Musgo Real κρέμες και σαπούνι ξυρίσματος

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σημερα η πρωτη επαφη μου με την κρεμα.

Αρωματικα την ηξερα βεβαια, αλλα αλλο το ενα, και αλλο το αλλο. Η κρεμα ειναι νεας παραγωγης Ach Brito - LAFCO. Χρησιμποιησα το 2-band ST της New Forest. Οπως ξερετε κανω (αποκλειστικα και μονο) face lathering. Εβαλα οση κρεμα βαζω παντα, ειτε ειναι Palmolive, Nautik, Tabac, κλπ κλπ. Ο αφρος δημιουργηθηκε πολυ γρηγορα και ηταν ιδιαιτερα πυκνος. Το αρωμα της μενθολης παρων, αλλα οχι τοσο εντονο οσο στα κλασικα προϊοντα μενθολης (Proraso, Palmolive, Valobra, κλπ κλπ). Απλα υπαρχει και δενει αρμονικα με το συνολο, δινοντας εναν vintage αερα στο αρωμα που αναδυεται. Θα ελεγα οτι θα αρεσει και σε καποιον που δεν ειναι φανατικος της μενθολης, αλλα του αρεσει η φρεσκαδα της. Το αρωμα. Δεν περιγραφεται ευκολα - πρασινες νοτες, μενθολη, κιτρο (ελαχιστο), εχω την αισθηση οτι διακρινω λιγη φτερη (εβαλα λιγη κρεμα στα δαχτυλα μου και την μυριζω, εφοσον απο τηνθερμοτητα αρχιζουν να αναδυονταιμ οι αρωματικες ουσιες) και ρε παιδι μου αυτη η κρεμα ειναι σα να εχει ερθει απο αλλη εποχη, αρωματικα τουλαχιστον.

Εχω την εντυπωση οτι σηκωνε λιγο νερο ακομη. Στο 2ο περασμα (το οποιο ουτε χρειαζοταν, γιατι με το πρωτο τα ειχε ισοπεδωσει ολα η κεφαλη του Merkur 41 βιδωμενη στην λαβη απο ανοξειδωτο ατσαλι του Ron) ειδα οτι ειχε αρχισει να αραιωνει. Α! ΑΚΡ ηταν ο φονιας.. Πρεπει να παραδεχτω οτι δεν ειχα κανει το στανταρ 5λεπτο (το λιγοτερο) που κανω, αλλα λιγοτερο, οποτε θα ελεγα οτι εχει ενα ελαφρυντικο. Θα ελεγα οτι ειναι απο τις καλυτερες κρεμες που εχω χρησιμοποιησει, αν και οι δοκιμες θα συνεχιστουν με διαφορες μηχανες και λεπιδες.


Επισης βλεπουμε ποσο διαφορετικα μπορει να αισθανεται καποιος ενα προϊον (συγκρινετε με το μηνυμα του Αντωνη πιο πανω). Γιαυτο και λεω συχνα εδω μεσα: δοκιμαστε, δοκιμαστε, δοκιμαστε, δοκιμαστε ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα σε όλους,

Με την συγκεκριμένη κρέμα εχω κανει μόνο 2 ξυρισματα, την επέλεξα λόγω της μυρωδιας της που είναι ιδιαίτερη. Γενικά είναι αν σου αρέσει το άρωμα της θα την προτιμήσεις,αν όχι θα σου φανεί ότι βρωμάει. Σαν κρέμα κανει ευκολα αφρο και μαλακώνει τα γενιά, δεν σε δυσκολεύει καθόλου. Δεν έχω δοκιμάσει άλλη είναι η πρώτη μου και η επιλογη της έγινε λόγω αρωματος και σύμφωνα με την γνώση του Γιώργου ότι είναι καλη και θα με βόλευε στον αφρο, τις υπόλοιπες που μου έβγαλε τις απέρριψα λόγω μυρωδιας, πιο μετα μάλλον θα χτύπησω και το after shave της (Για πινελο χρησιμοποιώ ένα pure badger hjm)


Πέτρος
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Ερώτηση: με τη Musgo Real αισθάνεστε αυτήν την παγωμάρα στο πρόσωπο όπως και με την proraso;
Κώστας
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Σε πολύ μικρότερο βαθμό Κώστα.
Βαλάντης
Άβαταρ μέλους
g90
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Ιαν 2013, 17:15
11

Να κάνω μια ερώτηση και γω, διαβάζω στην περιγραφή της κρέμας ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και χωρίς πινέλο. Την έχει δοκιμάσει κάποιος με αυτόν τον τρόπο?? Γω που μπαίνω φανταράκι να την δοκιμάσω με αυτόν το τρόπο?
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26468 times
Been thanked: 25943 times

Αν θες δοκίμασέ την πριν μπεις μέσα, για να δεις αν σου κάνει. Αν και γενικά το πξ δεν ενδείκνυται για τον στρατό, για τους λόγους που αναφέρουμε στο αντίστοιχο topic.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Γενικά οι εύκολες στον αφρισμό κρέμες (Proraso, Musgo, Palmolive κ.λπ.) μπορούν να χρησιμοποιηθούν και χωρίς πινέλο κάποιες μάρκες το προτείνουν και οι ίδιες (νομίζω η AOS το γραφει και απέξω). Δεν μπορείς να το κάνεις όμως στις ακόλουθες περιπτώσεις.

Αν έχεις ευαίσθητο δέρμα.
Αν έχεις ξηρό δέρμα
Αν έχει πολύ σκληρά γένια
Γενικά αν για να ξυριστείς θέλεις πολύ καλή ενυδάτωση
Αν θέλεις να νιώσεις την γοητεία που προσφέρει το πινέλο.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Καλημέρα,

Η Musgo είναι κρέμα που μπορείς να κάνεις εύκολα και γρήγορα αφρό και για αυτό σου προτείνω να πάρεις ένα φτηνό πινέλο και να κάνεις το ξυρισμά σου στο στρατό. Θα ξυπνάς 5-10 λεπτά νωρίτερα και τι έγινε; Το πρόσωπο σου αξίζει αυτήν την περιποίηση και προσωπικά εγώ έχω μετανιώσει που δεν ήξερα για το παραδοσιακό ξύρισμα στο στρατό γιατί με το καθημερινό ξύρισμα είχα ερεθισμούς με τους αφρούς και τα 800λεπίδια μηχανή, πιστεύω θα τα καταφέρεις και θα διατηρείς το πρόσωπο σου σε άψογη κατάσταση. Μετά το στρατό μου είχε γίνει τόσο απεχθές το καθημερινό ξύρισμα που είχα αφήσει γένια για πολλά χρόνια και όταν έπρεπε να ξυριστώ λόγω υποχρεώσεων μου ερχόταν η άθλια εικόνα ξυρίσματος στον στρατό με ερεθισμούς, τραβηγματα και αμέσως έβρισκα τρόπους-δικαιολογία όπως trimmer ή αξύρισια τελείως για να μην ξυριστώ και θυμηθώ τι τράβαγα.

Πέτρος
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
g90
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 13 Ιαν 2013, 17:15
11

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πρώτα απ όλα. Σίγουρα τα ξύρισμα με πινέλο είναι η καλύτερη λύση αλλά δεν ξέρω που θα βρεθώ, οπότε τουλάχιστον στην αρχή και μέχρι να βρεθώ στη μονάδα αποφάσισα να την βγάλω με έναν noxzema κίτρινο και ξυραφάκι bic metal. Μόλις τακτοποιηθώ σίγουρα θα κοιτάξω καλύτερες λύσεις. :thnx
Άβαταρ μέλους
Value
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Μαρ 2012, 20:16
12
Has thanked: 11 times
Been thanked: 117 times

Κάθομαι να γράψω για την Musgo Real κρέμα την πράσινη και μου έρχεται στο μυαλό το τραγούδι του Πάριου "ποιος να συγκριθεί μαζί σου". Δυστυχώς όμως δεν πάει στην κρέμα αυτή, αλλά στα σαπούνια που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα.

Εδώ κι ένα χρόνο στο π.ξ. ξυριζόμουν χρησιμοποιώντας ή το Tabac, ή το MWF, ή το Prorasso. Όταν πρωτοδοκίμασα την Musgo, χρησιμοποίησα ένα καινούργιο πινέλο ασβού και πίστεψα ότι έφταιξε αυτό για τον μάλλον αδύναμο αφρό της. Το ίδιο και την δεύτερη φορά. Σήμερα όμως, χρησιμοποίησα το ίδιο πινέλο που χρησιμοποιώ εδώ κι έναν χρόνο για να βγάλω συμπέρασμα. Και το συμπέρασμα δεν είναι κολακευτικό.

Για μένα η συγκεκριμένη κρέμα και τις τρεις φορές μου έδωσε σχετικά αδύναμο αφρό, ακόμα και σήμερα που έκανα face lathering η κατάσταση ήταν καλύτερη, αλλά όχι ικανοποιητική. Από πλευράς προστασίας, θα έλεγα πως είναι μέτρια, ενώ η ποσότητα που χρησιμοποίησα (περίπου ενός ρεβυθιού) μόλις και μετά βίας έφτασε για δύο ξυρίσματα. Τις δύο προηγούμενες φορές που έκανα αφρό σε μπωλ, είχα περισσότερο αφρό αλλά πιο αδύναμο.

Γενικά την θεωρώ μια μέτρια μάλλον κρέμα την οποία ωστόσο θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ για το άρωμά της που μου άρεσε αρκετά. Έχω κάποια χρόνια να μυρίσω το Brut, αλλά αν θυμάμαι καλά την μυρωδιά του νομίζω του μοιάζει λίγο, στο πολύ πιο ελαφρύ και πιο ευχάριστο. Κοινές νότες βρίσκω και με το ASB της Apivita. Αφήνει μια ελαφριά αίσθηση δροσιάς, καμία σχέση με το prorasso, πολύ λιγότερο.

Δεν ξέρω εν κατακλείδι αν φταίει η σύγκριση με τα σαπούνια, ή αν κάνω κάποιο λάθος, πάντως αν δεν ήταν το άρωμα, δύσκολα βλέπω το πως θα συνέχιζα να χρησιμοποιώ την κρέμα αυτή. Σκέφτομαι μήπως θέλει περισσότερη ποσότητα, αλλά από την άλλη αν είναι έτσι, με το ίδιο κόστος αγοράζω ένα σαπούνι που βγάζει τα τριπλά ξυρίσματα.
Βαλάντης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”