμας (με αριστα το 10 στο αρωμα της δινω ενα 6 και στην αποδοση/ποιοτητα αλλο ενα 5,5, δλδ 6/5,5), την τουρκικη εκδοση (-20/0), αλλα και μια brushless, επισης original Old Spice, ειχα πολλη περιεργεια, να δω τι καπνο φουμαρει αυτη..

Εχθεςμ μετα τη δουλεια, και αφου εστειλα τον κινεζο για καταδυση 5 λεπτων, παρεα με ενα Gillette Parat, και αφου πιο πριν ειχα κανει ντους και πλυνει εξτρα την μουσουδα με σαπουνι και ζεστο νερο, ανοιγω το σωληναριο. Πρωτη εντυπωση κατα το σνιφαρισμα: FUCK YEAH! ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ! Γνωριζοντας οτι προκειται για αρχαια κρεμα, το επιπεδο ποιοτητας του αρωματος ειναι πολυ ικανοποιητικο! Μοιρασα ενα εκατοστο κρεμας σε μικρες δοσεις ανα τη μουσουδα (συντομα καταλαβα οτι ηταν μεγαλο ΛΑΘΟΣ!), και ηδη απο την αφη καταλαβα οτι ποιοτικα η κρεμα ειναι πολυ καλη! Οπως ειχε ζεσταθει απο το δερμα, το αρωμα που αναδυοταν, εμενα προσωπικα με εστειλε τουλαχιστον 40 χρονια πισω.. Στα πολυ νιατα μου δλδ.. χαχαχα Τιναξα καλα το πινελο και αρχισα να κανω με κυκλικες κινησεις μασσαζ και να μοιραζω την κρεμα στη μουσουδα. Καλυφθηκε καλα με την κρεμα και βουτω για πρωτη φορα το πινελο στο ζεστο νερο.. Μεσα σε 30 δευτερολεπτα και αλλη μια βουτια, ειχα καταλαβει το λαθος μου με την ποσοτητα της κρεμας που μοιρασα αρχικα στη μουσουδα.. Ημουν μαρτυρας μιας εκρηξης αφρου! Ισως να "εφταιγε" και η συνθεση του νερου - πολλοι θα με πειτε τρελλο, αλλα παραμενω στην αποψη μου οτι η συνθεση ειναι σημαντικη!!! Σπανια την ειχα "πατησει" ετσι, αλλα εχθες σε σημειο που δεν ηξερα τι να τον κανω, πως να τον κρατησω για το 2ο περασμα (οριστε;) πανω στο πινελο! Αφου σουταρα σχεδον 25% της κρεμας, αφησα προσεκτικα το πινελο κατω.. Ξεκινησα με το ξυρισμα και ενω το Parat εχει την φημη μιας ηπιας μηχανης, οπλισμενο με μια ASP και σε συνδυασμο με την κρεμα, τα αποτελεσματα ηταν φοβερα! Εντυπωση με εκανε η ευκολια με την οποια γλυστρουσε τη λεπιδα. Πραγματικα εξεπλαγην θετικα! Το περασμα τελειωσε, και στο ξεπλυμα καταλαβα οτι ενα 2ο δεν θα ειχε πολυ νοημα. Αλλα ειχα επιπλεον κρεμα.. χμχμχμ Οκ.. Φουπ φαπ φιπ, πασαλειβομαι αλλη μια φορα. Η κρεμα ηταν ντουρα, χωρις σημαδια κοπωσης. Οκ, ηταν μερικων λεπτων μιας και δεν ανηκω στην κατηγορια αυτων που θελουν 20 λεπτα για ενα περασμα! Αλλα εχω δει κρεμες απο πιο ακριβα προϊοντα να διαλυονται εν ριπη οφθαλμου (π.χ. μακρυα απο τον Ολυμπιο Ζευ της Freshline ή πως το διαολο την λενε). Με το δευτερο περασμα πηρα ο,τι ειχε αφησει το πρωτο, και δεν ηταν ιδιαιτερα πολλα. Αυτη την στιγμη, 26 ωρες μετα, τα γενια ισα που τα αισθανομαι παλι.

Ανακεφαλαιωση (και υποκειμενικη κριτικη)
Προκειται για μια πολυ καλης ποιοτητας κρεμα, την οποια θα την χρησιμοποιω με μεγαλη φειδω, ελεω σπανιοτητας!Δεν περιμενα να με αρεσει ΤΟΣΟ πολυ. Ειμαι fan του σαπουνιου ξυρισματος της εταιρειας, που σταματησε κιολας στις αρχες του 80 να παραγεται), τωρα ηρθε η κρεμα και εδεσε το σιροπιιιι...

* Αρωμα: 9/10 (υποκειμενικα, γιατι πρωτα πρωτα θα πρεπει σε καποιον να αρσει το Old Spice σαν αρωμα. -1 γιατι εχασε λιγο απο το περασμα του χρονου)
* Αποδοση/ποιοτητα: 8-9/10

Αυτα...

Ερωτησεις? :megagrin

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Στεφανε εχεις δοκιμασει και την Ινδικη να μας πεις διαφορες;
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Νικόλα το αναφέρει ο Στέφανος.
Stefanos έγραψε:Εχοντας δοκιμασει την ινδικη εκδοση της κρεμας (με αριστα το 10 στο αρωμα της δινω ενα 6 και στην αποδοση/ποιοτητα αλλο ενα 5,5, δλδ 6/5,5)
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Τηλέμαχε, στο νήμα με τα σαπούνια και τις κρέμες σου, αναφέεις ότι έχεις μια old spice ευρωπαϊκή (μάλλον σαν αυτή που με έστειλες), με την προσθήκη (discontinued?) Με απόλυτη σιγουριά η κρέμα είναι προ πολλού discontinued! ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Νομίζω το διόρθωσα και έφαγε διαγραφή μιας και σου έστειλα Στέφανε την τελευταία.Δεν είμαι μονοφαγάς!Μακάρι να ξαναέβρισκα όμως έτσι για την αλλαγή.Η περιγραφή σου είναι απίστευτη!Πράγματι αυτή η κρέμα μπορεί να συγκριθεί με πολύ λίγες.Δεν ξέρω αν γίνομαι offside αλλά τη θεωρώ καλύτερη από την κατά πολύ ακριβότερη castle forbes!
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Αν και τα ποσταρισματα είναι πολύ παλιά μήπως κάποιος φίλος ξέρει αν μπορώ να βρω την κρεμα old spice να την αγοράσω από κάποιο κατάστημα Αθήνα - Πειραιά? Την έχω δει στο ebay αλλά αν υπάρχει σε κάποιο κατάστημα για πιο γρήγορα θα ήταν καλά. ..
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Δεν νομίζω φίλε Άκη. Μου φαίνεται παράγεται πια μόνο για την Ινδική αγορά.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Θα σου πρότεινα να μην την αγοράσεις,εκτός και εάν βρείς την προηγούμενη έκδοσή της.Δυστυχώς και εδώ έχουμε reformulation και η ποιότητα έχει πέσει,από όσα λένε άλλοι συνξυριστές,αισθητά.
Για άλλη μια φορά τη λύση τη δίνουν οι artisans με πολλά σαπούνια και κρέμες τύπου oldspice.
Ενδεικτικά:gingers garden-old spice type,soap commander-endurance,wholly kaw-twice as spice να ακούγονται συχνά σαν ιδανικές λύσεις!
Στο ebay μπορείς να βρείς και vintage stuff το οποίο κοστίζει αλλά η προσωπική εμπειρία μου μαζί του λέει ένα πράγμα:Αξεπέραστο._
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Χρησιμοποιώ εδώ και 3 βδομάδες την ινδική έκδοση της κρέμας.
Το άρωμα είναι αυτό που κάτι σου θυμίζει, αλλά ψάξε - ψάξε δε θα το βρεις ποτέ. Καμία σχέση με το After Shave και απογοητεύεσαι. Δε θα έκανα ξύρισμα με ξυράφι καθώς υπολοίπεται σε προστασία. Για να την χρησιμοποιήσεις με DE, "τρώγεται".
Δεν θα την ξαναγόραζα γιατί στις κρέμες αν ψάχνεις άρωμα, ποιότητα, σχέση τιμής/απόδοσης, μετά τις κρέμες Cyril R Salter και την Truefitt & Hill No 10, το χάος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”