Musgo Real κρέμες και σαπούνι ξυρίσματος

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26475 times
Been thanked: 25944 times

Βαλάντη με την Brut δεν θα το λεγα.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

διφορούμενα σχόλια από κάποιους...τελικά τα αξιζει τα 10 περίπου € ή μπά? αποδίδει ποιοτικά και υστερεί σε άρωμα?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26475 times
Been thanked: 25944 times

Ο μόνος τρόπος Τηλέμαχε είναι να την δοκιμάσεις. Νομίζω ότι στο πακέτο οδοιπόρο είχε μέσα την κρέμα, έτσι δεν είναι;

Αλλιώς βασίζεσαι στις κριτικές κάποιου με τον οποίο ταυτίζονται τα γούστα σου.
Άβαταρ μέλους
Tsu
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 03 Μάι 2011, 10:38
12
Has thanked: 44 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 41

Πρώτη δοκιμή με Musgo Real χθες και επιβεβαιώνω τα περισσότερα που ειπώθηκαν. Αξιοπρεπέστατη κρέμα. Μαλακή υφή, πράσινες νότες στο άρωμα, μόνο η απαραίτητη "παγωμάρα" στο πρόσωπο. Η λανολίνη κάνει καλά τη δουλειά της. Με μικρή ποσσότητα κάνεις άνετα 2-3 περάσματα. Είναι ανώτερη της Proraso με λιγότερο έντονο άρωμα.
Κώστας
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Πρώτη δοκιμή και για μένα με Musgo Real.

Θα συμφωνήσω απόλυτα κυρίως για την ποίοτητα του αφρού και για το ιδιαίτερο και ελαφρύ άρωμα. Επιβεβαιώνει, θεωρώ, το καλό όνομα της CLAUS PORTO.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
gstefanoudis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 16 Μάι 2014, 16:40
9
Has thanked: 252 times
Been thanked: 214 times
Ηλικία: 49

digibill έγραψε: Πολύ μου αρέσει το κλασσικό, ρετρό, φαρμακευτικό άρωμα της Musgo, αλλά σαν κρέμα είναι δυστυχώς κάτω του μετρίου. Παρά τα 10€ που κοστίζει, την κατατάσσω σαφώς παρακάτω από την... proraso των 3,5€. Ειδικά με μια μέτρια λεπίδα όπως η Rapira, η ανεπάρκειά της είναι εμφανής, αν και όχι επικίνδυνη.
+1 Ακριβώς!

Τα λόγια του digibill εκφράζουν απόλυτα τις σκέψεις μου γι' αυτή την κρέμα! Πολύ ωραίο άρωμα αλλά απο ιδιότητες...
Δέν λιπαίνει με αποτέλεσμα να μη γλιστράει το ξυράφι πάνω στο δέρμα. Για την ακρίβεια δέν σου επιτρέπει επαναλαμβανόμενα περάσματα, δηλαδή άν περάσεις μιά φορά με αφρό και πάς να επαναλάβεις την κίνηση στην ίδια περιοχή, το ξυράφι κολλάει.
Αφήνει το δέρμα στεγνό και πρέπει να βάλω καλό balm μετά το ξύρισμα με αυτή την κρέμα.
Άν την έχει κάποιος φίλος και σας τη δανείσει, δοκιμάστε τη μόνο και μόνο για το άρωμα κι επειδή έχουν γραφτεί "πολλά" για αυτή.
Εγώ πάντως δε θα την ξαναγόραζα ακόμα κι αν την έβρισκα 2€.

Δέν ξεχνάμε φυσικά... YMMV
Γιώργος

"Η πέτρα, το σίδερο, το ατσάλι, δεν αντέχουν. Ο άνθρωπος όμως, αντέχει."
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Να πώ και εγώ 2 λόγια επιπλέον που νομίζω ίσως αλλάξουν τη γνώμη μερικών.Μόνο και για το άρωμά της αξίζει αν και σε καμία περίπτωση τα 10 ευρώ.Αν είχε 5 θα έλεγα τέλεια,αλλά 10 είναι πολλά αν σκεφτώ τι παίρνω με τόσα χρήματα.Σε μερικούς η κρέμα δεν προσέφερε διότι είναι bowl-latherάδες.Η κρέμα αυτή δουλέυεται πολύ καλύτερα στο πρόσωπο παρά στο μπώλ.Ακούγεται τρελλό αλλά είναι έτσι.Αν δείτε ποιοί την εκθειάζουν θα παρατηρήσετε πως δε χρησιμοποιούν μπώλ.Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί και χωρίς πινέλο.Τώρα αν είστε από αυτούς που δεν μπορούν επ'ουδενί το μπώλ,τότε ίσως να πρέπει να βάλετε διπλή ποσότητα.Αξίζει τόση ποσότητα?..δεεε νομιζω.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Εγώ την έχω δουλέψει και στο πρόσωπο και σε μπολ, με πολλή ως πάρα πολλή ποσότητα, και τα αποτελέσματα παραμένουν τα ίδια. Εξάλλου, δεν έχω πρόβλημα με τη δημιουργία αφρού, ο οποίος είναι πλούσιος, καλυπτικός και δεν σπάει. Απλά ο αφρός της δεν προστατεύει ιδιαίτερα, γλιστράει μέτρια κια εν τέλει δεν ενυυδατώνει σε ικανοποιητικό βαθμό.
Θα μπορούσα να πω ότι είμαι καλομαθημένος από τα διάφορα artisan που έχω δοκιμάσει. Όμως αισθάνομαι ότι σε ιδιότητες η musgo δεν μπορεί να συναγωνιστεί ούτε την proraso, η οποία κοστίζει ο 1/3 και θεωρείται πολύ πιο "καταναλωτική"...
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Εντάξει φιλε digibill ετσι που τα λες είναι.Με λιγότερη ποσότητα ούτε διαρκεια δεν έχει ο αφρός σε μένα ούτε καλή κάλυψη.Το άρωμα σκίζει όμως.


Υ.γ αυτά τα artisan και εμένα έχουν θάψει πολλά αξιόλογα προιόντα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Το θέμα για μένα, όταν βλέπω μία κρέμα σε σωληνάριο να τιμάται σχεδόν 10 ευρώ, είναι ότι περιμένω απ' αυτήν να είναι πέντε φορές καλύτερη από μία κρέμα που στην ίδια ποσότητα κοστίζει 2 ευρώ.

Είναι δηλαδή η Musgo πέντε φορές καλύτερη από την Palmolive ή την Arko; Απ' όσα διάβασα εδώ, μάλλον όχι. Οπότε...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”