SIR Irisch Moos σαπουνι ξυρισματος

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Tα 35 σα να μου φαίνονται λίγα. 110 +/- 15.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 715 times

Κι εμένα πολύ λίγα μου φαίνονται. Εχω το fine American blend και μεχρι στιγμης εχω κανε 20 ξυρισματα και είναι πολύ πανω απο την μεση.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Παιδιά σας είπα ότι φορτώνω πολύ γιατί είναι στικ.Κανω φόρτωμα και στα γενια και στο πινελο.Επίσης να ξερετε οτι το αφηνω να βραχει,κατι που σπαταλά επίσης σαπούνι.Ενδεχομενως να κρατήσει τα διπλά σε εσάς.

Το Dr Selby που έχω γράφει 365 ξυρισματα από πίσω και είναι πολύ σκληρό.Βεβαια και αυτό εξαρτάται πως φορτώνει κανείς.

Πάντως το Irisch μου το έχω χρησιμοποιήσει 3-4 φορές και ειδα τη στάθμη να κατεβαίνει.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 715 times

Για λόγους οικονομιας και λογω του ότι ειναι discontinued το σαπούνι και δεδομένου οτι είσαι λατρης του απο οτι καταλαβαινω δεν είναι πιο καλό να το τρίψεις;
bil
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 24 Δεκ 2017, 23:09
6
Has thanked: 12 times
Been thanked: 270 times

Είναι πολύ πιο εύκολο να υπολογίσεις την ποσότητα που θέλει το πινέλο όταν φορτώνεις απευθείας στο πινέλο.
Ενώ με το στικ αν δεν έχεις αρκετό για δευτερο η τρίτο πέρασμα δεν έχεις τρίχες να φορτώσεις ίσως για αυτό να χαλάει παραπάνω ο rhtoras.
Καλύτερα περισσότερο παρά λιγότερο.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Παροτι ξεφευγουμε σε καθε ποστ απο το θεμα μας, κατι δεν παει καλα με αυτο
Ενώ με το στικ αν δεν έχεις αρκετό για δευτερο η τρίτο πέρασμα δεν έχεις τρίχες να φορτώσεις

Κυριοι, το σαπουνι σε στικ δεν κυκλοφορει για να το τριψουμε αναγκαστικα στο προσωπο μας - βασικα δεν εχει καμια σχεση με το τριψιμο στο προσωπο. Το κυκλοφορουν σε αυτη τη μορφη για να το μεταφερουμε ευκολοτερα οταν χρειαστει (ταξιδι, υπαιθρια διαβιωση κλπ).

Δεν το τριβουμε (με το ζορι) στο προσωπο μας (αυτος ειναι ενας τροπος που βρηκαμε αν και οταν μας βολεψει) - αλλα το βρεχουμε κανονικα και το φορτωνουμε με το πινελο οπως ακριβως κανουμε με ολα τα σαπουνια μας. Αν λοιπον ξεμεινουμε απο αφρο (κακως) τοτε ξαναφορτωνουμε το πινελο τριβοντας το στο σαπουνι οπως κανουμε παντα οταν ξεμενουμε απο αφρο.

Και επειδη το θεμα παει προς αλλες κατευθυνσεις (διαρκεια στικ, τροπος χρησης στικ) ας ανοιξετε ενα νεο thread για το χειρισμο των στικ να τα πουμε εκει :)
Εικόνα
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 715 times

Να πω δυο λόγια κι εδω για το σαπούνι. Καταλαβαίνω γιατί παραπάνω ο φίλος ανέφερε ότι προκαλεί κύματα ευφοριας στους απανταχού παραδοσιακους ξυριστες. Ούτε μία κοκκινιλα ουτε ενα ερεθισμος, απολυτη προστασία και γλιστρημα. Το άρωμα του ειναι πράσινο γλυκερο. Από ότι λένε είναι ίδιο με το tabac με διαφορετικό αρωμα, αν είναι έτσι θα αγοραστεί και το tabac.Αν επιτρέπεται μια σύγκριση με ενα αλλο tallow σαπούνι το fine American blend να πω ότι το SIM κερδίζει κατα κρατος σε προστασία και ιδιοτητες. Εχω κάνει πολλά καλα ξυρισματα αλλα σχεδόν πάντα υπηρχαν μικροερεθισμοι και κοκκινιλες, εχθες ειχα το τελειοτερο ξυρισμα.Εδω μια παρένθεση έχει δοκιμασει κανεις το το αφτερ σεβ σε σπρέι της Sir irisch moos?
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Kι άλλη παρένθεση ; :whistle: Τι την θες ; Καλά το πήγαινες.. :auto-swerve:

Γεμάτο παρενθέσεις είναι αυτό το θέμα ( ακόμα και η δική μου ) :| . Εννοείται πως δε φταίς μόνο εσύ.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

mantilas έγραψε: 23 Απρ 2018, 13:05 Για λόγους οικονομιας και λογω του ότι ειναι discontinued το σαπούνι και δεδομένου οτι είσαι λατρης του απο οτι καταλαβαινω δεν είναι πιο καλό να το τρίψεις;
Προσωπικά είναι οτι βολεύει τον καθένα.Δεν έχει νόημα να συζητάμε για να το κρατήσει κάποιος ως έχει αν δεν τον βολεύει σαν στικ.
Εγω προσωπικά επειδή έχω μόνο ένα και πάρα πολλά άλλα,που μοιάζουν αρωματικά το κράτησα σαν στικ.
Σίγουρα τριμμένο θα βόλευε καλύτερα αν και η συσκευασί είναι μούρλια.Βέβαια έχω άλλα 2 σαπούνια με σχεδόν ίδιο άρωμα και εφάμμιλη απόδοση,οπότε όλα καλά με εμένα.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
mantilas
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: 10 Φεβ 2016, 16:07
8
Has thanked: 242 times
Been thanked: 715 times

Δεν ξέρω αν έτυχε αλλά ήταν το πιο καλο ξυρισμα που εχω κάνει. Απο σαπουνια εχω δοκιμάσει λιγα(proraso, Pino silvestre, fine American blend). Σίγουρα υπάρχουν εφαμιλλα η και καλύτερα μέχρι τώρα όμως ήταν με διαφορά το καλύτερο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”