Μπολάκι ξυρίσματος (scuttles)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Παιδιά καλησπέρα. Έχουμε μιλήσει για διάφορα αξεσουάρ που αφορούν το ξύρισμα. Δεν εχουμε πολυμιλήσει για τα μπολάκια που κάνουμε τον αφρό μας (κοινώς μαρέγκα!). Εγώ ακόμα δεν έχω βρεί κάποιο της προκοπής και συνήθως παίρνω το πρώτο πρόχειρο μπολάκι απ την κουζίνα!

Για πείτε ιδέες, μάρκες τιμές, που το βρήκατε αλλα και φωτογραφίες ή οτιδήποτε άλλο νομίζετε οτι θα βοηθήσει να δώσουμε ιδέες και να βρεί ο καθένας μας το μπολάκι που του ταιριάζει!

Ενα που εχω δεί και μου αρέσει αρκετά (αλλα δεν ξέρω που να το βρώ βέβαια!) είναι αυτό που έχει ο γνωστός στους περισσότερους geofatboy και που φαίνεται στο βίντεο παρακάτω...
http://www.youtube.com/user/geofatboy#p/u/1/L_t7gS7wM0Y" onclick="window.open(this.href);return false;

(Συγνώμη που βάζω το link αλλα δεν με άφησε να το εισάγω σαν βίντεο!)
Βασικά μου αρέσει που η βάση του είναι διαφορετική και μπορείς να το πιάνεις εύκολα απο κάτω και να χτυπάς τη μαρέγκα σου!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Προσωπικά έχω δύο μπωλ, ένα μεταλλικό που πήρα μαζί με την πρώτη μου μηχανή από κατάστημα καλυντικών με σχετικά τσιμπημένη τιμή και ένα, πάλι μεταλλικό, που πήρα γύρω στο 1 € και κάτι ψιλά από κατάστημα υαλικών. Έχω φχαριστηθεί το δεύτερο περισσότερο, γιατί είναι και πιο μεγάλο και πιο "ανοιχτό", μοιάζει πιο πολύ με κούπα. Άρα, ψάξτε και σε κανένα κατάστημα γυαλικών. Φωτό εν καιρώ
Εκείνο όμως που μου αρέσει πολύ είναι αυτό
Εικόνα
γιατί έχει διπλά τοιχώματα και υτή την τρυπούλα από όπου μπορείς να βάλεις ανάμεσα στα τοιχώματά του ζεστό νερό και να κρατάς ζεστή την κρέμα σου. Αλλά 37 € θεωρώ ότι είναι πολλά

:offtopic
Χρήστο, δεν ξέχασα τις φωτο της Progress, θα στις στείλω με την πρώτη ευκαιρία...λίαν συντόμως
:btt1
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Έχω πάρει ένα μεταλικό , από το τροχείο Πορίχη στη στοά Λυκούργου .
Είναι σαν αυτό που βάζω εδώ φωτό από το site του Ξένου , αλλά δεν είναι χρυσαφί. Είναι ανοξείδωτο.
Εικόνα
το πήρα 10€.
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

vanm66 έγραψε:Αλλά 37 € θεωρώ ότι είναι πολλά
Ναι το κακό είναι πως κάτι τέτοια όμορφα ειναι και ακριβά! Για αυτό ψάχβω κανένα κλασικό μπόλ αλλα κεραμικό όχι μεταλικό. Έιχα αυτό
Εικόνα

αλλα πρώτον απο ότι έχω καταλάβει για κάποιο πείεργο λόγο κάνω καλύτερο αφρό σε πυλινο ή κεραμικό παρά σε μεταλλικό μπολ και δευτερον επειδή το νέο μου πινέλο είναι βαρύ, το μεταλικό δεν κρατάει το βάρος του και γερνει!(πεφτει!)
vanm66 έγραψε:Χρήστο, δεν ξέχασα τις φωτο της Progress, θα στις στείλω με την πρώτη ευκαιρία...λίαν συντόμως
:btt1
!! Περιμένω!!!

Βασικά όπως ξαναείπα αν βρώ ενα περίπου σαν κι αυτο του geofatboy το χτύπησα αμέσως, μου αρέσει η βάση του πολύ και το πόσο εύκολα το κρατάς.
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Έχει και ο Hondos μικρά μεταλλικά σαν του Μπάμπη, τέτοιο έχω και εγώ, αλλά τελευταία το έχω ρίξει στο face lathering.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Με 1-2 ευρω το πολυ μεταλικα μπολακια θα βρειτε στα super market η praktiker ειναι αυτα με το πλαστικο
καπακι για τροφιμα .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πολύ ωραίο κατά την γνώμη μου είναι αυτό και μάλιστα σε μαύρο για να βλέπεις τι δημιουργείς!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Απόστολε αυτο που λές το εχω βάλει στο μάτι αλλα θα ήθελα να το δω απο κοντά. Δεν ξέρω αν βολεύει η λαβή που έχει. Υπάρχει σε κανενα μαγαζί Αθήνα, ξέρουμε?
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Στο Χόντο στην Ομόνοια έχει ένα.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πάντως επειδή είναι ειδικά για αυτή την δουλειά, θα πρέπει να το έχουν μελετήσει. Όποιος περνάει απο κέντρο ας μας πεί καμιά γνωμη (αν και για να καταλάβεις κάτι τέτοιο θές 2-3 ξυρίσματα, άρα μάλλον πρέπει να το πάρεις.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αξεσουάρ”