West Coast Shaving Ocean

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Δεν βλέπω πουθενά κάποιο review για αυτό το σαπούνι, οπότε είπα να κάνω μία προσπάθεια.

Η τιμή του είναι πολύ καλή με δεδομένο ότι θα πάρεις και άλλα πραγματάκια από το West Coast για να μη σου φανούν τόσο πολύ τα μεταφορικά.
Αυτή τη στιγμή είναι στα 12$ τα 113 γραμμάρια και όντως έχει τουλάχιστον τόσο σαπούνι στο κουτί και ας μη του φαίνεται.
Το δικό μου κουτί, ζύγιζε 142 γραμμάρια και δεν νομίζω ότι το κουτί από μόνο του μπορεί να ζυγίζει πάνω από 30 γραμμάρια.
Και λέω "και ας μην του φαίνεται" γιατί η πρώτη εντύπωση είναι "τι μου έστειλαν; Δείγμα;"

Οι δοκιμές έγιναν με Yaqi Tuxedo mysterious space, Kent Infinity Silvertex και Simpsons Comodore X3 Best badger για να δω και τι ψάρια πιάνει το Yaqi που ήταν η πρώτη επαφή μαζί του (δεν πιάνει).

Πάμε όμως παρακάτω...

Συσκευασία

Εικόνα

Η συσκευασία του είναι σχετικά μικρή, με αποτέλεσμα να έχεις θέμα στο να φορτώσεις με μεγάλα πινέλα.
Η διάμετρός του είναι στα 8 εκατοστά και το ύψος του στο 1 εκατοστό.

Συστατικά

Εικόνα

Water Coconut Oil, Vegan Glycerin, Stearic Acid, Prop. glycol, Sorbitol, Bentonite Clay, Fragrance and Essential Oils

Αρκετά λίγα θα έλεγα...

Άρωμα

Ότι λέει. Είναι ένα καθαρά καλοκαιρινό άρωμα, με μία αίσθηση φρεσκάδας.
Αμέσως κατάλαβα τι εννοείτε όταν λέτε ότι έχει άρωμα "θάλασσας", μιας και ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό όταν το μύρισα.
Στο πιο εξωτικό, με νότες πράσινου και μία ιδέα καρύδα.
Σε ένταση θα έλεγα ότι είναι σχετικά χαλαρό. Δεν είναι και MWF, αλλά είναι πιο χαλαρό από το Phoenix.

Preshave εντυπώσεις

Εικόνα

Φόρτωμα 60 γυρισμάτων με το Simpsons.

Το σαπούνι είναι πολύ σκληρό, οπότε ένα μούλιασμα το θέλει.
Φορτώνει όμως εύκολα ακόμη και με ασβό.
Το μειονέκτημά του ίσως είναι ότι θέλει πολύ δουλειά για να μας δώσει τον αφρό που θέλουμε, οπότε ίσως το bowl lathering να του πηγαίνει περισσότερο. Αλλιώς ετοιμαστείτε για πολύ μασάζ στο πρόσωπο μέχρι να το φέρετε.
Πολύ καλή ανοχή στο νερό, δεν σπάει εύκολα, αλλά θέλει δουλειά, δουλειά, δουλειά.
Στις φωτογραφίες το έφτασα στα όριά του στο νερό για να δω πότε θα σπάσει, αλλά και πάλι δεν "διαλύθηκε".
Πιστεύω ότι ακόμη και αν σου πέσει παραπάνω νερό, διορθώνεται αν το δουλέψεις.
Θα σε βάλει τιμωρία βέβαια και θα πονέσει το χέρι σου, για να μάθεις να μην το παρακάνεις άλλη φορά.

Εικόνα

Εδώ ο αφρός μετά από 20 λεπτά.
Η υφή του αεράτη ακόμη και μετά από πολύ ώρα.

Shave εντυπώσεις

Αν και vegan, καλό γλίστρημα, καλή προστασία, ήρθε για να μείνει.
Δεν συγκρίνεται με tallow, αλλά δεν προβληματίζει.
Residual slickness έχει, αλλά μας έχει κακομάθει ο πρέσβης [mention]kikos7[/mention] και όλα φαίνονται πια μέτρια προς κακά.


Post Shave εντυπώσεις

Καλή ενυδάτωση σε βάθος, δεν έτρεξα να βάλω after shave, αλλά όχι κορυφαία.

Εν κατακλείδι

1) Το κουτί είναι πολύ μικρό. Θα ήθελα σίγουρα μεγαλύτερο, αλλά τόσο "συμπυκνωμένο" που είναι το σαπούνι μάλλον θα πρέπει να βγει μισόκιλη συσκευασία για να έχει βολικό κουτί.

2) Η τιμή του είναι πολύ καλή και αξίζει κάθε ευρώ που θα δώσεις.

3) Το άρωμα πάρα πολύ καλό, καλοκαιρινό, φρέσκο και διακριτικό.

4) Σε βιαστικά ξυρίσματα ξεχάστε το. Όπως είπα, θέλει δουλειά για να δώσει καλό αφρό.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Εγώ θεωρώ με την πληθωρα επιλογών που υπάρχουν σε πολυ ανώτερα σαπούνια τα 12 που ζητάει είναι πολλα. Χτυπα έναν αφρό με P&B να κάνουμε μια οπτική συγκριση αν θες Μιχάλη.

Αυτό εδώ θα σου δώσει προστασία?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Γιώργο, όπως είπα, εδώ ο αφρός είναι "σπασμένος" επειδή τον πήγα στα όριά του σε νερό.
Παρ' όλα αυτά, προστασία έδωσε.
Δεν τον έσπασα όμως έτσι όταν ξυρίστηκα. :)

Το να συγκρίνεις την υφή του Pheonix με του WCS, είναι σαν να συγκρίνεις την υφή του γιαουρτιού με την υφή της σαντιγί.
Η διαφορά είναι ότι αν πας να "βιάσεις" το Pheonix, το έχασες, ενώ εδώ, με δουλειά, θα σου δώσει έναν πιο ελαφρύ αφρό.
Βέβαια το WCS θέλει πολύ λιγότερο νερό.

Αυτά τα 2-3$ διαφορά έχουν αντίκτυπο στο σαπούνι.
Εγώ ανάμεσα στα δύο θα προτιμούσα το Phoenix από το WCS, αλλά αυτό δεν κάνει το WCS κακό σαπούνι.

Πάρε και τις φωτογραφίες που θέλεις. :)
Ίδιο πινέλο, ίδιος αριθμός σβούρες.

Εικόνα

Εικόνα
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ωραιο review Μιχαλη !

Οσο για αυτο
Fragrance and Essential Oils

Αρκετά λίγα θα έλεγα...
Αν εγραφαν το τι περιεχει το αρωμα (οπως ειναι υποχρεωτικο στις περισσοτερες Ευρωπαικες χωρες) θα γεμιζε αλλη μιση σελιδα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ [mention]herco[/mention].

Και εμένα μου φάνηκε ότι αυτό ήταν ο λάκος στη φάβα, για αυτό και το επεσήμανα. :)

Ξέχασα βέβαια να γράψω το πιο βασικό.
Το σαπούνι μου το έστειλαν δώρο από την WCS επειδή αγόρασα τα Yaqi.
Θα το χρησιμοποιήσω σίγουρα το καλοκαίρι, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση ποτέ να πληρώσω για αυτό.
Όπως είπε και ο Γιώργος [mention]Randyman[/mention] υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές που για να αγοράσεις δεύτερη φορά το ίδιο σαπούνι θα πρέπει να είναι κορυφαίο, και αυτό δεν είναι.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Randyman
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1257
Εγγραφή: 21 Ιαν 2017, 15:10
7
Has thanked: 2026 times
Been thanked: 1908 times
Ηλικία: 38

Πολυ σωστά ✔

Στο πινελο φαίνεται πηχτο, αλλά παλι στο μπολ κάτι δε μου παει καλά.

Πολυ καλο review όμως όπως ακριβώς θέλω να το διαβάζω. Κατανοητό, σαφές, αναλυτικό και το βασικό. Αντικειμενικό. Μπράβο 👍 στρατηγικέ Μιχάλη.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”