Καμία πρόταση για το νέο μου σαπούνι;

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Παλικάρια σας παρακαλώ θα ήθελα να μου προτείνετε ένα σαπουνι ξυρίσματος.
Αυτό το καιρό έχω 3 το ένα είναι ένα οικολογικό το οποίο και δεν μου αρέσει καθόλου...
Το άλλο είναι το proraso και το τρίτο το οποίο τα πήρα μαζί με τα πρώτα μου ξυριστικά και είναι το " Geo F Trumper Limes"

Παρακαλώ αν μπορείτε προτείνετε μου ένα για να πάρω.
Έχω το ξύλινο μπολάκι από το Geo F Trumper οπότε ίσως να πάρω απλά ένα refill χωράει οπουδήποτε σαπούνι σε οπουδήποτε μπολ; η πρέπει να είναι της ίδιας εταιρίας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ο,τι σαπουνι και να ειναι χωραει σε οποιο δοχειο, μπολ κλπ εχεις προχειρο και ειναι καταλληλο! Η μαγικη λεξη ειναι.. μαλλον εικονα εννοω... Βεβαια πρεπει να εχει και καπακι.... Αυριο θα βγαλω οικογενειακη φωτο τα σαπουνια μου... :mrgreen: (μαντεψτε ποιο εχω σαν μοναδικο στο γνησιο μπολακι του... :P )
Επισης, για τα στικ εχω ενα παρομοιο, με 9 εκ λαμα, ειναι πιο πρακτικο σε μικρα μεγεθη, οπως και οταν εχουν μεινει υπολειματα απο το πρωτο εργαλειο...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22405 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Moccahead έγραψε:(μαντεψτε ποιο εχω σαν μοναδικο στο γνησιο μπολακι του... :P )
Μήπως αρχίζει από "T" και τελειώνει σε "abac" :?: ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Ρε παιδιά, χαμός στο φόρουμ τώρα τελευταία!Πολλή συζήτηση!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Φίλε πολλή συζήτηση αλλά είναι από 5-6 χρήστες! :lol:
Φαντάσου να γίνουμε περισσότεροι! :D
Απάντηση βέβαια στο βασικότερο μου θέμα δεν πήρα! :lol:
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22405 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Το μοναδικό σαπούνι εκτός από το κλασσικό Proraso που έχω δοκιμάσει είναι το Col. Conk Amber (10€ η μεγάλη συσκευασία στον Τσομπάρη, υπάρχει και πιο μικρή, αλλά δεν ξέρω τιμή). Δεν είναι άσχημο, έχω διαβάσει ότι και το Almond της ίδιας μάρκας είναι καλό. Είναι σαπούνια με γλυκερίνη.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Βασικα σε εδωσα ηδη την απαντηση... :P

Τεσπα.. Στην φωτο βλεπεις πως εχω τα σαπουνια μου. Το Arko ειναι σε φετακια και στουμπηγμενο σε μπολακι απο ανοξειδωτο ατσαλι με καπακι (το οποιο ειναι απο συσκευασια τυριου!) Το Tabac Original ειναι στη θεση του, το μπλε ειναι Wilkinson stick περασμενο απο τον τριφτη, στο γυαλινο ειναι σε φετακια ενα SIR Irisch Moos. To Arko οπως φαινεται κλεινει καλα, κανει και για ταξιδι λοιπον. Το Tabac Original μια απο τα ιδια, για το Wilkninson εχω ενα μπολακι πιο μικρο σε διαμετρημα απο το καφε αυτο και απλα το βαζω απο επανω, το γυαλινο με το Irisch Moos απλα το γυρναω στο πιατακι που βλεπετε. Με αλλα λογια. Μπορεις να παρεις και να κανεις ο,τι θελεις, αρκει να ειναι για σενα πρακτικο και να σε αρεσει. Δεν υπαρχει νορμα. Μπορεις να βαλεις refill το ιδιο, ή τριμμενο ή κομμενο καποιο αλλο. Εννοειται οτι κανενα σαπουνι δεν χανει ποιοτικα εαν το τριψεις ή το κοψεις σε φετακια (και το στικ σαπουνι ειναι σε στικ φορμα!) Εαν το σαπουνι που διαλεξες ειναι σκληρο, τοτε καλυτερα να το επεξεργαστεις με τον τριφτη και να βαζεις καθε λιγο μερικες σταγονες γλυκερινης για να μαλακωνει.

Εικόνα

Questions? :mrgreen:

EDIT: Ολα τα σαπουνια που εχω στη φωτο ειναι πολυ πολυ καλα. Εαν υποθεσουμε οτι θες να αγορασεις απο το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ (οταν πουλανε το Tabac Original ASL 300ml για 44€, ενω το παιρνω εγω στα 19,-, ή το refill σαπουνι ξυρισματος στα 26,- και εγω το παιρνω στα 7,- *διεγραφη*) e-aromata μην το κανεις.. Αν θες το συγκεκριμενο σαπουνι εστω και σε ρεφιλ, σφυρα να τα δουμε πως μπορω να στο στειλω (με αλλα λογια, με τα λεφτα που θα δωσεις να παρεις απο τους ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ ενα, θα σε στειλω 3 και αν υπολογισεις και τα εξοδα αποστολης απο εκεινους και απο εμενα, παλι πιο φτηνος θα ερθω... 8-) )!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αντρέα εγώ επειδή δεν θα έμπενα ποτέ στην διαδικασία να τρίψω κ.λπ (για αυτό και θαυμάζω τον Mocca ;) ) θα σου προτείνω ενα συγκεκριμένο σαπούνι.
Είναι σε καλή τιμή και χωράει στο μπωλάκι σου ;)

http://www.gentlemans-shop.com/acatalog ... .html#a115

off topic: Στέφο γιατί τρίβεις/ κόβεις τα sticks και τα κάνεις σαπούνια, ενώ μπορείς να πάρεις κατευθείαν το σαπούνι; Το stick δεν είναι για να χρησιμοποιηθεί σαν stick, κατευθείαν στο πρόσωπο;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Απο τα συγκεκριμενα δεν υπαρχει στην αγορα ουτε ενα σε μπωλακι!.

Με αρεσει η ενασχοληση, να του δινω τη φορμα που θελω, να το περιποιουμαι.. Ξερω ειμαι φευγατος.. :P :mrgreen: Τιποτε δεν ειναι "dedicated". Πριν ξεκινησω με κρεμα και σαπουνι ξυριζομουν με κρεμοσαπουνο για τα χερια. Πουθενα δεν ελεγε οτι ειναι μονο για τα χερια. Αλλα με βολευε. Τωρα ουτε να το μυρισω στη μουσουδα μου. Εχω σαπουνι σαπουνενιο με ελαιολαδο, αλλα και ενα handmade με σπορους παπαρουνας και κατι αλλες παπαριτσες για peeeling!

Μπορεις να το τριψεις το στικ στο προσωπο σου..

πχ Εισαι σε ταξιδι. Ενδεικνυται στικ? Ναι απολυτα. Το στικ το εχεις σκετο (δειξε μου ποσοι εχουν στικ Tabac Original ή SIR Irisch Moos στην Ελλαδα!!!) οπως ειναι το Arko π.χ. Οταν το βρεξεις τι γινεται? Που θα το ακουμπησεις? Ειναι δυσκολο να βρεις το στρογγυλο δοχειακι που υπηρχε πιο παλια. Μπορει να το βρεις, αλλα μαζι με το σετ. Και εχεις λοιπον το στικακι, με τα νερα και τις σαπουναδες.. Να σε δω να το βαλεις στο νεσεσερ σου.. Εξ ου και [εδω] το 17! Παιρνεις το σαπουνι (στικ ειναι η φορμα του.. Σαπουνι ειναι!!!!) π[ου χρειαζεσαι, καπακωνεις, ξεπλενεις το κουτακι, το σκουπιζεις με μια πετσετουλα και ετοιμο να μπει στη θεση του! Απλα, επειδη με αρεσει το κανω λιγο πιο... *γκουχ* 8-) Που να δεις τη διαταξη που εχουν τα νηολογια και οι φωτογραφιες στη βαση δεδομενων μου.. :mrgreen:

Ολα αυτα ειναι βεβαια υποκειμενικα. Μπορει να βρεθει καποιος και να ειναι πιο βαρεμενος απο μενα.. :P Δεν ειναι υποχρεωτικο τιποτε. Με αρεσει, το κανω, το αποτελεσμα δεν επηρεαζεται..

Οκ το παραδεχομαι.. Συμπληρωματικα δε γουσταρω να τριβω το στικ στη μουσουδα.. :ugeek: :mrgreen:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

τι ειναι στικ?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”