LEA Classic κρέμα ξυρίσματος

nikos.a

Re: LEA Classic κρέμα ξυρίσματος

Δημοσίευση από nikos.a » πριν από 4 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

To yourshaving περιγράφει το άρωμα ως Sandalwood- Moss. Είναι βέβαιο πως έχει σανδαλόξυλο, αν κάποιος έχει την κόκκινη Proraso, το αντιλαμβάνεται αμέσως...

Να πω κάτι. Ξεκίνησα χάρη στη συγκεκριμένη να κάνω κάτι παράδοξο. Μετά το μούλιασμα του πινέλου, το στεγνώνω πολύ καλά, και στροφάρω μέσα στο μπολ της κρέμας, απαλά όμως. Έχει υφή περίεργη, δεν έχω άλλη κρέμα να έχει τέτοια. Και λίγη παραπάνω δύναμη να βάλεις, επανέρχεται και δεν δημιουργείται ας πούμε λακούβα μέσα. Θα το εφαρμόσω και στα άλλα μπολάκια μου φαίνεται( ΤοΟBS, T&H).

Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Has thanked: 4405 times
Been thanked: 5346 times

Δημοσίευση από aris22 » πριν από 4 χρόνια

Πολύ θετικό το οτι δεν περιέχει triethylamine σε σχέση με το συντριπτικό ποσοστό των άλλων κρεμών που την περιέχουν...
Άρης

« Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι, οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς »
( Όλα δε, όσα θα θέλετε να κάνουν οι άνθρωποι σε σας, ομοίως και σεις να κάνετε σ’ αυτούς )

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 4989 times
Been thanked: 4961 times

Δημοσίευση από Ηλίας » πριν από 4 χρόνια

Όσο διαβάζω γι'αυτήν τόσο θέλω να τη δοκιμάσω.
Καλά να 'μαστε και την βλέπω άνετα στις πρώτες θέσεις της wishlist του ...2017 8)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.

Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Αγαπημένος εξοπλισμός: SOC bristrle, Semogue 2015 silvertip, KENT Infinity Silvertex, Merkur Progress
Has thanked: 2204 times
Been thanked: 2864 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από digibill » πριν από 4 χρόνια

Μια πρώτη ανάλυση του αρώματος της:
Αρχικά είναι ξεκάθαρο σανδαλόξυλο: ξυλώδες, πράσινο, σχετικά "στιφό" και ελάχιστα (μα ελάχιστα) spicy.
Μετά από λίγο βγαίνει η μυρωδιά του menthol, η οποία σχεδόν υπερκαλύπτει όλους τους άλλους τόνους: κλασσικό menthol, σχετικά φαρμακευτικό, μοιάζει αρκετά (αν δεν είναι ολόϊδιο) με το άρωμα της LEA menthol.
Στο τέλος οι δυο διακριτοί τόνοι αλληλοκαλύπτονται σε έναν, ο οποίος συνολικά βγάζει μια αίσθηση αναζωογόνησης, διατηρεί χαρακτήρα σχετικά παλιακό μα ξεκάθαρα αρρενωπό και σχετικά φίνο. Συνολικά το άρωμα είναι σαφέστατα παρόν μα δεν σε πιάνει από τη μύτη. Ο συνολικός του χαρακτήρας είναι ανδρικός, μεσοαστικός [*] και σχετικά ρετρό.

Συνολικά μια πολύ ισσοροπημένη και ενδιαφέρουσα υλοποίηση.

Η κρέμα καθαυτή δείχνει σημάδια εξαιρετικής απόδοσης (επιφυλάσσομαι να εκφέρω οριστική άποψη γιατί έχω κάνει μόλις 2 ξυρίσματα)...

ΥΓ: Ηλία, πιστεύω θα σου αρέσει.

[*] Με τον όρο "μεσοαστικός" εννοώ πως το άρωμα βγάζει έναν πιο classy χαρακτήρα, αλλά όχι υπερβολικά ακριβό. Δεν θα το έλεγα "αριστοκρατικό" άρωμα, σε καμία περίπτωση.

Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 358 times
Been thanked: 498 times

Δημοσίευση από Theodoros » πριν από 1 εβδομάδα

Πολυ καλη αποδοση , μεχρι και μια ελια εκοψα. :(
Αλλα την "δροσια" της μενθολης
δεν την παω με τιποτα. Και ειναι παρουσα απο το πρωτο μεχρι
το τελευταιο δευτερολεπτο, οσο ακουμπαει ο αφρος στο μαγουλο.
Τωρα για να ειμαι ειλικρινης δεν μπορουσα να φανταστω
οτι βαζουν μενθολη και στις κρεμες ξυρισματος οπως στα αφτερσειβς.
(οπως επισης δεν διαβασα και το παρον νημα πριν την αγορασω) :hb

Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Has thanked: 2078 times
Been thanked: 3125 times

Δημοσίευση από mitsos » πριν από 1 εβδομάδα

Θόδωρε αν και περί ορέξεως ουδείς λόγος για δοκίμασε αν δεν το έχεις κάνει την κρέμα KENT σε μπωλ ή σε σωληνάριο. Θα τρελλαθείς! Και αναφέρομαι σε αυτο που είπες για την μενθόλη. Βεβαια εγω εχω τέτοια καψούρα με τη δροσιά που μόνο στο φαγητό δεν τη βάζω χαχαχαχα.
"Aut viam inveniam aut faciam "

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”