Tabac Original σαπούνι - κρέμα ξυρίσματος.

Απάντηση
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Η δική μου η γνώμη είναι πως πρόκειται για πολύ καλό σαπούνι,και καταλαβαίνεις
ότι είναι πιο κλασικό κι απ'τα κλασικά όταν το χρησιμοποιείς.
Για μένα όμως δεν είναι ιδιαίτερα γλιστερό και συν το ότι το άρωμά του μου κάθεται πολύ βαρύ,
χωρίσαμε τους δρόμους μας.
Το αγόρασα και το έδωσα.Το ξαναγόρασα,μήπως έκανα λάθος στην κρίση μου,αλλά πάλι το έδωσα.
Ε,τρίτη δεν θα υπάρξει :P
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Το σαπούνι του πατέρα μου -τριάντα συναπτά έτη με tabac ξυρίζεται - όταν του πηγαίνω καμιά φορά άλλο να δοκιμάσει η ατάκα είναι "τι να το κάνω αφού έχω το πάντσερ " ....

Καλό γλίστρημα και πολύ καλές μετα-ξυριστικές ιδιότητες. Triple milled με tallow και βγάζει πολλά πάρα πολλά ξυρίσματα .Είναι όντως στα τοπ σαπούνια μαζικής παραγωγής στον κόσμο ...

Αλλά αυτή η μυρωδιά στη δική μου μύτη δεν αντέχεται για ώρα ... ειλικρινά πιστεύω ότι αν έβγαζαν και μια -δυο σειρές με άλλο άρωμα θα "έπαιρναν τα κλειδιά του μαγαζιού" που λέμε , από την άλλη το σκεπτικό ίσως είναι ότι "δουλεύει καλά μην το πειράζεις" (βλέπε πως κατάντησαν την old spice) .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Αυτο που δεν προκειται να καταλαβω ποτε ειδικα για το tabac ειναι πως γίνεται ο ενας να το βρισκει γλιστερο, ο αλλος οχι. Η ειναι η οχι. Μια συγκριση με αλλα σαπουνια θα με ενδιεφερε αν θελει να κανει κανεις.

Για μεταξυριστικη ιδιοτητα το καταλαβαίνω, αλλο δερμα ο ενας αλλο ο αλλος. Ο nick shaves αμα δειτε λεει no residual slickness για το tabac. Αυτο που ακουσα δε μου αρεσε και πολυ γιαυτο και δε το πηρα ως τωρα. Με ενδιαφερει πολυ αυτη η ιδιοτητα με το κτηνος που ακουμπαει το προσωπο μου.

Απο την αλλη οτι review ειδα κανεις δεν ειπε οτι δεν ειναι καλο σαπούνι. Μαλλον οχι απλα καλο,στα κορυφαια.

Και ερωτω, τι να κανω ενα σαπουνι που προστατευει μεν αριστα αλλα δεν γλιστραει οπως διαβασα απο καποιους εδω αλλα και απο ξενα Φόρουμ. Και δεν ειναι κατι υποκειμενικό, οπως το αρωμα για το οποιο αδιαφορώ τι θα ναι, σαπουνι πηρα οχι κολωνια,εκτος αν πεθανω απο τη βρώμα και δεν αντεχω να ξυριστω.

Απο την αλλη ωστοσο ολοι λενε για ενα σαπουνι οταν θελουν να συγκρινουν,οτι καλο ειναι αλλα οχι επιπεδου tabac.

Offtopic:Σας ζαλισα αρχοντες το ξερω αλλα αν δειτε τη λιστα μου θα διαπιστωσετε οτι,εκτος απο τις σαπιλες των 2 ευρω που εχω και τα χω απλα για να μην πω οτι δε τα εχω δοκιμασει ,οτι αλλο εχω δεν το αγορασα τυχαια αλλα με μελετη ημερων ισως και μηνων. Καθε βραδυ το pc κλείνει γυρω στις 3 παρα και το διαβασμα ειναι ανελεητο. Εχω καποιου ειδους ψυχωση, δεν εξηγείται αλλιως η πιο ευγενικα shave enthusiast.

Χρηματα δε μου περισσευουν οποτε οτι παιρνω θελω να αξιζει και το τελευταιο ευρω. Αυτο προσπαθω παντα.
Εικόνα
stergios

Για μενα το tabac οχι δε γλιστραει ςλλα φρεναρει κιολας! Πως γινεται ειναι κ δικη μου απορια. 5-6 φορες το εχω χρησιμοποιησει κ θα το χαρακτηριζα αθλιο! Ουτε η σαπουναδα του μ αρεσει, ουτε το γλιστρημα. Θα το πετουσα απ τα νευρα μου η θα το δωριζα, αλλα μαλλον κανω εγω κατι λαθος με την ποσοτητα σαπουνιου κ νερου. Εχω προσπαθήσει αλλα τιποτα... Μ αρεσει πολυ τ αρωμα του. Μου φτιαχνει τη διαθεση. Ισως οπως κανενα αλλο. Ανεξηγητο. Επειδη εχω ξενερωσει το παρατησα. Κ οταν ακουω οτι ειναι σαπουναρα, νευριαζω και λεω στον εαυτο μου, κρατα το...
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Εντάξει βρε παιδιά μην τα ισοπεδώσουμε όλα... :)
Randyman έγραψε: 11 Δεκ 2017, 17:18 Αυτο που δεν προκειται να καταλαβω ποτε ειδικα για το tabac ειναι πως γίνεται ο ενας να το βρισκει γλιστερο, ο αλλος οχι. Η ειναι η οχι.
Η απάντηση περιέχει και τα δύο,είναι αυτό που λέμε έναν βαρύ γλυκό _ ναί και όχι... :D

Θα πρέπει να θυμηθούμε πάλι την μοναδικότητα που έχει κάθε δέρμα,αλλά και το ιδίωμα που έχουν όλα τα Triple milled σαπούνια,δηλαδή έχουμε δύο παράγοντες στην εξίσωση μας,και πχ: σε κάποια δέρματα δίνουν εξαιρετικό γλίστρημα,και σε άλλα πάλι ακριβώς το αντίθετο,αυτό όμως δεν είναι η απάντηση ότι το tabac δεν γλιστράει ναί;
αλλά δεν γλιστράει-δουλεύει καλά στο δέρμα μας,τα δέρματα που δεν τα πάνε καλά με τα Triple milled,είναι σε μικρό ποσοστό από αυτά που δεν έχουν θέμα.

Γενικά η τριπλή διαδικασία άλεσης,δημιουργεί ένα πολύ πιο πλούσιο και κρεμώδες σαπούνι,επιπλέον,η τριπλή άλεση μπορεί μερικές φορές να προκαλέσει ξηρότητα του δέρματος μας,δεν το ακούμε συχνά αυτό,αλλά υπάρχει...

Έχουμε συναντήσει πολλά σαπούνια ξυρίσματος που τείνουν να έχουν υπερβολική δόση αρώματος (fragrance - parfum).
Επίσης,λόγω του αρώματος αυτού,εάν έχουμε ευαίσθητο δέρμα,είναι πολύ πιθανό αυτό να προκαλέσει κάποιο ερεθισμό.

Συμπέρασμα:
Δεν ακούμε κανένα "nick shaves" είναι άλλος ένας που θα πεί μια γνώμη,αυτό που πρέπει να κάνουμε,που στο φόρουμ μας τουλάχιστον είναι πασίγνωστο είναι το,
Δοκίμασε-Δοκίμασε-Δοκίμασε αυτό δουλεύει 100%... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
tasosk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 21:00
6
Been thanked: 69 times

Τρομερο σαπουνι. Δεν το χορταινω. Αλλη ποιοτητα
Άβαταρ μέλους
2petros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 15 Σεπ 2012, 14:38
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 248 times
Been thanked: 486 times

πολύ καλό σαπούνι που πρέπει όλοι να το δοκιμάσουν απλά δεν είναι και τόσο γλιστερό.
Ο ανταγωνισμός είμαι μεγάλος πλέον.
Δεν χάνεις να το έχεις στην συλλογή σου. Είναι από τα σημεία αναφοράς ως κλασικό σαπούνι μαζί με το MWF !
•The blade gap is less important than blade exposure for
Εικόνα
tasosk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 21:00
6
Been thanked: 69 times

Το μονο θεμα που χω με το συγκεκριμενο σαπουνι κ μαλλον κανω κατι λαθος εγω ειναι οτι βρισκω μαλακωμενα κομματια του σαπονιου οταν ξεπλενω το πινελο μεσα του. Πιθανως δηλαδη παιρνω πολυ σαπουνι στο πινελο κ δεν χρειαζεται τοσο
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Γιατι ξεπλενεις το πινελο μεσα στο σαπουνι; Το νοημα δλδ. Δεν το πιανω.. Εκτος και αν εχω χασει τοσα πολλα στην φαση της απουσιας μου..
Εικόνα
tasosk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 23 Δεκ 2017, 21:00
6
Been thanked: 69 times

Οχι. Λαθος το εγραψα ξεπλενωντας το πινελο αφου τελειωσω το ξυρισμο με χλιαριο νερο βγαζω μεσα απο τον θυσανο κομματια σαπονιου μαλακωμενα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”