Γνωρίζει κάποιος κάποιο μαγαζί με δέρματα ;

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Νίκο έχουμε καμιά εξέλιξη στο θέμα ; Θα προχωρήσουμε στην αγορά ;
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Slur δεν ειδα ενδιαφερον απο αλλα μελη . Το Σαββατο πηγα στην Μιαουλη 18 εκει ειναι ενα καταστημα
Καρανασιος μου εδειξε δερμα σε διαφορα μεγεθη και τα πουλαγε με το τετραγωνικο σε ακανονιστο μεγεθος .
Ειπα στον ανθρωπο οτι δεν μπορω να δωσω τοσα χρηματα για 2-3 λουρια που χρειαζομαι .Με εστειλε ακριβως απεναντι στο πρατητηριο εκει ειχε λωριδες απο 2-15 cm απο ρεταλια . Πηρα ενα κοματι 8χ120
12 ευρω + πριτσινια για το δερμα + κρικακια για κρεμασμα συνολο 15 ευρω για 2 λουρια .

Μπορει να παρεις δερμα να το πας σε εναν τσαγκαρη και να σου βαλει τα πριτσινια , για να το κρεμας μπορεις να παρεις βεργα ανοξειδοτη ή εναλακτικα κοβεις ενα σωληνακι τοσο οσο να περνα αλυσιδακι που μπορεις να παρεις απο χρωματοπωλειο ή praktiker το περνας μεσα απο το σωληνακι και στις 2 ακρες της αλυσιδας τις κλεινει με κρικακι η αυτο που βαζουν στα κλειδια .

Επισης τωρα φτιαχνω ενα κουτι παραλληλογραμο 5χ20 cm και σε καθε πλευρα θα κολησω δερμα , καθε πλευρα και μια αδροτητα παστας . Συντομα θα ανεβασω φωτο , το σπιτι εχει γινει βυρσοδεψειο . :bigsmilie

Οτι θελεις στειλε πμ .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Δεν είμαι και τόσο καλός σε αυτού του είδους τις κατασκευές και δεν ξέρω αν θα πάω τελικά να το πάρω.
Αλλά ποτέ δε ξέρεις, μπορεί να μου τη βαρέσει και να πάω.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σήμερα πήγα στο κέντρο και πέρασα από την οδό Μιαούλη 18 στο κατάστημα που πουλάει δέρματα και λέγεται Καρανάσος ή κάπως έτσι.
Το πρατήριο που λες εσύ Νίκο ακριβώς απέναντι δεν το είδα ανοιχτό, ήταν όλα κλειστά ακριβώς απέναντι. Απέναντι και λίγο πιο κάτω 10-15 μέτρα είναι ένα άλλο μαγαζί με δερμάτινα είδη (όχι δέρματα σκέτα) και γράφει «πρατήριο» επ’ έξω. Πήγα εκεί και ζήτησα τι ήθελα αλλά μου είπε ότι δεν έχει σκέτα δέρματα και να πάω στο απέναντι κατάστημα με τα δέρματα (Καρανάσος).

Μπαίνω μέσα στον Καρανάσο λοιπόν και του λέω τι ακριβώς θέλω και για τι χρήση.
Μου δείχνει ένα κομμάτι δέρμα. Το πιάνω και είναι πολύ σκληρό. Από τη μία πλευρά γυαλιστερό, από την άλλη τραχύ. Του λέω ότι αυτό είναι ακατάλληλο για ξυράφι. Χρειάζομαι κάτι πιο μαλακό. Μου δείχνει και ένα άλλο δέρμα που είχε, και αυτό τα ίδια.

Τα δέρματα που είχε τα έκρινα τελείως ακατάλληλα για στροπάρισμα για αυτό και δεν πήρα. Μόνο για να βάλεις πάνω πάστες μπορεί να είναι χρήσιμα. Για στροπάρισμα όχι.

Και μετά βγαίνω έξω και πάω 50 μέτρα πιο πάνω σε αυτό το μαγαζί.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

:megagrin :megagrin :megagrin
Κοιλιόδουλε!
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”