Κουτάκι για το σαπούνι σας!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Υπαρχουν ανοξειδωτα μπολ με πλαστιο καπακι ελαστικο.
Ειναι για φαγητο-σαλατα γιαυτο ειναι καπως μεγαλα.
Δεν κανουν νομιζω,το σαπουνι ειναι το 1/2 εκει μεσα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Τα μπολάκια αυτά είναι στο μέγεθος που έχουν τα κουτιά των σαπουνιών Mama Bear.
Δηλαδή το μέγεθος είναι το καταλληλότερο.

Βασικά εμένα δεν μου άρεσαν καθόλου αισθητικά γιατί συμφωνώ με αυτό που είχε πει κάποτε ο Μπάμπης (εξαφανιζόλ) ότι δεν ταιριάζουν καθόλου τα κουζινικά με τα ξυριστικά.

Όμως έχω παρατηρήσει ότι τα σαπούνια με τους μήνες χάνουν το άρωμά τους όταν δεν κλείνει το μπολάκι τους. Αυτό με ανάγκασε να βάλω νερό στο κρασί μου και να πάρω αυτά τα μπολάκια τα οποία κλείνουν αεροστεγώς και άρα είναι πολύ πρακτικά.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Εχει στα σουπερ μαρκετ ρυζογαλα,μια απο αυτες τις μαρκες εχει σκληρο πλαστικο στο μπολ και στο καπακι.
Αφ'ενος τρως το περιεχομενο αφ'ετερου εχεις 180ml χωρο διαθεσιμο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

εχει στα lidl κατι μεταλλικα κουτακια με καραμελες με περιπου 1 ευρω. εγω αγορασει και εχω βαλει ως τωρα 4 σαπουνια μεσα και σε κανενα δεν ειδα σκουρια. εσωτερικη διαμετρος χοντρικα 9.1 cm και βαθος 3.5 cm .
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Ειχα πάρει 2 πλαστικά μπωλάκια με καπάκι όπου κι έβαλα μετά το τρίψιμο Palmolive & La Toja.
Δεν βολεύουν όμως στο φόρτωμα με 8 εκ διάμετρο, άν και την ίδια διάμετρο έχουν και τα Προράσο π.χ.
αλλά εκείνα οκ, βολεύουν. Έτσι τα έβαλα σε 2 κουτάκια από τα ανωτέρω που αναφέρει ο JohnnyBlade.
Διαβάζω πώς δεν είχε κανένα προβλημα με σκουριά. Κανείς άλλος έχει χρησιμοποιήσει τα ίδια. πχ έχω δεί φωτό του Στέφανου με κουτάκια "Pulmoll" που είναι παρόμοια;
Κι άν ναί, είχατε πρόβλημα με σκουριά; Να τα κρατήσω εκεί τα σαπουνάκια έως ότου αδειάσει κανένα προράσο, ή να πάρω τα γνωστά από το ΙΚΕΑ ή μεγαλύτερα πλαστικά...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Με τα κουτακια της Pulmoll δεν εχω καποιο προβλημα σκουριας. Πριν απο 1+ χρονο ο Αντρεας ειχε οργανωσει κατι κερια απο το Jumbo με 1€ σε μεταλλικο κουτι με καπακι. Σχεδον ολα βγαλανε σκουρια και τα σουταρα μαζι με τα σαπουνια ..

>:)

Τα 2 μονα χωρις σκουρια ειναι αυτο που εχω το Valobra αλλα ειναι και γεματο μεχρι επανω, και αυτο με το σανδαλοξυλο της Crabtree & Evelyn το οποιο δεν το χρησιμοποιω σχεδον καθολου.. :beah2 :megagrin

Για μικρα σαπουνακια θα μπορουσα να προτεινω αυτο που ειναι και πολυ φτηνο αλλα και εξτρεμ μουρατο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times
It’s my birthday

Τα ΙΚΕΑ δεν φέρνουν αυτά τα κουτάκια πια στην Ελλάδα.
Μπορείς να δεις αυτά, αυτά, αυτά, αυτά ή κάτι τέτοιο (δες στο τέλος της παρουσίασης)
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Τελικά έκαμα μια βόλτα στο ΙΚΕΑ (Θεσ/νίκη)
(ήθελα από καιρό να πάρω και ανταλλακτικά ροδάκια πολυθρόνας γραφείου κι όλο το ξεχνούσα, οκ βρήκα και τέτοια)
Και πήρα 3 Grundtal, Βαγγέλη τα φέρνει τα κουτάκια, είδα πρώτα στο σάιτ τους ότι είχε απόθεμα και μετα ξεκίνησα. Νομίζω πώς αυτά θα με βολέψουν και το βασικό ότι δεν θα βγάλουν σκουριά, αφού είναι stainless steel όπως λένε.(ΙΚΕΑ Sweden μέν, Made In China δέν :bigsmilie )
Αυτά τα αλουμινένια από Κίνα τα έχω δεί, ίσως να πάρω και τέτοια (λίιιγο μικρότερα), για σαπουνάκια που είναι στα προσεχώς, όπως ΚΕΝΤ ή MWF, Καριτέ.. ή από το τελευταίο λίνκ στο σάιτ της Calani .
Γιατί είναι αλήθεια θέλω να κλείνουν , άν όχι αεροστεγώς έστω απλώς βιδωτά, πχ το πορσελάνινο του Ταμπάκ, άν και πανέμορφο, δε μ άρεσε που δεν κλείνει καλά....
και τα ξύλινα δε μ αρέσουν κι αυτά...

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας και τα Links :thnx
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4476 times
Been thanked: 5443 times

Νώντα εμένα μου έδωσε τρία από τα εν λόγω μπολάκια ο Αντώνης επειδή δεν τον βόλεψαν. Στο ενα έχω βάλει μέσα το Cella . Πλέον φορτώνω πάρα πολύ καλά το πινέλο επειδή απο το μπολάκι του Cella δυσκολευόμουν.Α, το έχω πλέον στο ψυγείο. :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26398 times
Been thanked: 25876 times

Μια διευκρίνηση, δεν με βόλεψαν με έτοιμα σαπούνια (πχ Dr Harris) γιατί το κενό που υπήρχε περιμετρικά στην διάμετρο του σαπουνιού δεν βοηθούσε να φορτώσει το πινέλο. Με τριμμένο σαπούνι, αν δεν έχει κενά περιμετρικά, ίσως να δουλεύει καλά. Αλλά για τέτοιες περιπτώσεις έχω πλέον άδεια μπολάκια από παλιές κρέμες ξυρίσματος, που βρίσκω ότι είναι πολύ καλύτερες λύσεις για μένα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”