Σπλέντιτ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 94 times
Been thanked: 145 times

Re: Σπλέντιτ

Δημοσίευση από Vulcan » πριν από 3 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Εκτιμώ ότι πρέπει να είναι χαρακτηριστική ιδιότητα των σαπουνιών με βάση το ελαιόδαδο.

Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Has thanked: 3 times
Been thanked: 195 times

Δημοσίευση από BABIS » πριν από 3 χρόνια

Το δικό μου δέρμα είναι πάρα πολύ λιπαρό. Σε σημειο που να γυαλίζει από μόνο του , αν δεν πλένω το πρόσωπό μου κάθε λίγες ώρες. Το παλιό Σπλέντιτ , μου έδινε την εντύπωση ότι καθάριζε αυτή τη λιπαρότητα από το δέρμα (καλύτερα όχι μόνο από ξυριστικά σαπούνια αλλά και από κοινά σαπούνια και καθαριστικά προσώπου) και ότι χρειαζόταν περισσότερες ώρες για να πάρει πάλι τη συνηθισμένη λπαρότητά του , μετά από χρήση του Σπλέντιτ.

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: Άμα γράψω δε θα Φτάσουν οι χαρακτήρες.Η merkur 15c και οι personna τρώνε την περισσότερη χρήση.
Has thanked: 2397 times
Been thanked: 1389 times

Δημοσίευση από rhtoras » πριν από 2 χρόνια

Λοιπόν σας έχω νέα...
Έγινε reformulation στο Σπλεντιντ.
Πλέον δε γράφει "Δεν περιέχει συντηρητικά" και η σύνθεση είναι γραμμένη στα Αγγλικά.
Από ότι κατάλαβα έχουν βάλει σταθεροποιητές στη σύνθεση.
Έκανα μία δοκιμή και είναι πολύ πιο βελτιωμένο.Πλεον συναγωνίζεται άλλα πολύ καλύτερα σαπούνια.
Το στόμιο βγάζει λιγότερη ποσότητα και από ότι παρατήρησα είναι λιιιιγο πιο άσπρη ή σκόνη Επίσης δημιουργείται πιο εύκολα και είναι πιο καλά αλεσμένη.
Σε κάθε περίπτωση καλή επιλογή για ξύρισμα.
80's music
40 κρέμες/σαπούνια ξυρίσματος
30 aftershave
25 edt

savros
Νήπιο
Νήπιο
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από savros » πριν από 2 χρόνια

εγω περασμενη εβδομαδα αγορασα το σπλεντιτ και μπορω να πω πως ειναι χαλια βεβαια προφανος ηταν το παλιο κλασικο σπλεντιτ μιας και δεν ειχε αγγλικουσ χαρακτηρες. Παντος απογοητευτικα με το σαπων αυτο ο αφρος αμεσα αποροφηθικε απο το δερμα

Άβαταρ μέλους
herco
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 8477 times
Been thanked: 8945 times

Δημοσίευση από herco » πριν από 2 χρόνια

Διαβασε αν θες τις προηγουμενες σελιδες του θεματος - θα βρεις χρησιμα σχολια για το πως θα δουλεψεις το Σπλεντιτ. Μια χαρα αφριζει.
:: the bulldog of bergen ::

mindcircus
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 11 times
Been thanked: 47 times

Δημοσίευση από mindcircus » πριν από 2 μήνες

Καλησπέρα και από μένα,

Πρώτη μου δημοσίευση στο forum! Αν και πάει καιρός και ίσως έχει εξαντληθεί το θέμα, να σας πω ότι κι εγώ στην αρχή δυσκολεύτηκα με το σαπούνι αυτό, μέχρι που κατάφερα να φτιάξω σχετικά αξιοπρεπή αφρό. Ίσως με λίγο παραπάνω προσπάθεια να γινόταν και ακόμα καλύτερος, αλλά δε νομίζω ποτέ να έφτανα στα επίπεδα Proraso, Cella, ARKO, La Toja ή οτιδήποτε άλλο έχω δοκιμάσει. Ωστόσο εντυπωσιάστηκα θετικά όταν φόρτωσα πρώτα το πινέλο με πράσινο σαπούνι και μετά ακολούθησα τις οδηγίες του Μπάμπη. Το πράσινο σαπούνι βοήθησε πάρα πολύ στη λίπανση του δέρματος ενώ το Σπλέντιτ βοήθησε το πράσινο να κάνει ωραίο και πηχτό αφρό.

Βλέπω πως υπάρχουν αρκετές αρνητικές γνώμες, οπότε άμα θέλετε προτού το πετάξετε κάντε άλλη μία δοκιμή.

Με εκτίμηση,
Στέλιος

Άβαταρ μέλους
Phoenix
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Omega 11205
Wilkinson Classic
Has thanked: 68 times
Been thanked: 61 times

Δημοσίευση από Phoenix » πριν από 1 εβδομάδα

Καλημέρα,
Θέλω να δοκιμάσω αυτό το σαπούνι, έτσι να δω πως ξυριζόταν οι παλιοί.
Πόση ποσότητα βάζω και πόσο νερό;
Ενδείκνυται για αρχάριο στο ΠΞ;

Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Merkur 23c
Muhle R41 Rosegold
Parker 26c
Merkur Slant 37c
Qshave Adjustable
Razorine
Edwin Jagger 89GBL #32 / Men's only GR
Anbbas Closed Comb

Σαπούνια & Κρέμες ... αρκετά ... :)
Has thanked: 4994 times
Been thanked: 6361 times

Δημοσίευση από christostz03 » πριν από 1 εβδομάδα

Aν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, θεωρώ ότι για αρχή, ίσως σε παιδέψει και δεν σε οδηγήσει σε ασφαλή συμπεράσματα όσον αφορά την τακτική δημιουργίας ποιοτικού και ποσοτικού αφρού.
Όμως, αν επιμένεις, στο παρόν νήμα αν δεν βαριέσαι να διαβάσεις από την αρχή, θα καταλάβεις τον τρόπο.

Εγώ πάντως θα πρότεινα κανένα Proraso ή Cella για αρχή (Ειδικά τα Proraso έχουν ποικιλία και στα αρώματα).
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”