Speick Men - κρεμα

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Λεμονατη είναι ή speick new.Η κανονική speick όντως μυρίζει λεβάντα και λίγα βότανα.Η λεβάντα ανάλογα την ποικιλία της μπορεί να λεμονιζει αλλά σε καμία περίπτωση δεν υπερισχύει το λεμόνι.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Σήμερα, παρόλο που χρησιμοποιώ την κρέμα εδώ και καιρό, έψαξα/διάβασα για τα βότανα που λέμε.
Αυτά που σε μένα το άρωμά τους φέρνει ελαφρά σε ευκάλυπτο-καμφορά-κάτιτίς.
Είναι το φυτό-βότανο Speick aka Βαλεριάνα η Κέλτικη.
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Η active είναι λεμονάτη αλλά μου βγάζει μια ελαφριά συνθετικίλα καθαριστικού στη μυρωδιά. Κάτι σαν την T&H West Indian Limes, που μου μυρίζει απόλυτα σαν καθαριστικό κουζίνας, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό (η Speick). Δε με χαλάει το άρωμα της όπως της T&H, αλλά προτιμώ την κανονική Speick και στο άρωμα και ελαφρώς σε απόδοση. Για την ακρίβεια, μου αρέσει πολύ το άρωμα της και μου θυμίζει λίγο το άρωμα του Noxzema κόκκινου αφρού αν δε κάνω λάθος. Μπορεί να ηταν και ο Nivea αφρός. Αν τους θυμάται κανείς τους συγκεκριμένους αφρούς από τα πέτρινα χρόνια χρησιμοποίησης τσίγκινων κατασκευασμάτων, ας μου λύσει την ανούσια απορία μου!

Μιας και το έφερε η κουβέντα, σε απόδοση τη θεωρώ ανώτερη από όσες TOBS (Jermyn Street, Avocado) και από την μοναδική T&H (West Indian Limes) που έχω δοκιμάσει.
Νίκος
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Ναι θα έλεγα ότι θυμίζει κατά μία έννοια τον κόκκινο noxzema.Σε καμία περίπτωση δε μοιάζει το θαλασσινό άρωμα της nivea...
Ποιοτικά θεωρώ το άρωμα της speick πολύ δυνατό,πολυ ευχάριστο και πολύ αρρενωπο.
Ποιοτικά η κρέμα μπορεί να είναι και ή καλύτερη που έχω δοκιμάσει ως τώρα.Σιγουρα είναι στις 3 καλύτερες.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Επειδή ανέφερα σε εγγραφή μου ότι:
Ταπεινά και μάλλον τίμια ξυριστικά paraphernalia!
*Speick After Shave Lotion - Λεμονάτο για καλοκαίρι δοκιμή προσεχώς...
*Speick Κρέμα Ξυρίσματος - Παρομοίως...
για να μη δημιουργηθεί θέμα, η δική μου Speick After Shave Lotion
περιέχει Citrus medica Limonum, Citral, Citronellol, Limonene κλπ κλπ,
πιστεύω να επιτρέπεται να αναφέρω ότι το παραπάνω αρωματικό ύδωρ είναι ολίγον
λεμονάτο για μένα τουλάχιστον. :)

Για την κρέμα γράφω παρόμοια δηλ ολίγον τι μου φέρνει προσωπικά πάντα, στο λεμόνι. :)

Εικόνα
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

rhtoras έγραψε: Ποιοτικά θεωρώ το άρωμα της speick πολύ δυνατό,πολυ ευχάριστο και πολύ αρρενωπο.
Ποιοτικά η κρέμα μπορεί να είναι και ή καλύτερη που έχω δοκιμάσει ως τώρα.Σιγουρα είναι στις 3 καλύτερες.
Συμφωνώ απολύτως και στα δύο. Μπορεί να είναι λίγο πιο ακριβή πχ. από τη Palmolive που τη θεωρώ άνετα value for money, αλλά είναι και αυτή απόλυτα vfm. Ειδικά άμα τη συγκρίνουμε με πιο ακριβές κρέμες.

Σε σύγκριση με τη Palmolive, τη θεωρώ τουλάχιστον ισάξια σε απόδοση. Ίσως και καλύτερη. Στο θέμα αρώματος δε το συζητάμε καν. Δεκάδες φορές καλύτερη η Speick
Νίκος
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Μια καλη κρεμα σε ολα της, με μια μικρη ισως υστερηση στον πλουσιο αφρο.
Και μια ερωτηση: Υπαρχει περιπτωση να ξεραθει αν την μεταγγισω
απο το σωληναριο σε ενα αδειο βαζακι απο cella?
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Μιλώντας εξ ιδίας πείρας (με μεταφορά διαφόρων κρεμών, είτε γιατί έσπασε το πώμα,
είτε όταν τελείωναν, τα "σώσματα" που τα λέω εγώ) στο μπολάκι της Τσέλλα,
ΝΑΙ, στεγνώνει. Δεν ξεραίνεται τελείως, αλλά γίνεται πιό πηχτή. Όχι αμέσως αλλά μετά 2-3 μήνες...
Καλύτερα στο σωληνάριο.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Έχοντας δοκιμάσει πάνω από 50 κρέμες μπορώ να πω ότι ίσως είναι και η καλύτερη κρέμα κάτω από 10€.
Παρόλαυτά ίσως για πολλούς δεν είναι έτσι.
Στα θετικά το εξαιρετικό άρωμα,ε ένταση και διάρκεια αυτού,η πολύ καλή τιμή,η τρομερή ευκολία αφρού και ή εξαιρετικής ποιότητας σαπουναδα.
Στα αρνητικά ότι δε βγαίνει σε άλλα αρωματα για ποικιλία.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Παιδιά ναι οι κρέμες σε βαζάκι ξεραίνονται πολύ πιο γρήγορα από το σωληνάριο αλλά όπως έχω πει πολλές φορές αν βάλεις μια γενναία ποσότητα γλυκερίνης και ανακατέψεις καλά (με ΠΟΛΎ Καθαρά χέρια ) οι κρέμες ξαναγίνονται υγρές και αφρίζουν και καλύτερα ... αλλά νομίζω είναι καλύτερα στα σωληνάρια. 2 μεταγγίσεις έχω κάνει και οι 2 ξεράθηκαν αλλά τις συνέφερα με γλυκερίνη .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”