Μπολάκι ξυρίσματος (scuttles)

Απάντηση
NavalArchitect

Δεν γνωρίζω. Το συγκεκριμένο υπάρχει μόνο στην Ιαπωνία, εγώ το έχω πάρει από το κατάστημα της Όσακα το 2013.

Πιθανώς να μπορείς να το πάρεις από το ΤΗ της Σιγκαπούρης αλλά δεν το φέρνουν, θα πρέπει να τους ζητήσεις να το φέρουν από Ιαπωνία και μετά να σου το στείλουν.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Σίγουρα θα το έχω στο νου μου όταν ταξιδέψω Ασία!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ίσως βρήκα μια άκρη να το παραγγείλω απο Ιαπωνία. Θα έχω απάντηση σε λίγες μέρες.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Η BuySmartJapan.com είναι εταιρεία που κάνει τον μεσάζοντα σε αγορές από Ιαπωνία. Αναλαμβάνει να αγοράσει το προϊόν και να στο στείλει έναντι μικρής αμοιβής. Τους ζήτησα αν μπορούν να μου στείλουν το Kamisory Club Scuttle και απάντησαν θετικά αλλά δεν προχώρησα με την αγορά γιατί ήταν πολλά τα μεταφορικά και ανέβαζε το κόστος από 13€ που κοστίζει το scuttle στα 50€.

Ψάχνοντας για εναλλακτικές σε Ευρώπη μεριά βρήκα αυτό από την Πολωνία. Ρώτησα αν μπορούν να μου το στείλουν Κύπρο και απάντησαν θετικά, το συνολικό κόστος ήταν 29€, 13€ για το scuttle είναι 16€ για τα μεταφορικά.

Τελικά δεν πήρα ούτε αυτό γιατί τα ξυριστικά αυξάνονται και δεν έχω χώρο να τα βάλω. Βολεύτηκα με ένα κεραμικό μπολάκι το οποίο βάζω στο νιπτήρα που είναι γεμάτος με ζεστό νερό. Όταν τελειώσει το lathering βάζω το πινέλο στο μπολ και κρατάει τον αφρό ζεστό μέχρι να τελειώσω το ξύρισμα.

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Στα Jumbo έχει και μεταλλικό μπολάκι με 99 λεπτά. Είναι ελαφρύ βέβαια και αν αφήσεις απρόσεχτα το πινέλο μέσα μπορεί να αναποδογυρίσει, αλλά τη δουλειά του την κάνει.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ναι κάνει και το μεταλλικό, προτιμώ όμως το κεραμικό γιατί δεν επιπλέει.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
NavalArchitect

SWK, €28.

Εικόνα

Κι εδώ το νέο Ω της Μπαρμπερία Ωμέγα (€49, 120mm dia., 60mm ύψος):

Εικόνα

Εικόνα
NavalArchitect

Το κοιτούσα εδώ και μέρες το Ω, όντας έτοιμος για άλλη μία παραγγελία από το G&C, αλλά σήμερα το πρωί πέρασα από το Μαρούσι και την έκθεση κεραμικών.

Πήρα λοιπόν ένα ταπεινό μπωλάκι (περίπου 12x5cm) με μικρές αυλακώσεις μέσα, για να δοκιμάσω. Κόστος €3.90.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
NavalArchitect

To 1998, ένας ξακουστός Ιάπωνας βιομηχανικός σχεδιαστής έλαβε βραβείο σχεδίασης για μία οικογένεια προιόντων οικιακής χρήσης. Το όνομα του σχεδιαστή ήταν Sori Yanagi (γενν. 1915) και το μεταλλικό μπωλ της Aesop ήταν ένα από τα αντικείμενα για τα οποία είχε δοθεί το βραβείο.

Εικόνα

Οι φωτογραφίες που παραθέτω είναι από το διαδίκτυο.

Εικόνα

Εικόνα

Το μπωλ είναι από stainless steel και φέρει διαστάσεις: πλάτος 60mm στη βάση, 130mm διάμετρο στο άνοιγμα και βάθος 48mm.

Από εμπειρία και σχόλια άλλων wet shavers που έχουν διάφορα μπωλ και scuttles (SWK, Dirty Bird, κλπ.) αναφέρεται πως αυτό το μπωλ τους κάνει μακράν την καλύτερη σαπουνάδα.

Με δεδομένο το ότι ακόμη και σε ένα απλό μπωλ του €1 μπορεί να γίνει πάρα πολύ καλή και γρήγορη σαπουνάδα, η δουλειά της δημιουργίας καλού lather είναι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό θέμα διάρκειας/προσπάθειας κι εμπειρίας, και λιγότερο του μπωλ που χρησιμοποιείται.

Όμως ομολογουμένως το εν λόγω μπωλ είναι κομψό σχεδιαστικά, και με €12 ταχυδρομικά για Ελλάδα διατίθεται στην Ευρώπη από την Aesop Γαλλίας. Το κόστος του είναι €20.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Το καλύτερο και πιο εργονομικό μπωλ για leathering είναι αυτό που έφτιαξε πρόσφατα η fine (τα γνωστά σαπούνια και λοσιόν). Κι αυτό γιατί έχει ραβδώσεις στον πάτο του και έτσι έχουμε μεγαλύτερο, ευκολώτερο και πιο γρήγορο άφρισμα. Και προφανώς χρειάζεται λιγότερη ποσότητα σαπουνιού ή κρέμας. Μπωλ
"Aut viam inveniam aut faciam "
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”